Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.1. 2016 16:14
Rozsudek Úmrtí v rumburské nemocnici

Věra Marešová je NEVINNÁ. Pacienty v nemocnici nezabíjela

Zdroj: TV Nova

Zdravotní sestra Věra Marešová nezabíjela pacienty v Lužické nemocnici v Rumburku. Krajský soud v Ústí nad Labem ji zprostil obžaloby. Ve prospěch Marešové vyšel revizní znalecký posudek, který zcela rozcupoval znalecký posudek obžaloby. Státní zástupce přesto požadoval doživotí, proto se po vynesení rozsudku odvolal.

Obžalobě ze zabíjení pacientů vysokými dávkami draslíku čelila zdravotní sestra Věra Marešová. Přestože pro Marešovou vyzněl příznivě revizní posudek, státní zástupce žádal pro bývalou sestru Lužické nemocnice v Rumburku doživotí.

 

"Jsem toho názoru, že se paní obžalovaná skutků dopustila. Motivem mohla být určitá nenávist k pacientům. Nelze vyloučit, že píchla kalium, nelze vyloučit, že u pacientů šlo o hyperkalemické křivky (na EKG)," řekl v závěrečné řeči státní zástupce František Stibor. Advokátka Marešové Iva Jónová požadovala zproštění viny.

 

Soud dal nakonec pravdu obhajobě. Za klíčové pro určení viny obžalované bylo medicínské určení příčiny úmrtí pacientů. Znalecký posudek vypracovaný obžalobou tvrdil, že pacienti zemřeli po aplikování smrtelné dávky draslíku. Znalecký posudek vypracovaný obhajobou to kategoricky odmítal. Rozhodnout tak musel znalecký posudek.

 

Tak jako v případě Petra Kramného neexistoval přímý důkaz a bylo potřeba vytvořit ucelený řetězec nepřímých důkazů, které by usvědčovaly obžalovanou. To se podle soudu nestalo.

 

"Bylo zcela jednoznačné, že chybí jakýkoli přímý důkaz. Během řízení se neobjevil žádný listinný důkaz nebo svědek, který prokázal vinu paní obžalované," řekl ve zdůvodnění předseda trestního senátu Roman Felzmann. Uvedl, že je na straně státního zastupitelství prokazovat vinu. Soud se v rozhodnutí opírá především o závěry znalců. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci v revizním posudku odmítli, že by údajné oběti byly otráveny draslíkem.

 

Marešová se v soudní síni přirozeně vzdala práva na odvolání. Státní zástupce práva využil a na místě se proti rozsudku odvolal.

 

 

Autoři revizního posudku ve čtvrtek dopoledne zcela odmítli závěry znaleckého posudku lékaře Radka Matlacha, na kterém byla postavena obžaloba. Naopak podpořili závěry posudku obhajoby, podle kterého byla úmrtí pacientů očekávatelná.

 

Znalci podpořili závěry posudku obhajoby, podle kterého byla úmrtí pacientů očekávatelná. "Komise nesouhlasí se závěry MUDr. Radka Matlacha, že křivka EKG nasvědčuje podání vysoké dávky draslíku," zopakoval Dobiáš v případě všech případů, které obžaloba klade Marešové za vinu. Na dotaz předsedy senátu Romana Felzmanna, zda lze podání draslíku jednoznačně vyloučit, odpověděl: "Tuto možnost nelze vyloučit nikdy, ale nelze ji jednoznačně potvrdit".

 

Znalci ostře odsoudili Matlachovu práci v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014. Této pacientce lékař Petr Vondráček odebral půl hodiny po smrti krev. Vzorek prokázal 10,5 milimolu draslíku na litr, což je vysoká hodnota. Matlachův závěr o podání draslíku označil Dobiáš za diletantskou interpretaci.

 

Tohle řekla Věra Marešová, když ji soud propustil před Vánoci z vazby:

 

"To, že se mění vnitřní prostředí v době nástupu smrti a po smrti, je obecně známá věc. Na to nemusíte být ani soudní lékař," doplnil. Znalci obžaloby podle znalců z Olomouce špatně provedli i pitvu. "I to samotné provedení pitvy vybočuje ze standardů. To, co předvedli (Radek Matlach a Jiří Závodský), označuje nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak," dodal Dobiáš.

 

Podle obžaloby Marešová zabíjela pacienty draslíkem od roku 2010 do června 2014. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Marešová už na začátku líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení. Marešová má dnes poprvé přijít k soudu sama, soud ji v prosinci pravomocně propustil z vazby.

vbo tn.cz / ČTK