Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Kapr se salátem
19.10.
Sucho a neúroda

Vánoce nás letos vyjdou draho! Tyto potraviny zdraží! PŘEHLED

Vánoce se pomalu blíží a sváteční pokrmy se nám letos pořádně prodraží. Brambory na salát, mouka na cukroví či kapři - za to vše si oproti loňskému roku připlatíme.

Počasí - déšť, sníh, sucho
aktualizováno 17.10.
špatné vyhlídky

Další rána pro přírodu: Suchý rok nezachrání ani zima bez sněhu

Letošní rok není pro přírodu ideální. Vysoké teploty způsobily sucho, které napáchalo velké škody, především zemědělcům. Zlepšení bychom však mohli očekávat v zimě. Místo sněhu nás čekají srážky, které by měly ale zemědělcům aspoň trochu pomoci. Pro stav podzemních vod však bude po suchém roce zima celkově nepříznivá.

Hasiči - pálení trávy
15.10.
Extrémní počasí

Podzim ve znamení požárů. Sucho a teplo zaměstnávají hasiče!

Už 385 požárů lesů a travních porostů evidují hasiči z celé republiky od 23. září, tedy od začátku podzimu. A další přibývají. Nevídaný počet zásahů připisují hasiči velkému suchu a na toto roční období i nezvykle vysokým teplotám. Stačí pak malá nepozornost při práci s ohněm a plameny se v suchém porostu začnou rychle šířit.

Obchodní sdělení

Proč a jak investovat do vzdělání?

Investice do vzdělání je opodstatněná z mnoha důvodů.

Rozkvetlá jabloň i s plody
26.09.
Neobvyklé chování

Počasí pobláznilo i přírodu: Jabloně zároveň kvetou i plodí!

Vysoké teploty vystřídaly mrazy a na horách napadl sníh. Nejen lidé jsou ze změn počasí překvapeni, ale i příroda. V Královehradeckém kraji například začaly znovu kvést jabloně, které i současně plodí.

Nádrž na dešťovou vodu
aktualizováno 25.09.
dotace na vodu

Nová pravidla Dešťovky. Mohou o ni žádat lidé z celého Česka

Dalších sto milionů korun se chystá vložit ministerstvo životního prostředí do programu Dešťovka. Nově budou moci o dotaci například na retenční nádrž zažádat i lidé, kteří nežijí v suchých oblastech. Od října budou moci domácnosti z celého Česka získat až 55 tisíc korun.

Malé obce budují nádrže a rybníky
aktualizováno 09.09.
Dotace od státu

Boj se suchem: Obce díky dotacím staví nádrže za miliony korun

V Česku začíná boj se suchem. Na stovkách míst po celé republice začínají vyrůstat například nové nádrže a rybníky. Je to hlavně kvůli tomu, že možnosti kombinovat dotace od kraje a státu, a tak se zaplatí běžně jen třeba deset procent nákladů.

Brambory
aktualizováno 03.09.
Další zdražování

České brambory budou nejspíš zdražovat. Může za to sucho

České brambory budou zřejmě brzy zdražovat. Kvůli letošnímu suchu bude podle zemědělců úroda nižší a tím vzrostou i ceny. Dražší budou prý i brambory z dovozu, protože extrémní sucho postihlo velkou část Evropy.

Sběr třešní
aktualizováno 29.08.
Menší kvalita

Zemědělci si stěžují na sucho, úroda ovoce přitom bude rekordní!

I přes tropické letní týdny bude letošní úroda ovoce rekordní. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se sklidí o 211 % meruněk, 58 % višní a 43 % třešní více než v loňském roce.

Klíšťata - ilustrační foto
27.08.
Vyčkávají v úkrytech

Klíšťata se jen skryla před horkem. Experti čekají na podzim invazi

V letošním horkém létě výrazně ubylo komárů nebo klíšťat. Horko a sucho jim totiž nesvědčí, a tak vyčkávají v úkrytech. O to víc se proto podle odborníků máme připravit na jejich invazi během podzimu.

Hospoda
27.08.
Zvyšování cen

Smutná zpráva pro štamgasty: Kvůli dlouhému suchu zdraží pivo!

První dopady dlouhotrvajícího sucha na sebe nenechaly dlouho čekat! Na podzim zdraží jedna z nejoblíbenějších tuzemských nápojů - pivo. Otázkou ale stále zůstává, kolik přesně si připlatíme. Informaci přinesl deník Blesk.