Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 3. 2014
Ze zoo do přírody

Vzácné koně Převalského opět poputují z Prahy do Mongolska

Převoz koně převalského do Mongolska - 5
Zdroj: Mediafax

Pražská zoo chce v červenci přepravit do Mongolska do volné přírody další čtyři koně Převalského. Od roku 2011 už vrátila do divočiny 12 koní. Novinářům to dnes řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Na převozu zoo spolupracuje s Armádou ČR a zapojuje se i ministerstvo životního prostředí. Záchranu ohrožených koní dnes ocenila i mongolská ministryně životního prostředí Sandžásürengín Ojún.


Armádní letoun přistane s koňmi na nezpevněné ploše přímo v poušti Gobi, aby pak zvířata nemusela absolvovat další náročný mnohahodinový převoz do aklimatizační obory. "Celkové náklady na převoz budou mezi 1,2 až 1,4 miliony korun," uvedl Bobek s tím, že peníze získávají ze sbírky, od sponzorů a také z takzvané koruny ze vstupného.


Pražská zoo je jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti. V západní Evropě se s nimi začalo v 90. letech, za tu dobu se do původní vlasti vrátilo přes sto koní. Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. V současnosti žije po celém světě zhruba 1900 koní Převalského, z toho asi 300 ve dvou národních parcích v Mongolsku.


Pražská zoo chová koně Převalského od roku 1932. V chovu koní, kterého dlouho měla i ve svém znaku, se velmi angažuje a od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Podsaditého hnědorezavého koníka s krátkou hřívou a světlým pruhem na zádech objevil kolem roku 1860 v mongolské stepi ruský generál N.M.Prževalský.


Mezi další programy pražské zoo na záchranu ohrožených druhů v místě jejich přirozeného výskytu, takzvané in situ projekty, patří kromě "Převaláků" i záchrana goril ve střední Africe, supa mrchožravého v Bulharsku a gaviálů v Indii.

tn.cz / ČTK