Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
12.12.
noční obloha

Připravte se na nebeské divadlo, meteorický roj Geminidy je tu!

Meteorický roj Geminidy se rychle blíží, s až 50 průlety meteorů na noční obloze se jedná o vyhledávanou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník pozorování noční oblohy. Letos vrchol roje připadá na noc ze čtvrtka na pátek.

Kometa 46P/ Wirtanen - 5. prosince 2018
aktualizováno 13.12.
unikátní pozorování

Vánoční kometa je vidět i očima, takhle ji najdete. HVĚZDNÁ MAPA

Tento týden nabízí hned dvě velmi zajímavé možnosti pro pozorování noční oblohy. Kromě meteorického roje je také velmi dobře viditelná kometa 46P Wirtanen, která nabízí skutečný unikát. Půjde totiž o 10. nejbližší zdokumentovaný kometární průlet kolem Země v historii. Bát se ale nemusíme, srážka se Zemí nehrozí.

Kometa
aktualizováno 06.12.
nebeské divadlo

Vánoční kometa letí k Zemi! Když tu byla naposledy, narodil se Ježíš

K Zemi se blíží "vánoční kometa", která už je dokonce vidět očima. Má zelenou barvu a při dobrém počasí je to skutečně podívaná. K zemi se dostane nejblíže 16. prosince a učiní 10. nejbližší dokumentovaný průlet Země v historii lidstva. Kometa patří ke klasickým atributům křesťanských Vánoc.

Prásk.tv píše:

Pozorování zvířat z klece - 5
čtěte o tématu pozorování na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Sportka letos vytvořila už 200 nových milionářů

Nejoblíbenější česká loterie udělala v tomto roce milionáře už ze dvou stovek sázejících. Celkem si tito výherci rozdělili přes miliardu korun, největší částku si odnesl muž ze Zlínska, který je díky Sportce bohatší o 92 milionů korun.

Drakonidy
aktualizováno 08.10.
meteorický roj

Drakonidy jsou tu, oblohou se budou míhat kusy zelené komety

Čeká nás pořádná nebeská podívaná, právě v noci na úterý vrcholí meteorický roj Drakonidy, nejvyšší frekvence průletů by měla nastat krátce po západu Slunce, navíc pozorování nebude narušovat svit Měsíce, je tak na co se těšit.

Velmi jasný bolid z Persea
30.08.
video neuvěřitelná podívaná

Oblohu při Perseidách ozářil jasný bolid, stopa byla vidět hodinu!

Perseidy byly letos skutečně chuťovkou. Díky skvělým podmínkám mohli pozorovatelé noční oblohy vidět za celou noc i několik stovek "padajících hvězd". Proletělo i několik velmi jasných bolidů. Jeden z nejzajímavějších se objevil krátce před půlnocí 12. srpna, po jeho průletu byla déle než hodinu zaznamenatelná měnící se světelná stopa.

Krvavý modrý superměsíc
aktualizováno 27.07.
zatmění měsíce

Nejdelší zatmění je tu! Odkud je Měsíc nejlépe vidět? Přehled míst

Páteční unikátní zatmění Měsíce byste si rozhodně neměli nechat ujít. A pokud si ho chcete skutečně pořádně užít, vyrazte na hvězdárnu. Po celém Česku astronomové pořádají veřejná pozorování, při kterých se na Měsíc můžete podívat profesionálními dalekohledy!

Velký bílý žralok vyfocen u Mallorcy
aktualizováno 29.06.
vzácný úkaz

V oblíbené destinaci Čechů vyfotili velkého bílého žraloka! Má 5 metrů

Turisti, kteří míří o prázdninách na španělskou Mallorcu, by se měli mít na pozoru. U pobřeží oblíbeného ostrova, kam každý rok míří tisíce Čechů, byl totiž ve čtvrtek spatřen velký bílý žralok.

Na Slunci roste koronární díra
aktualizováno 21.06.
koronární díra

Na Slunci roste ohromná skrvna, mohou přijít silnější erupce!

Na Slunci roste ohromná sluneční skvrna,která je viditelná už pouhými malými dalekohledy. Jedná se o aktivní oblast, z které by mohla vylétnout silnější sluneční erupce. Astronomové a amatérští pozorovatelé nebeských úkazů si mnou ruce, dejte ale pozor, sledovat Slunce je možné jen s bezpečným filtrem, jinak hrozí poškození zraku.

Velmi jasný bolid nad Českou republikou
aktualizováno 20.06.
kousky meteoritu

Nad Českem přeletěl jasný bolid, pomozte s hledáním meteoritu!

V pátek mohli pozorovatelé zaznamenat velmi výrazný bolid, který téměř šest sekund svítil na noční obloze a uletěl při tom 77 kilometrů. Během průletu atmosférou dosáhl jasnosti srovnatelné s Měsícem v první čtvrti. Jeho úlomky dost možná dopadly až na Zem, lidé mohou úlomky najít na Karlovarsku.

Meteorický roj Geminidy nad Bombají
19.04.
noční obloha

Podívaná na nebi: Oblohu prozáří meteorický roj Lyridy!

Možná vás na nočním nebi překvapilo větší množství padajících hvězd, nemusíte mít strach, že vás šálí smysly, jedná se o meteorický roj Lyridy, který je každoročně aktivní během dubna. Roj můžeme pozorovat už od pondělí a jeho maximum pak připadá na neděli. Letos navíc podívanou neovlivní Měsíc, který teprve začal dorůstat a velmi brzy zapadá.