Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2014 08:24
kočky a lidé

Vědec zkoumal chování koček. Vidí nás úplně jinak, než si myslíte

Kočka Zuzanka
Zdroj: tn.cz / David Garkisch
Ty a páníček? Ne, jen přerostlý přátelský spolubydlící... - ilustrační foto

Zatímco pes ve vás vidí skoro boha a bezmezně vás miluje, kočky na nás svýma očima pohlížejí úplně jinak. Za jejich "páníčka" se nikdy nemůžete považovat. Tvrdí to vědec, který desítky let studuje chování zvířat.

Nikoho nezarazí, že pes má svého páníčka. U koček tohle neplatí, což jejich majitelé dobře vědí. Kočka moc dobře slyší na své jméno, ale třeba na zavolání poslouchá jen když sama chce. V nejlepším případě se tak majitelé koček považují za něco jako kočičí mámu. Ta o své kočičí děti také pečuje, hladí je a krmí.
 

Podle anglického biologa Johna Bradshawa je ale i tahle lidská představa mylná. Kočka nás nepovažuje za milujícího a pečujícího rodiče. Bradshaw ve své nové knize Cat Sense tvrdí, že pro kočky je jejich lidský přítel prostě jen nepochopitelně velkou kočkou, která giganticky přerostla. Kočka nás podle Bradshawa nepovažuje za středobod své existence, ale přijímá nás jen jako jinou spolubydlící kočku, se kterou se docela dobře žije a není nepřátelská.
 

 

V obsáhlé knize se Bradshaw věnuje i jiným typickým projevům koček, které také vysvětluje. Tím je třeba tzv. mléčný krok. To je jakési přešlapávání předními packami, které připomíná kočičí masáž. Používají ho koťata při kojení, aby z matčiných struků vymačkala co nejvíce mléka. Některým kočkám tohle chování vydrží až do dospělosti. Nejnápadnějším projevem kočičí lásky je pak podle Bradshawa tření koček o lidské ruce, nohy nebo obličej.
 

Kočka Šklíba
Zdroj: tn.cz / David Garkisch

 

A pokud vás zajímalo, proč vám kočka nosí mrtvé myši nebo ptáky, asi jste také vedle. Většina lidí - i majitelů koček - se podle Bradshawa domnívá, že mrtvolky u dveří jsou projevem díků za krmení, které kočkám zajišťují. Je to ale velký omyl. Když kočky uloví svou kořist, první oč jim jde, je najít bezpečné místo, kde by mohli úlovek sežrat.
 

 

Pak ovšem kočky zkusí kořist ochutnat a zjistí, že jim vlastně krmení od té "velké kočky" chutná víc a zpravidla úlovek nechají být. Povalující se mrtvolky tak neznamenají dárek od vaší kočky, ale prostě něco jako zahozené nakousnuté jablko.
 

Kočka - ilustrační foto
Zdroj: TN.cz

 

Z toho, že nerozumíte kočkám, si ale nic nedělejte. Bradshaw tvrdí, že ani ony často nerozumí lidskému chování, i když vás mají rády a považují vás za přátele. Bradshaw to vysvětluje celkem snadno. Kočky totiž nikdy nebyly cíleně domestikovány nebo nuceny se něco naučit jako psi. K člověku se v jeho raných dobách přidaly více méně samy a člověk od nich také nevyžadoval víc, než aby vypadaly hezky a lovily myši.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Stoprocentně pobaví: Podívejte se, jak se zabalí pod stromeček kočka

Už znáte fenomén Grumpy cat? Tuhle kočku nerozveselí ani Santa Claus

tn.cz / gar