Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 9. 2015
DOMÁCNOSTI V OBLEŽENÍ

Tahle zvířátka bydlí s vámi doma, i když o to nejspíš VŮBEC nestojíte

Hmyzí paraziti - 3
Zdroj: acidcow.com

Jsou malí a nenápadní. Dlouhou dobu o nich vůbec nemusíte mít tušení. Přesto mohou tito domácí "mazlíčci" nadělat velkou paseku. Někdy jsou dokonce člověku nebezpeční. Tady máte přehled deseti nejčastěji se vyskytujících.

1) Roztoči


Malí tvorové se živí odumřelými kožními buňkami. Jejich nebezpečnost tkví v tom, že mohou u lidí vyvolat astma nebo alergickou reakci. Nejvíce těchto parazitů najdete přímo v posteli. Firmy proto začaly dokonce vyrábět protiroztočové povlaky, které jsou pro tvory nepropustné. Jako prevence se doporučuje často větrat a udržovat doma čistotu, protože roztoči milují teplo, nepořádek a vlhkost.

 

Hmyzí paraziti 2 - 1
Zdroj: Profimedia


2) Štěnice


Tento parazit se velmi rád krmí lidskou krví. Jedná se o nočního živočicha, který se nejčastěji vyskytuje v posteli. Známé přání před ulehnutím ke spánku by proto mělo možná znít: "Dobrou noc, ať tě (ne blechy, ale) štěnice štípou celou noc." Popíchaná místa vás budou svědět a dráždit. Hlavním problémem těchto návštěvníků je, že způsobují nespavost a někdy kožní problémy.

 

Hmyzí paraziti 2 - 6
Zdroj: Profimedia


3) Šupinušky (rybenky)


Šupinušky jsou podobně jako štěnice nočními tvorečky. Nepatří sice k přenašečům nebezpečných chorob, ale mohou poškozovat vybavení domácnosti.

 

Hmyzí paraziti 2 - 5
Zdroj: Profimedia


4) Vši


Snad každý rodič i každé dítě ví, jak nepříjemné tyto potvůrky mohou být. Vší paraziti sají krev na pokožce hlavy, čímž způsobují i strašné svědění. Nejčastěji se vyskytují u dětí.

 

Hmyzí paraziti 2 - 4
Zdroj: Profimedia


5) Roztoč moučný


Jak už název napovídá, tohoto škůdce najdete v mouce, obilí, apod. Jejich výměšky často způsobují alergické reakce. Znehodnocené potraviny nepříjemně páchnou. Po jeho požití lidé mívají průjmy.

 

Hmyzí paraziti 2 - 3
Zdroj: Profimedia


6) Sekáči


Sekáči jsou součástí většiny domácností. Tento hmyz je ale na rozdíl od jiných druhů vcelku vítaný, protože se živí mravenci nebo drobky.

 

Hmyzí paraziti 2 - 2
Zdroj: Profimedia


7) Blecha kočičí


Jedná se o nejrozšířenější formu blechy. Nejčastěji se vyskytuje na kočkách a psech, ale výjimkou není ani parazitování na jiných zvířatech a na člověku. Svému hostiteli může způsobit mnoho obtíží - dokáže oslabit imunitu, způsobit ekzémy i přenášet např. tyfus a tasemnici (to se ale stává zřídka).

 

Hmyzí paraziti - 2
Zdroj: acidcow.com


8) Larva mouchy


Moucha je velkým přenašečem nemocí. Na noze má neuvěřitelné množství choroboplodných zárodků, které pak roznáší. Larvy klade na výkaly, hnijící zbytky potravy nebo na jiné páchnoucí látky.

 

Hmyzí paraziti - 3
Zdroj: acidcow.com


9) Pavouci


V domácnostech jich najdete plno. Nejrozšířenější jsou však pokoutníci. Člověku sice neublíží, ale strach nebo odpor u lidí vzbuzují. V domácnostech tolerováni nebývají. Kromě toho, že jsou často nevzhlední, vědci tvrdí, že jich člověk za rok nevědomky sní zhruba osm!

 

Hmyzí paraziti - 4
Zdroj: acidcow.com


10) Červotoči


Jasní škůdci. V domácnostech je najdete celkem snadno, dělají dírky do dřeva. Přednost dává vlhkému prostředí.

 

Hmyzí paraziti - 1
Zdroj: acidcow.com


 

lud TN.cz
Reklama