Aktualizováno 5.10. 2017 20:50
co plánují

Zůstane nám v peněžence víc? Většina stran chce snížit daně

Zdroj: TV Nova

Jedním z nejdůležitějších témat blížících se voleb jsou daně. Některé strany by je chtěly razantně snížit a zrušit chtějí například i superhrubou mzdu. Přinášíme přehled, jaký názor na daně mají zástupci politických stran, které se podle posledních průzkumů mohou dostat do Poslanecké sněmovny.

KDU-ČSL by prý razantní změny s daněmi nedělalo. "Domníváme se, že nejsou nastavené špatně, ale chceme pokračovat ve snižování daní a odvodů pro pracující rodiče, aby jim více zůstalo na kroužky a vzdělávání děti," řekl TV Nova předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

 

Zato jiné strany vidí ve snižování daní jeden ze svých volebních pilířů. Třeba předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že jeho hnutí chce daně snižovat. "Chceme snížit zaměstnancům ten paušál, to je 6 000 korun ročně a zrušit superhrubou mzdu. Chceme také snížit DPH na potraviny," uvedl Babiš.

 

ODS chce zavést rovnou 15% daň z příjmu z hrubé, nikoliv tedy superhrubé, mzdy, což bude pro zaměstnance znamenat zvýšení čistého příjmu o 7 procent. "Chystáme také zjednodušení DPH, návrat ke dvěma sazbám. Máme připraveny také daně, které chceme zrušit, třeba silniční daň nebo daň z nabití nemovitosti," řekl předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Jakékoliv zvýšení daní odmítá SPD. "Je třeba je výhledově snižovat a je třeba odbyrokratizovat Českou republiku," prozradil Tomio Okamura. Navrhuje, aby živnostníci s ročním obratem do půl milionu měli nulovou daň z příjmu.

 

Pirátská strana by placení daní hlavně zjednodušila. Daně chce sjednotit do jedné platby, s tím, jak se sníží administrativní zátěž, chce daně snížit v prvním roce o 1,6 %. "Ten dopad bude v řádu miliard," prozradil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

Podle místopředsedy komunistů Jiřího Dolejše není rozumné vyhlašovat daňové moratorium. "Je třeba daně stabilizovat jiným způsobem. Pro nás je rozhodující přerozdělení daňového břemene, především cestou progrese," řekl TV Nova Dolejš.

 

 

Daňovou progresi chce zavést také ČSSD. "Pokud jde o daně z příjmu fyzických osob, tak tam chceme, aby 98 % zaměstnanců mělo daně nižší. Většina by si měla polepšit o 800 až 1200 korun. Daně by se měly zvýšit těm dvěma procentům, která vydělávají nejvíce," plánuje volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek.

 

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jsou největším problémem v Česku vysoké odvody na pracovní místa, tedy drahá práce. "Navrhujeme snížení sociální pojištění o 8 procent, tím pádem by mohly okamžitě stoupnout platy o 8 procent, aniž by znamenalo zátěž pro zaměstnavatele," řekl Kalousek. Strana chce také zrušit superhrubou mzdu a zavést jen dvě sazby DPH.
 

vbo, Michal Čoudek TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.10. | 22:46 overal
8
Také bych chtěl zvýšit plat snížením daní, ale daleko důležitější je vyrovnaný ...
5.10. | 21:27 inverter
0
Některé návrhy jsou úsměvné. Např. "Daň z přidané hodnoty" bych ...
8.10. | 17:44 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
JE treba prece pridat "Pilirum "rezimu,,to by jeste chybelo abyse zacala bourit armada a vse co drzi rezim nad vodou! Luza ma demokracii, muze pitchovat do sytosti a to ji musi stacit!
6.10. | 21:59 fero soresme
0
Náhlasit nevhodný komentář
V dnešní době, kdy se zvyšují platy doktorům, sestrám, učitelům, policajtům, hasičům, různým zaměstnancům a také i důchodcům poslancové mlčí a to vždy byli první co kvičeli, že z dané almužny nemohou vyžít. Proč naši vepříci nechtějí přidat do korýtek. Zmíní se o tom někdy někdo?
6.10. | 13:57 Jan Kotlej
3
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den vážení, tak zase sliby a sliby o co lépe se budeme mít když budeme volit tuto nebo tuto stranu,ale žádná z nich neslibuje,že bude usilovat o prokazování majetku.Ptám se PROČ odpověď všichni známe nebo ne???
6.10. | 10:25 Tomáš Smolík
1
Náhlasit nevhodný komentář
O rozdíl nás připraví inflací ...jo a díky za blokaci na FB
6.10. | 09:19 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyz ptacka lakaji,,pekne mu zpivaji....a lharum se nesmi verit ani kdyby mluvili pravdu..
6.10. | 09:17 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Inverter sorry, teď jsem si všimnul, že poukazuješ na to jejich i, nikoli na moje. Já to pojal spíš jako humornou vložku. Jinak se mi zdá ten návrh solidní. Otázkou je, zda je prosaditelný a zda to nejsou jen předvolební tlachy a skutek uteče, nebo ho někdo dobije.
6.10. | 09:13 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
inverter, přečti si poslední větu v návrhu ODS a bude ti to "militantní" i jasné, pokud to do té doby neopraví. Nejsem analfabet, jak se možná mylně domníváš.
6.10. | 08:44 lvice1951
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jsou to keci pred volbama
6.10. | 08:31 Tony
5
Náhlasit nevhodný komentář
Je to paradox.Zločinecká ODS chce také snížit daně které sama za jejich krutovlády zvýšila.
6.10. | 07:13 inverter
1
Náhlasit nevhodný komentář
5.10. | 23:07 zacotomame - až no to militantní i je to dobrý návrh. Jenže by musely následovat další kroky. Zdravotnictví, důchodová reforma ..., které by prosadili jen "ostrými."