Publikováno 13. 10. 2017
Programové priority Politický systém

Zrušit Senát, změnit Ústavu. Jak strany změní politický systém

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TV Nova
Poslanecká sněmovna - ilustrační foto

Snížit počet poslanců, změnit volební systém, reformovat nebo zcela zrušit senát, zavést referendum, to jsou jen některé plány, které mají strany s naším politickým systémem. O tom, k čemu dostanou příležitost, rozhodnou voliči už 20. a 21. října.

Redakce TN.cz přináší srovnání programových priorit předních českých stran. Devíti stranám zaslala tři otázky, jak by chtěli reformovat český politický systém. Ptali jsme se na to, jestli by strany chtěli přepsat Ústavu, zda preferují většinový nebo poměrný volební systém, a kolik komor, a jak velkých, by měl mít český parlament.

 

Největší změny českého politického systému chce provést SPD. "Prosazujeme ústavní zákon o všeobecném referendu. Prosazujeme stabilní vlády bez vratkých koalicí, proto navrhujeme zavedení tzv. prezidentského systému, kdy vládu řídí přímo volený a odvolatelný prezident, dále prosazujeme přímou volbu a odvolatelnost politiků, snížení počtu poslanců na 81 a zrušení Senátu. Prosazujeme ukotvení v Ústavě národního a kulturního charakteru České republiky," napsala strana, která chce navíc změnit volební systém na většinový.

 

Piráti by chtěli zavést přímou volbu starostů a hejtmanů, proto by bylo potřeba i upravit Ústavu, byť jsou přesvědčeni, že to není podmínka zavedení přímé volby. "Chceme spravedlivý poměrný systém bez diskriminující 5% klauzule a volebních obvodů, které někde tuto hranici ještě reálně zvyšují," napsala strana, která již tuto hranici jednou napadla u soudu. Naopak měnit Piráti nechtějí počet poslanců nebo systém dvoukomorového parlamentu.

 

 

Jiný klíč k obsazení Senátu než stávajících 81 volebních obvodů navrhují coby podnět k diskuzi Starostové a nezávislí. "Chceme ale diskusi, zda by Senát neměl být “komorou regionů” a zda by neměl vycházet z krajských voleb," napsalo hnutí, které nechce měnit ani poměrný volební systém na většinový, ani nějak výrazně Ústavu. Navrhuje ale třeba přesunout 2. pokus při jmenování premiéra z prezidenta na předsedu Sněmovny.

 

Ostatní stran jsou ohledně změn ústavy a politického systému opatrnější. ODS třeba připomíná, že v minulém volebním období navrhovala zakotvit do Ústavy povinné procento výdajů, které mají jít na obranu. Změna volebního systému ale podle strany nepomůže vyřešit problémy, kterým ČR čelí a dvoukomorový parlament se současným počtem členů je podle občanských demokratů vyhovující.

 

Anketa

Měl by být zrušen Senát?

Hlasovalo 514 lidí.
Lidovci uvedli, že je možné debatovat o některých dílčích změnách Ústavy, kupříkladu, aby Senát měl na projednávání legislativních návrhů více času než stávajících 30 dnů nebo, aby bylo snazší podat ústavní žalobu vůči prezidentovi. Měnit volební systém strana nechce, byť uvedla, že by bylo vhodné uvažovat o snížení nebo i zrušení volebního prahu pro koalice, což byl důvod, proč nakonec KDU-ČSL couvla od koalice se STAN.

 

 

Komunisté volají hlavně po důsledném naplňování Ústavy. "Velice negativně vnímáme stálé nenaplnění Ústavy neschválením zákonů, jejichž přijetí Ústava předpokládá, např. zákona o obecném referendu nebo stykového zákona," uvedli s tím, že za další negativa považují snahy účelově měnit Ústavu ve prospěch výkonné moci, či to, že její porušování není sankcionováno. Komunisté chtějí posílit prvky přímé demokracie. Chtějí ale zachovat poměrný volební systém a zrušení Senátu není podle nich příliš reálné, spíš by se měla vést diskuze o jeho transformaci.

 

Pro TOP 09 je důležité, aby se ústavní pořádky v Česku měnily co nejméně a to jen na základě pečlivé diskuze na politické i odborné úrovni. "TOP 09 důsledně trvá na respektování ústavních zvyklostí a naplňování Ústavy," píše strana, která nechce měnit historicky zakotvený poměrný systém ani podobu či počet členů Parlamentu.

 

Hnutí ANO a ČSSD ve stanovené lhůtě na dotazník TN.cz neodpověděly.
 

vbo TN.cz