Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Vodáci přetahují mělčinu
včera 07:36
nedostatek srážek

Řeky jsou na historických minimech! Sucho dál drtí Česko

Většina řek po celé republice je podle nových výsledků měření na historických minimech. Některé jsou už dokonce pod hranicí sucha. Podle vodohospodářů je tento stav podobný tomu, jaký platil v minulých letech v době nejparnějšího léta.

Sucho
18.06.
Rozdělení dotací

Zničilo vám sucho úrodu? Od státu můžete dostat i miliony!

Lidé, kteří přišli kvůli loňskému suchu o část úrody, mohou dostat část peněz zpět. Od pondělka mohou žádat o dotace, stát mezi zemědělce rozdělí dvě miliardy korun.

Mrtvé ryby v řece Jihlavě
15.06.
velké škody

V ČR uhynuly desítky tun ryb! Dusí se kvůli horku i splaškům

Kvůli suchu a nedostatku kyslíku už letos v českých vodách uhynuly desítky tun ryb. Nejhorší situace je dlouhodobě na Moravě, kde jsou hladiny na historicky nejnižších stavech. Státní podnik Povodí Moravy proto mimo jiné doporučil intenzivní kontroly zahrádkářů, kteří leckdy načerno odebírají vodu.

Obchodní sdělení

Co dát dětem na svačinku? Bezlepkové křupky!

Doba dovolených a výletů se blíží a my pro vás máme tip, co dát dětem ke svačince nebo na mlsání. A pokud vás čeká delší cestování objevte s námi svět pana Křupky, který má pro vaše děti spoustu her a zábavy.

Obec Píšť na Opavsku
aktualizováno 11.06.
vrty vysychají

Česko dál trápí sucho. V obci Píšť nemají vodu už dva měsíce!

Ačkoli v posledních dnech v Česku pršelo, většinu obcí a měst stále trápí sucho. Největším problémem je vysychání hlubinných vrtů. Některé obce dokonce zakazují zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Třeba obec Píšť na Opavsku je bez vody už druhý měsíc.

Letní teploty
aktualizováno 09.06.
Měsíční předpověď

Vydrží teplo a sucho? Odborníci řekli, jaký bude začátek prázdnin

Teplé počasí v Česku vydrží i v následujících čtyřech týdnech. Nebude už ale tak extrémní, jako dosud. Teploty se budou pohybovat kolem 26 stupňů, příliš srážek meteorologové nečekají.

Bouřky a horko
aktualizováno 08.06.
předpověď počasí

Na Medarda pršelo málo, lidé stále marně čekají na konec sucha

Dnes je Medarda a tak mnozí z nás vzhlíželi k obloze a čekali, jestli bude pršet. Silná bouřka skutečně zasáhla například Třinec, kde blesk zranil tři chlapce. Pokud by dnes republiku zasáhl vytrvalý a silný déšť, podle snad nejznámější pranostiky by mělo pršet dalších 40 dnů. To se ale nevyplnilo, pršelo jen místy.

Horko a bouřky
aktualizováno 07.06.
Abnormální počasí

Tropy a bouřky v květnu? Experti řekli, proč je na jaře jako v půli léta

Letošní jaro překvapilo i samotné meteorology. Duben byl vůbec nejteplejší v historii měření, tropy přišly už v květnu a sucho trvá i navzdory bouřkám. Proč jarní měsíce připomínají spíše léto? To vysvětlili experti z předpovědních agentur.

Suchý strom
01.06.
Klimatické změny

Sucho ohrožuje české lesy! Hrozí, že z nich zmizí jehličnany

Na osmnácti měřících stanicích byl ve čtvrtek překonán teplotní rekord. Nejtepleji bylo v České Lípě, a to bezmála 32 stupňů Celsia. Přestože někde občas zaprší, dlouhodobě Česko sužuje sucho, které komplikuje plány například lesníkům. Po polomech a kůrovcové kalamitě by měli obnovovat lesy, jenže mladé stromky usychají. V ohrožení jsou jich desítky tisíc a pokud bude sucho trvat, hrozí, že jehličnany z českých lesů vymizí.

Vodáci přetahují mělčinu
aktualizováno 02.06.
sjízdnost řek

PŘEHLED: Sucho trápí vodáky, mnoho řek je výrazně pod limitem

Dlouhotrvající sucho má velký vliv i na stav českých řek. Celá řada míst je kvůli nízkému průtoku prakticky nesjízdná, týká se to navíc i větších toků. Vodáci by si tak měli výjezd pořádně naplánovat, nebo se musí připravit na občasné přenášení.

Napouštění bazénu - Ilustrační foto
aktualizováno 31.05.
suché období

PŘEHLED CEN: Napouštíte bazén? Nechte si dovézt vodu cisternou

Počasí je o týdny napřed, mnoho lidí si horko zpříjemňuje plaváním v bazénu, řada lidí ale napouští bazén špatně a má potom problémy se zakalenou vodou. Vodárny přitom nabízí doplňování vody do bazénů bez komplikací.