Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Vepřín v Letech na Písecku
aktualizováno 03.04.
začne demolice

Vepřín v Letech oficiálně převzal stát. Na místě vznikne památník

Vepřín v Letech na Písecku, kde byl za války koncentrační tábor, dopoledne oficiálně připadl do rukou státu. Areál si od soukromé společnosti převzali zástupci Muzea romské kultury. Na jeho místě pak v budoucnosti vznikne památník romského holocaustu.

Mireille Knollová
aktualizováno 29.03.
vražda židovky

Přežila holokaust, teď ji ubodal přítel. Protestovaly za ni tisíce lidí

Přes deset tisíc lidí včera večer protestovalo v ulicích Paříže proti nenávisti vůči židům. Demonstranti tak chtěli uctít památku nedávno zavražděné židovky Mireille Knolové. Na akci se ukázala i krajně pravicová politička Marine Le Penová, dav ji ale vypískal.

Mireille Knollová
27.03.
vražda v Paříži

Jako dítě přežila holokaust. Teď ji kvůli náboženství brutálně ubodali

Židovka Mireille Knollová unikla holokaustu, ale za svou víru zaplatila životem v pětaosmdesáti letech. Ženu někdo ubodal v jejím bytě a místo následně podpálil. Podle policie byl motivem vraždy právě antisemitismus.

Obchodní sdělení

Co dát dětem na svačinku? Bezlepkové křupky!

Doba dovolených a výletů se blíží a my pro vás máme tip, co dát dětem ke svačince nebo na mlsání. A pokud vás čeká delší cestování objevte s námi svět pana Křupky, který má pro vaše děti spoustu her a zábavy.

Start rakety Atlas V. - 7
aktualizováno 21.03.
start raketoplánu

Sojuz zamířil na ISS. Na palubě vezl věc spojenou s Českem!

Z kosmodromu Bajkonur ve středu večer odstartovala ruská raketa Sojuz-FG. Na palubě byl i Andrew Feustel, který s sebou vezl další předmět spojený s Českem. V minulosti do vesmíru vynesl českou vlajku a figurku Krtečka, tentokrát to jsou kresby z terezínského ghetta.

Miroslav Kalousek
07.03.
hádky ve Sněmovně

Kalousek se tvrdě pustil do Okamury. Toto šéfovi SPD vzkázal

Poslanci dnes neodvolali z funkce místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru (SPD), který čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v letech u Písku. Poslancům se nepodařilo schválit program mimořádné schůze, když pro něj nebyli představitelé SPD, KSČM a až na Rostislava Vyzulu ani zástupci ANO. Patrně nejhlasitěji Okamuru kritizoval Miroslav Kalousek z TOP 09.

Andrzej Duda
aktualizováno 07.02.
kritizují ho

Polský prezident podepsal zákon o holokaustu. S tvrdými tresty

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon, který hrozí až tříletým vězením za připisování odpovědnosti polskému národu či státu za vyvražďování Židů a další zločiny spáchané za druhé světové války německými nacisty. Zároveň se ale rozhodl, že zákon, kritizovaný hlavně v zahraničí, pošle k ústavnímu soudu, aby rozptýlil obavy, zda neomezí svobodu slova, a zda ustanovení hrozící vězením nejsou příliš vágně formulovaná.

Demonstrace proti vepřínu v Letech u Písku
aktualizováno 31.07.
U památníku holokaustu

Vepřín v Letech, kde vraždili nacisti, odkoupí stát. Majitel kývl

Valná hromada zemědělské společnosti AGPI dnes vyslovila souhlas s převodem areálu vepřína v Letech v okrese Písek u památníku romského holokaustu na stát.

Holocaust - 1
aktualizováno 21.04.
nová zjištění

Přepíšou se učebnice dějepisu? Objevili nové dokumenty z války!

Víc než 70 let po skončení druhé světové války vycházejí na povrch nové šokující informace. V tomto týdnu by měly být zveřejněny unikátní archivní materiály Komise OSN pro vyšetřování válečných zločinů. Z těch vyplývá, že Spojenci věděli o holokaustu už od prosince 1942, tedy mnohem dřív, než tvrdili.

Koncetrační tábor v Osvětimi
aktualizováno 27.01.
Den obětí holokaustu

Osvobození Osvětimi: Svět s hrůzou poznal, co znamená peklo

Byly tři hodiny odpoledne, když se z lesa za ostnatým drátem vynořili obezřetní sovětští vojáci se samopaly v rukou. Psal se 27. leden 1945 a Rudá armáda se právě probojovala ke koncentračnímu táboru Osvětim v Polsku. Svět spatřil hrůzy, jaké dosud nepoznal. Právě tento den si proto připomíná jako památku obětí holokaustu.

VÍKEND: Dojemný příběh Jiřího Bradyho a jeho mladší sestry Hany
aktualizováno 27.10.

VÍKEND: Dojemný příběh Jiřího Bradyho a jeho mladší sestry Hany

Silný příběh sourozenců Hanky a Jiřího Bradyových, kteří se jako malé děti dostali do terezínského ghetta. Hanka byla později přesunuta do Osvětimi, kde zemřela. Je to příběh, který obletěl tři kontinenty, a po více než půlstoletí si ho vyprávějí děti po celém světě. Ten příběh začal úplně nenápadně, díky jednomu starému kufru.