Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Ivanovice na Hané - obec s nejsušším klimatem dle statistik v ČR
aktualizováno 13.12.
systém HAMR

Sucho v Česku bude hlídat nový systém! Varuje vás i dopředu

Sucho ode dneška monitoruje nový systém ministerstva životního prostředí "HAMR“ (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence). Systém bude vyhodnocovat míru sucha na českém území a na základě výsledků jeho měření se budou zavádět další opatření.

Na kolik letos vyjdou Vánoce
aktualizováno 24.11.
Ceny rostou

Za Vánoce si připlatíme! Spočítali jsme, na kolik vyjde večeře

Letošní extrémní sucho si začíná vybírat svou daň. Špatná úroda zeleniny zvedá její cenu. U některých plodin stoupne až o polovinu. Nejvíce si připlatíme za květák, hlávkové zelí nebo mrkev. A růst cen ovlivní také štědrovečerní večeři.

Voda a sucho
18.11.
Vyschlé studny

Česko stále sužuje velké sucho. Některé obce musí vodu dovážet

Problémy s extrémním suchem v Česku se dál stupňují. V některých obcích je tak málo podzemní vody, že ji musejí dovážet dokonce v cisternách. Někde už ale studny vyschly úplně a místní tak musí spoléhat jen na balenou vodu.

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Četl jsem reklamu Sberbank, kde nabízíte v rámci Vánoční akce bonusovou sazbu 2,89 % na půjčky a konsolidace. Dostane ji opravdu každý, nebo jsou v tom různé skryté háčky?

V Beskydech se nedá kvůli suchu zasněžovat
17.11.
Málo vody

Sucho si vybírá krutou daň. V Beskydech se lyžovat nebude!

Dlouhotrvající sucha a vedra z předcházejících měsíců s sebou přinášejí další problémy. Například na Pustevnách v Beskydech se letos vůbec nebude lyžovat. Kvůli nedostatku vody se tam nedá zasněžovat. Pokud se počasí neumoudří, bude s lyžováním problém i jinde.

Jablka
12.11.
sucho a teplo

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Letošní sezona byla pro české pěstitele ovoce extrémní. Hlavně pěstitele jablek potrápily vysoké teploty a sucho. Jablka nemají požadované vlastnosti. Přesto se to na cenách na pultech neprojeví. Ty totiž pod tíhou polské konkurence klesají. Ovocnáři tak hledají jiné cesty, jak dostat zboží k zákazníkům. Jinak hrozí, že mohou zkrachovat.

Cisterna s pitnou vodou
11.11.
Vyschlé studny

Jako ve středověku! Lidé na severu nemají přístup k pitné vodě

Prát a koupat se u příbuzných, nemít vodu na splachování? Takové nesnáze musí řešit obyvatelé Jiříkova ve šluknovském výběžku. Ani v dnešní době nemají zavedený vodovod s pitnou vodou, nyní je trápí i nedostatek užitkové vody, kterou čerpají ze studní.

Vyschlá Hracholuská přehrada
10.11.
Hracholuská přehrada

Přehrada vysychá! Vodohospodáří hlásí rekordní pokles hladiny

Vodohospodáři na Hracholuské přehradě u Plzně hlásí rekordní pokles hladiny. Ta se kvůli suchému počasí drží tři a půl metru pod normálním stavem. A to trápí hlavně rybáře a chataře. Omezená je i lodní doprava. Naopak pamětníci mohou po dlouhé době spatřit dávno zatopené objekty.

Vyschlá přehrada
03.11.
Následky sucha

Vyschnou nádrže v Česku? V některých je jen jen čtvrtina vody!

Letošní extrémní sucho se podepsalo také na stavu vody v přehradách a nádržích. Povodí Labe nebo Vltavy dokonce hlásí, že některé přehrady jsou jen na čtvrtině běžného stavu. Odborníci tvrdí, že pokud v dohledné době výrazně nezaprší, zásobování vodou, například pro elektrárny, může být ohrožené.

Jízdenka Českých drah
24.10.
návrh vlády

Revoluce v cestování: Na jednu jízdenku se svezete všemi vlaky!

V Česku by mohl být zaveden systém jednotných jízdenek na železnici. Stát chce umožnit cestujícím využívat vlaky více dopravců při jedné cestě na jedinou jízdenku, a postoupit tak při liberalizaci trhu. Vyplývá to z návrhu novely zákona o drahách, který dnes schválila vláda.

Houbař
21.10.
Špatná zpráva

Mykologové: Ranní mrazíky a sucho ničí houby, sezóna končí!

Houbařská sezóna prý končí - alespoň podle mykologů. Houbám totiž nesvědčí ranní mrazíky, přemrznou a z jedlých se rázem můžou stát jedovaté. Navíc jím vadí i stále trvající sucho.