Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Studenti
aktualizováno 13.03.
Rozdíly mezi zkouškami

Jak se liší přijímačky na 4letý obor a gymnázia? Zkuste test z češtiny

První žáci budou přijímací zkoušky na střední školy skládat za méně než měsíc. Na tom, zda budou v přijímačkách úspěšní, přitom závisí i výběr školy. Mezi testy na čtyřleté obory či osmiletá gymnázia jsou totiž rozdíly. Vyzkoušejte si, jak se liší zkouška z češtiny.

Písemná zkouška - 3
aktualizováno 19.05.
výsledky maturit

U maturit letos propadlo 10 tisíc studentů! Stěžovali si na češtinu

K letošním maturitám letos zamířilo téměř 62 tisíc studentů a co se matematiky týče, oproti loňskému roku se zlepšili. Maturanti si ale stěžovali hlavně na testy z českého jazyka a na to, že se nedaly stihnout. A jak dokazují výsledky, právě v tomto předmětu se studenti opravdu pohoršili.

Přepisování anglických názvů
aktualizováno 09.01.
Návrh komunistů

Už žádný exit, fast food a Iron Man. Všechno se má překládat

Fast food, second hand, all inclusive nebo open. Takové výrazy byste už podle návrhu jazykového zákona nevídali ani neslýchali. Skupina komunistických poslanců chce stanovit češtinu jako úřední jazyk a nařídit povinné překlady cizích slov ve veřejném prostoru.

Prásk.tv píše:

Muž ve vlaku
čtěte o tématu čeština na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Diskuse o penězích už pro ženy není tabu

V Praze 8. března 2018: Hlavním tématem 9.ročníku konference Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ budou peníze. Hosté konference, která se uskuteční 13.dubna 2018 v Praze, budou mluvit například o tom, kde peníze jsou, proč se o nich nebavíme a také o tom, že investice do sebe není zbytečné utrácení.

Paul McCartney při koncertu v Praze
17.06.
Legendární zpěvák

McCartney v Praze mluvil česky. Před koncertem absolvoval kurz

Přes 20 písní Beatles nabídl ve čtvrtek vyprodané pražské O2 areně britský zpěvák a skladatel Paul McCartney. Více než dvouapůlhodinové vystoupení se slavný hudebník snažil moderovat v češtině a během přídavku přímo na jevišti symbolicky oddal mladý pár z publika. Na vystoupení legendárního muzikanta dorazilo 17 tisíc lidí.

Uprchlíci se učí česky
aktualizováno 01.02.
Uprchlíci v česku

Uprchlíci z Iráku už pilují u Jihlavy češtinu. Takhle jim to jde!

Už je to týden, co v rekreačním středisku Okrouhlík u Jihlavy bydlí dvě rodiny křesťanských uprchlíků z Iráku. Celou tu dobu se připravují ve svém dočasném bydlišti na život v České republice, prošli zdravotními kontrolami a byli si vyřídit na úřadech i další formality. A dnes měli také první lekci češtiny. První česká slova už pochytili.

vizuální překladač
aktualizováno 31.07.
Vizuální překlad do češtiny

„Co píšou na té ceduli?“ Překladač Google vám to prozradí

Není ten nápis důležitý? Co to mají na tom jídelním lístku? Tyhle otázky vám pomůže zodpovědět překladač Google, který se v tomto týdnu rozrostl o další jazyky včetně češtiny.