Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.9. 2017 15:10

Zubní kazy u dětí? Dá se jim předcházet!

Philips
Zdroj: oficiální zdroj

Vaše dítě může mít zdravý chrup bez ohledu na genetiku. Vážně! Stačí dodržovat následující pravidla!

Skoro 90 % školních dětí má zubní kazy, které vůbec vzniknout nemusely. Tvrdí to údaje mezinárodní Aliance pro budoucnost bez zubních kazů (ACFF). Důvod? Špatná technika čištění, nedostatečný zájem ze strany rodičů, zanedbávání preventivních prohlídek a nadměrná konzumace cukrů. Podle dentální hygienistky Jany Křepelkové je potřeba vyčistit každý zub, ať už používáte manuální, nebo elektrický kartáček, například Philips Sonicare for Kids. Tedy i zadní zuby a hlavně oblast zubních krčků, protože v těchto místech se i dětem tvoří velké množství plaku. Technika čištění se navíc liší podle věku dítěte. „U předškoláků je vhodné čistit pomocí malých kroužků se sevřenými zuby u sebe z vnější strany, z vnitřní je pak třeba vyčistit každou čelist zvlášť. Případně, pokud dítěti lépe vyhovuje stírání zoubků od dásně k zubu, je třeba setřít jeden zub minimálně pětkrát až desetkrát,“ popisuje dentální hygienistka. Školáci by si podle ní měli už zvládnout vyčistit každou čelist zvlášť, a sice tak, že kartáček přiloží jednou polovinou na zub a druhou polovinou na dáseň a malými kroužky zub po zubu čistí. Podívejte se, jak vypadá správné čištění sonickým zubním kartáčkem.

Philips
Zdroj: oficiální zdroj


Dočišťujte
I když se ale dítě naučí správnou techniku, rodič by po něm měl zuby ještě dočistit. Podle Jany Křepelkové totiž děti nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku, což vídá pravidelně ve své ordinaci. „Proto je potřeba, aby do tří let čistil zuby dítěti výhradně rodič a dítě samo jen trénovalo. Předškolnímu dítěti by měli rodiče zuby denně dočišťovat a školákovi do deseti až dvanácti let zuby po vyčištění zkontrolovat a případně dočistit problematická místa – například nově se prořezávající zuby.“ Také sladkosti a slazené nápoje dětským zubům neprospívají, a rozhodně by se neměly konzumovat po večerním vyčištění zubů. Samostatnou kapitolou pak zůstávají preventivní prohlídky, které by děti měly stejně jako dospělí absolvovat dvakrát ročně.

Sonický = zábavný
Pokud vaše dítě čištění nebaví nebo si pořád nemůže osvojit správnou techniku, zkuste mu pořídit dětský sonický zubní kartáček. Philips Sonicare for Kids odstraní až o 75 % více plaku než kartáček manuální, odměří dítěti správný čas čištění a hlavně mu ulehčí práci – stačí, když váš potomek přiloží kartáček k místu, kde se zuby dotýkají dásní, a bude jej pouze posouvat, až vyčistí všechny zuby z obou stran včetně kousacích ploch. Navíc může vzít do hry roztomilého Sparklyho, který ho naučí o zuby správně pečovat a motivuje ho k pravidelnému čištění. Stačí stáhnout do mobilu nebo tabletu zábavnou bezplatnou aplikaci, která je dostupná pro Android i iOS.

Více se dozvíte na www.philips.cz/detskykartacek nebo si také můžete prohlédnout video návod ke kartáčku.

Komerční článek
Reklama