Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Velmi jasný bolid z Persea
30.08.
video neuvěřitelná podívaná

Oblohu při Perseidách ozářil jasný bolid, stopa byla vidět hodinu!

Perseidy byly letos skutečně chuťovkou. Díky skvělým podmínkám mohli pozorovatelé noční oblohy vidět za celou noc i několik stovek "padajících hvězd". Proletělo i několik velmi jasných bolidů. Jeden z nejzajímavějších se objevil krátce před půlnocí 12. srpna, po jeho průletu byla déle než hodinu zaznamenatelná měnící se světelná stopa.

Krvavý modrý superměsíc
aktualizováno 27.07.
zatmění měsíce

Nejdelší zatmění je tu! Odkud je Měsíc nejlépe vidět? Přehled míst

Páteční unikátní zatmění Měsíce byste si rozhodně neměli nechat ujít. A pokud si ho chcete skutečně pořádně užít, vyrazte na hvězdárnu. Po celém Česku astronomové pořádají veřejná pozorování, při kterých se na Měsíc můžete podívat profesionálními dalekohledy!

Velký bílý žralok vyfocen u Mallorcy
aktualizováno 29.06.
vzácný úkaz

V oblíbené destinaci Čechů vyfotili velkého bílého žraloka! Má 5 metrů

Turisti, kteří míří o prázdninách na španělskou Mallorcu, by se měli mít na pozoru. U pobřeží oblíbeného ostrova, kam každý rok míří tisíce Čechů, byl totiž ve čtvrtek spatřen velký bílý žralok.

Prásk.tv píše:

Pozorování zvířat z klece - 5
čtěte o tématu pozorování na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Chcete vlastní bydlení? Nečekejte, až se podmínky zpřísní

Vlastní střecha nad hlavou se stává dražší a dražší.

Na Slunci roste koronární díra
aktualizováno 21.06.
koronární díra

Na Slunci roste ohromná skrvna, mohou přijít silnější erupce!

Na Slunci roste ohromná sluneční skvrna,která je viditelná už pouhými malými dalekohledy. Jedná se o aktivní oblast, z které by mohla vylétnout silnější sluneční erupce. Astronomové a amatérští pozorovatelé nebeských úkazů si mnou ruce, dejte ale pozor, sledovat Slunce je možné jen s bezpečným filtrem, jinak hrozí poškození zraku.

Velmi jasný bolid nad Českou republikou
aktualizováno 20.06.
kousky meteoritu

Nad Českem přeletěl jasný bolid, pomozte s hledáním meteoritu!

V pátek mohli pozorovatelé zaznamenat velmi výrazný bolid, který téměř šest sekund svítil na noční obloze a uletěl při tom 77 kilometrů. Během průletu atmosférou dosáhl jasnosti srovnatelné s Měsícem v první čtvrti. Jeho úlomky dost možná dopadly až na Zem, lidé mohou úlomky najít na Karlovarsku.

Meteorický roj Geminidy nad Bombají
19.04.
noční obloha

Podívaná na nebi: Oblohu prozáří meteorický roj Lyridy!

Možná vás na nočním nebi překvapilo větší množství padajících hvězd, nemusíte mít strach, že vás šálí smysly, jedná se o meteorický roj Lyridy, který je každoročně aktivní během dubna. Roj můžeme pozorovat už od pondělí a jeho maximum pak připadá na neděli. Letos navíc podívanou neovlivní Měsíc, který teprve začal dorůstat a velmi brzy zapadá.

asteroid
aktualizováno 19.04.
nebezpečí z vesmíru

Ohromný asteroid minul Zemi, vědci ho našli v poslední chvíli

Zemi o víkendu těsně minul ohromný asteroid, který vědci zaznamenali jen několik hodin před jeho průletem. Asteroid kolem nás proletěl ve vzdálenosti 192 tisíc kilometrů, což je zhruba polovina vzdálenosti od Měsíce. Vesmírné těleso bylo větší než Čeljabinský meteor, při jehož výbuchu se zranilo na 1500 lidí.

Červení skřítci a hvězdokupa nad Českem
aktualizováno 07.04.
Úspěšný pozorovatel

Čech znovu uchvátil svou fotkou! Zachytil dva neobvyklé jevy

Známý český pozorovatel letos poprvé zachytil unikátní nadoblačný blesk, kterému se říká "červený skřítek". Jev je poměrně častý, ale jen málokomu se podaří ho vyfotit. Snímek, na němž je navíc hvězdokupa Plejády, uchvátil i v zahraničí.

Počasí ve světě
02.04.
Obrovské výkyvy

Čeká nás extrémní rok, shodují se experti! Přijdou záplavy i požáry

Předpověď počasí bývá tak trochu jako věštění z křišťálové koule. Letošní rok 2018 bude prý navíc nejen v počasí plný extrémních výkyvů. Připravit se tak musíme na záplavy, sucha i požáry. Shodují se na tom experti i laičtí pozorovatelé přírody.

Čínská vesmírná stanice se řítí k zemi
31.03.
VIDEO poslední chvíle

Zkáza čínské stanice se blíží. Část ohnivých koulí dopadne až na zem

Čínská vesmírná stanice se velmi brzy zřítí na Zemi, Evropská vesmírná agentura upřesnila, že by měla do atmosféry vstoupit mezi sobotním polednem a nedělním brzkým odpolednem. Velká většina stanice by měla shořet v atmosféře, lidé se tak připravují na úžasnou nebeskou podívanou.