Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 1. 2018
Kde se dočkají

Zrychlení výstavby dálnic? Letos otevřou jen 4 kilometry! PŘEHLED

Výstavba dálnice - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Česká dálniční síť se letos zřejmě rozroste jen nepatrně, o jeden čtyřkilometrový úsek dálnice D7. Pásky se příliš nebudou stříhat ani u silnic první třídy, nových úseků by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo letos dostavět jen sedm. Zato slibuje, že začne stavět hned několik klíčových úseků dálnic.

I v letošním roce pokračuje modernizace dálnice D1. Silničáři letos dokončí čtyři úseky. Opravená bude dálnice mezi 34. a 41. kilometrem, 75. a 81. kilometrem, 112. a 119. kilometrem a mezi exity 146. a 153. Modernizovat se začnou úseky mezi 21. a 29. kilometrem a 90 a 104. kilometrem.

 

Mapa dálniční sítě se letos rozšíří o jediný nový úsek. V červenci se o necelé 4 km prodlouží dálnice D7, která v Ústeckém kraji povede až k městu Postoloprty. Původně měl být v srpnu otevřen také úsek D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou, který by nejvytíženější českou dálnici prodloužil o 14 km. Letos se ale zřejmě stavbu za 2,7 miliardy dokončit nepodaří.

 

Lepšího spojení s Jabloncem se dočkají řidiči v Liberci. V polovině roku má být otevřena přeložka silnice I/14 spojující obě města. Do konce roku skončí dvouletá rekonstrukce mostu přes železniční trať v Kutné Hoře, kvůli které musela auta jedoucí po silnici I. třídy č. 2 spojující Prahu a Pardubice jezdit po objížďce. Náročná rekonstrukce skončí také v Plzni, kde je omezený provoz přes most generála Pattona.

 

Částečného obchvatu se dočkají ve Strakonicích. K úplnému odvedení dopravy z centra města je ale potřeba dokončit ještě návazný úsek. Otevřením přeložky silnice I/63 bude dokončena přestavba průtahu Děčínem.

 

Dokončení v roce 2018

 

Záběry, jak politici a zástupci stavebních firem slavnostně klepají na základní kámen stavby, budeme letos vídat často. Rozestavěna má být poslední část D1 u Přerova, ovšem zahájení stavby je v ohrožení kvůli námitkám ekologů. Bagry vyjedou poprvé také na dálnici D11, kde bude ŘSD stavět pokračování kolem Hradce Králové až k Jaroměři. Oba úseky v délce téměř 23 km by měly být otevřeny v roce 2021.

 

Ve stejném roce by mělo být otevřeno také pokračování dálnice D3, ta by se měla o necelých 20 kilometrů přiblížit k hranicím s Rakouskem a hlavně odvést transitní dopravu z krajského města. Úseky mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi ŘSD už staví.

 

 

ŘSD rozestaví na západě Čech dva úseky dálnic. Ten na dálnici D6 z Prahy do Karlových Varů by měl být hotový v roce 2020 a dopravu odvede z městečka Lubenec. Dálniční parametry získá na D7 obchvat Panenského Týnce doposud provozovaný v polovičním profilu.

 

Vizualizace prvních úseků dálnice D35:

 

Významnou stavbou jsou pak dva úseky dálnice D35, která bude společně s D11 tvořit severní alternativu k přetížené D1. Letos začne ŘSD stavět úseky z Opatovic nad Labem do Časů a z Časů do Ostrova, celkem 27 kilometrů. Dálnice by měla být otevřena v roce 2022.

 

Zahájena bude také výstavba obchvatů Frýdku-Místku na D48 a D56 a Otrokovic na D55. A také prvního úseku dálnice D49, který napojí strategickou průmyslovou zónu Holešov a zlepší napojení Zlína na dálniční síť.

 

Zahájení v roce 2018

 

Mezi úseky silnic 1. třídy, které plánuje ŘSD letos rozestavět, figurují třeba 5,4 km dlouhá přeložka silnice I/68, která zrychlí spojení Ostravska s hraničním přechodem Mosty u Jablunkova/Svrčinovec. Hotová bude v roce 2021. Ve stejném roce by měl být otevřený také poslední úsek obchvatu Havlíčkova Brodu na I/38, byť zahájení stavby v letošním roce ohrožuje spor o pozemky. V Brně bude zahájeno zkapacitnění přetížené ulice Dornych a také zkapacitnění městského okruhu v Žabovřeskách.

 

Dálnice D3 ve Středních Čechách je zatím v nedohledu, řidičům jedoucím po staré silnici I/3 alespoň usnadní život obchvat Olbramovic (dokončení 2020). Na silnici mezi Táborem, Pelhřimovem a Humpolcem I/19 zahájí ŘSD letos stavbu obchvatů obcí Chýnov a Kámen.

 

Termíny se ale ještě mohou měnit v závislosti na tom, jak se pro potřebné stavby podaří vykoupit pozemky nebo dokončit výběrové řízení a sehnat zhotovitele stavby. Ovlivnit jej samozřejmě může také počasí.
 

vbo TN.cz