Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Písemná zkouška - 3
aktualizováno 19.05.
výsledky maturit

U maturit letos propadlo 10 tisíc studentů! Stěžovali si na češtinu

K letošním maturitám letos zamířilo téměř 62 tisíc studentů a co se matematiky týče, oproti loňskému roku se zlepšili. Maturanti si ale stěžovali hlavně na testy z českého jazyka a na to, že se nedaly stihnout. A jak dokazují výsledky, právě v tomto předmětu se studenti opravdu pohoršili.

Přepisování anglických názvů
aktualizováno 09.01.
Návrh komunistů

Už žádný exit, fast food a Iron Man. Všechno se má překládat

Fast food, second hand, all inclusive nebo open. Takové výrazy byste už podle návrhu jazykového zákona nevídali ani neslýchali. Skupina komunistických poslanců chce stanovit češtinu jako úřední jazyk a nařídit povinné překlady cizích slov ve veřejném prostoru.

Paul McCartney při koncertu v Praze
17.06.
Legendární zpěvák

McCartney v Praze mluvil česky. Před koncertem absolvoval kurz

Přes 20 písní Beatles nabídl ve čtvrtek vyprodané pražské O2 areně britský zpěvák a skladatel Paul McCartney. Více než dvouapůlhodinové vystoupení se slavný hudebník snažil moderovat v češtině a během přídavku přímo na jevišti symbolicky oddal mladý pár z publika. Na vystoupení legendárního muzikanta dorazilo 17 tisíc lidí.

Prásk.tv píše:

Muž ve vlaku
čtěte o tématu čeština na Prásk.tv
Obchodní sdělení

AAA AUTO snížilo ceny ojetých aut před koncem roku až o 80 000 Kč

Český spotřebitel je již řadu let zvyklý, že hned po vánočních svátcích prodejci razantně snižují ceny svých produktů. Zákazník si může od dnešního dne pořídit s výraznou úsporou nejen elektroniku či oděvy, ale také lepší automobil. Největší prodejce ojetých automobilů u nás, AAA AUTO, zahajuje novoroční výprodejovou akci se snížením cen až o 80 000 Kč ještě před koncem roku. Důvodem poklesu cen poloviny modelů je, stejně jako v uplynulých letech, blížící se zestárnutí o rok, ke kterému dojde po prvním lednu.

Uprchlíci se učí česky
aktualizováno 01.02.
Uprchlíci v česku

Uprchlíci z Iráku už pilují u Jihlavy češtinu. Takhle jim to jde!

Už je to týden, co v rekreačním středisku Okrouhlík u Jihlavy bydlí dvě rodiny křesťanských uprchlíků z Iráku. Celou tu dobu se připravují ve svém dočasném bydlišti na život v České republice, prošli zdravotními kontrolami a byli si vyřídit na úřadech i další formality. A dnes měli také první lekci češtiny. První česká slova už pochytili.

vizuální překladač
aktualizováno 31.07.
Vizuální překlad do češtiny

„Co píšou na té ceduli?“ Překladač Google vám to prozradí

Není ten nápis důležitý? Co to mají na tom jídelním lístku? Tyhle otázky vám pomůže zodpovědět překladač Google, který se v tomto týdnu rozrostl o další jazyky včetně češtiny.