Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.8. 2016 15:55
kontroverzní kauza

Znásilnili opilou cukrovkářku. Kvůli nemoci se nemohla bránit

Znásilnění
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Nejvyšší soud v Dánsku v pondělí zrušil kontroverzní rozsudek o nevině tří mladíků v případu znásilnění dívky trpící cukrovkou. Dívku našli lidé další den v bezvědomí v křoví s odpojenou diabetickou pumpou. Obvinění muži, kterým bylo v době trestného činu stejně jako dívce 17, byli odsouzeni za znásilnění a pokus o znásilnění.

K nechutnému činu došlo během srpna v roce 2014. Tři mladíci na oslavě ve městě Herfolge znásilnili stejně starou opilou dívku, která byla mimo sebe. Okresní soud vynesl rozsudek, podle kterého dívka se sexem s třemi mladíky souhlasila. To vyvolalo bouřlivou reakci veřejnosti.

 

Nejvyšší soud tento rozsudek zrušil a klasifikoval činy mladíků jako znásilnění a pokus o znásilnění, za něž padly tresty 8 a 6 měsíců. Podle soudu dívka nebyla schopná mužům odporovat ani vyslovit svůj souhlas nebo nesouhlas.

 

V době znásilnění byla velmi opilá a díky tomu, že trpí cukrovkou se nemohla bránit, její cukr byl několikrát nad normálem, protože měla odpojenou diabetickou pumpu. Tomu, že sex nebyl dobrovolný, napovídalo i to, že měla po celém těle modřiny a odřeniny v oblasti intimních partií.

 

 

Celý případ vyvolal v Dánsku bouřlivou diskuzi na téma znásilnění. Dosavadní systém se totiž ptal na to, zda žena řekla "NE" a zda se sexu bránila. Problém v tomto případě ale byl, že žena ani nebyla schopná souhlasit. Předchozí soud se točil kolem toho, že žena sex neodmítla a na oslavě s jedním z útočníků tančila, čímž mu dala podle soudu nepřímo najevo souhlas.

 

Nejvyšší soud ale hleděl na celou situaci jinak. Během procesu dva mladíci přiznali, že dívku ani neznali jménem a během sexu s ní nepromluvili.

 

 

Rozsudek by mohl podle Heleny Hansenové z Dánské ženské společnosti poskytnout dalším obětem znásilnění dostatek kuráže, aby vysoupily se svými případy na veřejnost, uvedla dánská televize TV2.

 

První rozhodnutí okresního soudu vyvolalo demonstrace po celé zemi, lidé nosili transparenty s hesly: "Dokud neřekne ANO, znamená to NE!" Většina protestujících kritizovala soud za rozhodnutí o "nešťastném signálu" v podobě tance, kterým dala ke styku souhlas.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ SNÍMKY: Žena ukázala, jak vypadá tělo po znásilnění! Varuje tak ženy před rande naslepo!

Znásilněná dívka vzala spravedlnost do svých rukou. Nepochopíte, co děsivého provedla!

klma TN.cz