Publikováno 13. 10. 2017
Programové priority Politický systém

Zrušit Senát, změnit Ústavu. Jak strany změní politický systém

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TV Nova
Poslanecká sněmovna - ilustrační foto

Snížit počet poslanců, změnit volební systém, reformovat nebo zcela zrušit senát, zavést referendum, to jsou jen některé plány, které mají strany s naším politickým systémem. O tom, k čemu dostanou příležitost, rozhodnou voliči už 20. a 21. října.

Redakce TN.cz přináší srovnání programových priorit předních českých stran. Devíti stranám zaslala tři otázky, jak by chtěli reformovat český politický systém. Ptali jsme se na to, jestli by strany chtěli přepsat Ústavu, zda preferují většinový nebo poměrný volební systém, a kolik komor, a jak velkých, by měl mít český parlament.

 

Největší změny českého politického systému chce provést SPD. "Prosazujeme ústavní zákon o všeobecném referendu. Prosazujeme stabilní vlády bez vratkých koalicí, proto navrhujeme zavedení tzv. prezidentského systému, kdy vládu řídí přímo volený a odvolatelný prezident, dále prosazujeme přímou volbu a odvolatelnost politiků, snížení počtu poslanců na 81 a zrušení Senátu. Prosazujeme ukotvení v Ústavě národního a kulturního charakteru České republiky," napsala strana, která chce navíc změnit volební systém na většinový.

 

Piráti by chtěli zavést přímou volbu starostů a hejtmanů, proto by bylo potřeba i upravit Ústavu, byť jsou přesvědčeni, že to není podmínka zavedení přímé volby. "Chceme spravedlivý poměrný systém bez diskriminující 5% klauzule a volebních obvodů, které někde tuto hranici ještě reálně zvyšují," napsala strana, která již tuto hranici jednou napadla u soudu. Naopak měnit Piráti nechtějí počet poslanců nebo systém dvoukomorového parlamentu.

 

 

Jiný klíč k obsazení Senátu než stávajících 81 volebních obvodů navrhují coby podnět k diskuzi Starostové a nezávislí. "Chceme ale diskusi, zda by Senát neměl být “komorou regionů” a zda by neměl vycházet z krajských voleb," napsalo hnutí, které nechce měnit ani poměrný volební systém na většinový, ani nějak výrazně Ústavu. Navrhuje ale třeba přesunout 2. pokus při jmenování premiéra z prezidenta na předsedu Sněmovny.

 

Ostatní stran jsou ohledně změn ústavy a politického systému opatrnější. ODS třeba připomíná, že v minulém volebním období navrhovala zakotvit do Ústavy povinné procento výdajů, které mají jít na obranu. Změna volebního systému ale podle strany nepomůže vyřešit problémy, kterým ČR čelí a dvoukomorový parlament se současným počtem členů je podle občanských demokratů vyhovující.

 

Anketa

Měl by být zrušen Senát?

Hlasovalo 480 lidí.
Lidovci uvedli, že je možné debatovat o některých dílčích změnách Ústavy, kupříkladu, aby Senát měl na projednávání legislativních návrhů více času než stávajících 30 dnů nebo, aby bylo snazší podat ústavní žalobu vůči prezidentovi. Měnit volební systém strana nechce, byť uvedla, že by bylo vhodné uvažovat o snížení nebo i zrušení volebního prahu pro koalice, což byl důvod, proč nakonec KDU-ČSL couvla od koalice se STAN.

 

 

Komunisté volají hlavně po důsledném naplňování Ústavy. "Velice negativně vnímáme stálé nenaplnění Ústavy neschválením zákonů, jejichž přijetí Ústava předpokládá, např. zákona o obecném referendu nebo stykového zákona," uvedli s tím, že za další negativa považují snahy účelově měnit Ústavu ve prospěch výkonné moci, či to, že její porušování není sankcionováno. Komunisté chtějí posílit prvky přímé demokracie. Chtějí ale zachovat poměrný volební systém a zrušení Senátu není podle nich příliš reálné, spíš by se měla vést diskuze o jeho transformaci.

 

Pro TOP 09 je důležité, aby se ústavní pořádky v Česku měnily co nejméně a to jen na základě pečlivé diskuze na politické i odborné úrovni. "TOP 09 důsledně trvá na respektování ústavních zvyklostí a naplňování Ústavy," píše strana, která nechce měnit historicky zakotvený poměrný systém ani podobu či počet členů Parlamentu.

 

Hnutí ANO a ČSSD ve stanovené lhůtě na dotazník TN.cz neodpověděly.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.10. | 08:08 maxfox
16
Kapříci si nikdy sami rybník nevypustí.Kdyby jim nebyla hanba,tak by počty ...
13.10. | 08:50 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
13.10. | 08:08 maxfox: Máš krátkou paměť? Za sosanů se snad neprivatizovalo?
13.10. | 11:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
13.10. | 11:17 maxfox: Já měl na mysli sosanský vlády po r. 1998
13.10. | 11:20 maxfox
9
Náhlasit nevhodný komentář
13.10. | 10:49 lucielucina - to není odstoupení čuníků od plných koryt,to je jenom výměna čuníků u plných koryt.Zvláště u pirátské strany.
13.10. | 11:17 maxfox
4
Náhlasit nevhodný komentář
13.10. | 08:50 jiz-nerejeme-drzkou-v-zem ne,výraz privatizace přišel až po roce 89. Tehdy se znároďňovalo. Majetek přešel do vlastnictví lidu a ne mafie.
13.10. | 11:03 lucielucina
15
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud volby dopadnou podle volebních průzkumů, tak první hlasování nového parlamentu bude o zvýšení platů zákonodárců a to bude schváleno drtivou většinou.
13.10. | 10:49 lucielucina
8
Náhlasit nevhodný komentář
Nejzajímavější program má Okamura nebo P. Mach. U ostatních stran je to jen přeskupení čuníků u plných koryt a snaha vydržet další 4 roky.
13.10. | 10:24 allanaldik
16
Náhlasit nevhodný komentář
Zrusime senat a v parlamentu nechame jen 19 politiku a stat usetri miliardy na techto politickych idiiotech. A z tech 19 politiku snad jen 18 bude tunelovat statni kasu misto 198 politiku. Nebylo by to to nejlepsi setreni na tom nejlepsim miste?
13.10. | 08:50 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
Náhlasit nevhodný komentář
13.10. | 08:08 maxfox: Máš krátkou paměť? Za sosanů se snad neprivatizovalo?
13.10. | 08:35 Jana
10
Náhlasit nevhodný komentář
Jak strany změní politický systém - vždy jen ve svůj prospěch to vím už teď.
13.10. | 08:30 Štefan Nemeth
3
Náhlasit nevhodný komentář
josefvyskoc, pesimista jako vy nikdy nic nezmění! Svět patří optimistům ve kterém pesimisté jsou jen tleskající diváci! Jděte volit a buďte optimista!
13.10. | 08:26 skeptikus
15
Náhlasit nevhodný komentář
..nevím jak vy lidi, ale umožnit lidem referendum k zásadním otázkám je pro mě nejdůležitější. A né že jednou za čtyři roky zvolíte a pokud se strana vysere na svý předvolební sliby, tak pak s tím celý čtyři roky nic neuděláte..