Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Sucho - Miroslav Trnka
aktualizováno dnes 15:03
Online rozhovor

Jak dlouho potrvá sucho? Ptejte se klimatologa Miroslava Trnky

Prázdniny se pomalu blíží ke svému konci, ale vlna úmorných veder, která zasáhla Česko, nepolevuje. Jak to bude dál? Na to se dnes můžete zeptat profesora Miroslava Trnky z Ústavu pro globální změny Akademie věd České republiky.

Osvěžení v horkých dnech - 2
aktualizováno včera 21:32
vládní opatření

Sto litrů vody na den! Obce kvůli suchu nařizují limity spotřeby

Už více než polovinu vodních toků v České republice trápí hydrologické sucho. To znamená, že ve sledovaných vodních tocích protéká jen pouhých 5 až 40 procent vody než je obvyklé. Ministerstvo zemědělství nyní přišlo s plánem, jak minimalizovat škody.

Sucho
aktualizováno 14.08.
boj s extrémy

Kvůli suchu dochází pitná voda! Pomoct má speciální technika

Kvůli extrémnímu suchu dochází menším obcím i městům pitná voda. Radnice jsou tak nuceny žádat o pomoc Správu státních hmotných rezerv. Ta je obcím schopna do pár hodin dodat cisternu na pitnou vodu. V každém kraji je prý minimálně jeden sklad s desítkami připravených strojů.

Obchodní sdělení

Dovolená plná zábavy!

Dovolená u moře nemusí znamenat jen slunění na pláži, ale také sportovní aktivity, soutěže, a hlavně spoustu zábavy!

Zemědělec
12.08.
Nedostatek krmiva

Chovatele děsí sucho! Balík sena bude za tisíce, část zvířat utratí

Až dva tisíce korun za balík sena, který loni stál pět set. Taková je aktuální cena krmiva. Kvůli extrémnímu suchu se skot a koně nemají na čem pást, zvýšená poptávka po seně tak vyhnala ceny na historické maximum. Jenže sklady prodejců jsou už prázdné. Chovatelé se tak obávají, že jim nezbude nic jiného, než poslat zvířata na jatka.

Horko - 1
11.08.
Měsíční předpověď

Čeká nás parný konec léta! Experti řekli, kdy se konečně ochladí

Ani v následujících týdnech se výrazně neochladí. Znovu nás čekají třicítky, teplý bude i začátek září. Také sucho bude pokračovat, v příštích dvou týdnech zaprší jen zřídka. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Studna - ilustrační foto
aktualizováno 11.08.
chystá se omezení

Sdílení studní je hloupost, uklidňuje ministerstvo majitele

Velký rozruch vzbudila připravovaná novela vodního zákona. Ministerstvo zemědělství se ohradilo proti informacím na sociálních sítích, že by soukromým vlastníkům mohla být nařízena v případě nutnosti povinnost poskytnout vodu obcím. Omezení se ale chystá.

Sucho
06.08.
Evropské dotace

Sucho trápí většinu Evropy, zemědělcům teď pomůže EU

Zemědělci, kteří bojují s extrémním suchem, se dočkali zastání v Bruselu. Evropská komise ve čtvrtek představila opatření, kterými jim chce pomoci zvládat extrémní podmínky. Část plateb tak farmáři dostanou dopředu a navíc EU zmírnila část podmínek, které doposud platily.

Munice nalezená v řece
04.08.
Nebezpečí na dně řek

Suché počasí odkrývá skrytou hrozbu: Nevybuchlou munici

Sucho a pokles hladin v řekách a nádržích můžou odhalovat nebezpečné předměty, které leží na dně i desítky let. Často jde o munici ještě z 2. světové války. Tak tomu bylo i v pátek večer, kdy dva vodáci v řece Ohři v Lokti našli nevybuchlý dělostřelecký granát. Policisté evakuovali 200 vodáků a na místo přivolali pyrotechnika.

Myslivec osvěžuje srnce
aktualizováno 04.08.
Trpící zvířata

Extrémní sucho trápí i zvěř. Myslivci musí do lesů vozit vodu

Kvůli suchu už chybí voda i v lesích. Myslivci proto po celé zemi začínají vozit vodu lesní zvěři. Pastviny a listí na spodních větvích stromů už na mnoha místech uschly úplně a právě z vegetace získává zvěř vodu. Navíc většina samic má teď mláďata a tak potřebují vody mnohem víc. Například v České Lípě takovou situaci myslivci řeší po dlouhých 35 letech.

Sucho
04.08.
dotace

Česko bojuje se suchem. Úřad dá 100 milionů za nápady

Nové problémy si žádají nová řešení. Aby dokázala Česká republika lépe čelit suchu, povodním, smogu a dalším, potřebuje inovativní projekty, které využívají netradiční nebo v Česku nepoužívané technologie s přínosem pro životní prostředí.