Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Solární bouře
13.03.
polární záře

Blíží se silná sluneční bouře! Tohle všechno může na Zemi způsobit

S blížícím se slunečním větrem očekávají vědci solární bouři, která by se měla objevit během středy a čtvrtka. Centrum pro kontrolu vesmírného počasí kvůli tomu vydalo varování před kolísáním proudu a možným poškozením satelitů. Na událost se připravují i milovníci noční oblohy, solární bouři bude provázet výrazná polární záře.

Asteroid - ilustrační foto
01.03.
nebezpečí z vesmíru

Zemi zítra těsně mine asteroid! Vědci ho objevili teprve v pondělí

Už zítra naši planetu jen těsně mine asteroid. Vědcům se přitom letící objekt podařilo zpozorovat teprve v pondělí.

Zákryt hvězdy Aldebaran Měsícem
23.02.
Už dnes večer

Pozorujte vzácný úkaz na obloze! Měsíc zakryje jasnou hvězdu

Už v pátek večer budeme svědky neobvyklého úkazu na obloze. Měsíc zakryje jasnou hvězdu Aldebaran kolem 18. hodiny, asi o hodinu později se zpoza Měsíce zase objeví. Vše bude z Česka viditelné pouhým okem.

Prásk.tv píše:

Pozorování zvířat z klece - 5
čtěte o tématu pozorování na Prásk.tv
Obchodní sdělení

SOUTĚŽ + matrace s 54% slevou od Matrace za hubičku.cz

Slevové akce a výprodeje už nejsou jen výsadou supermarketů a obchodů s oblečením.

Zatmění Měsíce
17.02.
noční obloha

Je tu vzácná série zatmění Měsíce u nás, další nastane až za 10 let!

I když se zdá, že se nám astronomické úkazy spíše vyhýbají, úplné zatmění Měsíce a částečné zatmění Slunce u nás vidět nebylo, podle České astronomické společnosti se rozhodně máme na co těšit. Čeká nás totiž poměrně vzácná série úplných zatmění Měsíce, další takzvaná triáda se odehraje až za 10 let.

Krvavý modrý superměsíc
aktualizováno 31.01.
astronomický úkaz

Neuvěřitelná podívaná: Krvavý superměsíc ozářil noční nebe

Měsíc ve středu nabídl neuvěřitelnou podívanou, spojily se hned tři různé úkazy. Na obloze se objevil "krvavý modrý superměsíc", což znamená, že během druhého lednového úplňku došlo k úplnému zatmění.

Observatoř Mauna Kea a kometa Hale-Bopp
aktualizováno 08.01.
astronomický kalendář

Meteorické roje, komety i zatmění: Tohle si letos nenechte ujít!

Letošní rok přinese celou řadu velmi zajímavých astronomických úkazů, které by si milovníci noční oblohy rozhodně neměli nechat ujít. Velmi zajímavý bude bezesporu 27. červenec, kdy bude viditelné úplné zatmění Měsíce, který bude procházet zemským stínem. To ale není zdaleka všechno, dočkáme se například modrého Měsíce a to hned dvakrát.

Modrý úplněk
aktualizováno 02.01.
noční pozorování

VIDEO: Na obloze vyšel novoroční superměsíc, blíží se další

V noci na dnešek rozzářil oblohu superměsíc, který se tak hned na začátku roku dostal nejblíže Zemi. Díky příznivému počasí jsme tento úkaz mohli sledovat téměř po celé republice. Na další se ale můžeme těšit už na konci měsíce.

Superměsíc očima čtenářů
aktualizováno 02.01.
pozoruhodné úplňky

Nebe ozářil novoroční superměsíc! Pak nás čeká "modrý" úplněk

Hned na začátek roku se mají milovníci noční oblohy na co těšit, dočkali jsme se totiž novoročního úplňku, který byl také superměsícem. A to zdaleka není vše, první měsíc letošního roku nabídne hned dva úplňky, ten druhý bude "modrý", s barvou to ale nemá nic společného.

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
21.12.
Oumuamua

Pravý tvar vesmírného doutníku možná kryje "organický obal"

Mezihvězdný návštěvník Oumuamua nepřestává mást a udivovat odborníky i širokou veřejnost. Není proto divu, že se na vesmírný objekt upírá pozornost mnoha vědeckých týmů. Mohlo by se zdát, že už nemůžeme objevit nic nového, vesmírný "doutník" ale opět překvapil. Jeho povrch může podle studie pokrývat organický obal, který ukrývá jeho skutečnou podobu. Do hry se tak opět dostává teorie o kometě.

Geminidy
aktualizováno 14.12.
Unikátní záběry

VIDEO: Meteorický roj Geminidy rozzářil oblohu, úchvatný pohled!

Romantické duše po celém světě si v noci na dnešek přišly na své - oblohu rozzářil nejsilnější meteorický roj Geminidy. Záběry a fotky ve velkém sdíleli uživatelé sociálních sítí. V Česku pro pozorování nebyly podmínky právě ideální a tak si teď světelnou show můžete vychutnat spolu s námi.