Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.9. 2017 22:34
zastal se nás

Zrychlíme vracení migrantů, slíbila EU. Češi dostanou lepší čokoládu

Zdroj: TV Nova

Evropská komise přijde do konce měsíce s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl. Uvedl to dnes v Evropském parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mluvil také o rozšíření schengenského prostoru či o dvojí kvalitě potravin.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přednesl letošní projev o stavu Evropské unie. Jedním z hlavních bodů byla otázka migrační krize. Evropská komise prý v nejbližší době navrhne způsoby, jak zrychlit vracení migrantů do zemí jejich původu.

 

Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností. Zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo jej skutečně potřebují. Ti, kdo na takový nárok nemají, se podle něj musí vrátit do svých zemí.

 

Předseda komise ve svém obsáhlém projevu kromě jiného zdůraznil, že je třeba rychle zlepšit podmínky uprchlíků ve střediscích v Libyi. Je to podle něj kolektivní odpovědností Evropy, a komise hodlá v této věci úzce spolupracovat s OSN.

 

 

Rozšíření Schengenu

Juncker v projevu prosazoval rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu. Pomohlo by to podle něj zlepšení ochrany vnější hranice Evropské unie.

 

Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.


Turecko do Evropy nepatří

Podle Junckera se v dohledné době nestane členem Evropské unie Turecko. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl Juncker. Dodal také, že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky.

 

"Novináři patří do redakcí, a ne do vězení," prohlásil Juncker v reakci na zavírání novinářů, včetně zahraničních, tureckým režimem. "Propusťte na svobodu naše novináře... a přestaňte našim šéfům vlád říkat, že jsou nacisté a fašisté," připomněl Juncker opakované výroky některých šéfů turecké vlády, včetně tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Šéf EK dodal, že kdo uráží evropské demokracie, blokuje si cestu.

 

 

Jednání o vstupu Turecka do EU, která začala v říjnu 2005, dlouhodobě stagnují, zejména kvůli výhradám EU k dodržování svobody slova v Turecku a autoritářskému způsobu vlády tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zamrzlé rozhovory byly obnoveny loni poté, co Ankara pomohla unii zastavit masový příliv uprchlíků z Blízkého východu do Evropy. Poté ale jednání opět zamrzla, když po loňském červencovém pokusu o puč turecké úřady zahájily rozsáhlé čistky ve státní správě.


Dvojí kvalita portavin je nepřípustná

Předseda Evropské komise také uvedl, že praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

 

 

"Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích," prohlásil šéf komise. Podobné věci podle něj už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.9. | 11:10 rexrothak
16
Vrátí zpátky tak leda howno a až vypadne Nestle z Orionu,bude lepší i čokoláda.
13.9. | 12:17 Milos Trasimi
-10
A poslední a důležitá otázka.Chceš do drzky?
14.9. | 19:58 Josef Beran
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nabouchejte si cokoladu kamsi.Nepoustejte nam sem migranty a neporoucejte,abychom je prijimali.Tim nam udelate mnohem vetsi radost.
14.9. | 11:26 Roman Skala
5
Náhlasit nevhodný komentář
Doprovázíš na kytaru? Maximálně slepé koně na pastvu.
14.9. | 11:23 Roman Skala
5
Náhlasit nevhodný komentář
To věřím dobytku, že ti Kofola nechutná. Jseš tupej jak nůž na Ramu.
14.9. | 09:42 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
O čem se v Německu nesmí mluvit: http://tinyurl.com/y7rw2g5m
14.9. | 07:06 zacotomame
5
Náhlasit nevhodný komentář
13.9. 18:25 Milos Trasimi, tady máš pravdu. Bohužel ty cigoše deportují zpátky k nám. Ty jsi toho zářnou ukázkou.
13.9. | 22:48 brta
5
Náhlasit nevhodný komentář
trapimi a kterypak jsi ty na te fotce?ktera naplavenina jsi?ti dali do pracek internet tak se snažiš realizivat vid?,ale tady to takhle nefunguje tady se musi makat....v Indii jsi měl sotva na toaletak a ted maš internet:-) to je věc vid?muež si u toho i honit to sve smradlave negersky peero
13.9. | 21:56 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
13.9. 18:17 Milos Trasimi, jsi příliš domýšlivý. Tomu falešnýmu tyátru říkáš doprovod? A cos doprovázel? Vytí potrefeného šakala? No, kulturní zážitek k nezaplacení.
13.9. | 20:39 Milos Trasimi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Děkuji všem za pochopení.
13.9. | 20:39 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Jeho špičáky a žluté masivní zuby napovídají ze se jedna o mutanta neschopného žít mezi lidma.Takže vas chci požádat o zvýšenou opatrnost než bude odchychen a umístěn do soukromé ZOO Billa Gatese.
13.9. | 20:36 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Dotyčný subjekt ale prchl a existuje silně s oprávněně podezření ze komunikuje zvířecí řeči pod nickem Roman Skala.