Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Premiér Katalánska Quim Torra
14.05.
katalánsko volí

Katalánci zvolili nového premiéra! Stal se jím 50letý právník Torra

Novým katalánským premiérem se dnes stal separatistický poslanec Quim Torra, kterého zvolil parlament tohoto autonomního španělského regionu.

Katalánský premiér
05.04.
Může z vazby

Expremiér Katalánska si oddychl! Soud ho zatím z Německa nevydal

Německý soud odmítl vydat Španělsku katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na základě jeho obžaloby ze vzpoury. Připustil ale jeho vydání kvůli údajné zpronevěře, informovala agentura AFP.

Demonstrace ve Španělsku
30.01.
úřad premiéra

Stovky demonstrantů prolomily zátarasy u parlamentu Katalánska

Několik stovek příznivců katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta dnes odpoledne v Barceloně prorazilo policejní zátarasy kolem parku, v němž je katalánský parlament. Demonstranti dorazili až k budově parlamentu a požadovali, aby byl Puigdemont uveden do úřadu premiéra. Předseda parlamentu dnešní jednání odložil poté, co ústavní soud Puigdemontovu kandidaturu zablokoval.

Prásk.tv píše:

Marek Vít o situaci v katalánsku
čtěte o tématu Katalánsko na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Chcete vlastní bydlení? Nečekejte, až se podmínky zpřísní

Vlastní střecha nad hlavou se stává dražší a dražší.

Stávka za propuštění katalánských politiků
aktualizováno 22.12.
volby v Katalánsku

Rána pro Madrid. Katalánští separatisté získali opět většinu

Separatistické strany opět získaly absolutní většinu v katalánském parlamentu. Po sečtení 99 procent hlasů mají ve 135členném parlamentu 70 mandátů a začaly slavit. Volají po návratu vlády sesazené Madridem.

Stávka za propuštění katalánských politiků
aktualizováno 21.12.
nové volby

Katalánci volí regionální vládu. Ta rozhodne o samostatnosti

Katalánci dnes volí novou regionální vládu. Utkají se mezi sebou zastánci a odpůrci odtržení regionu od Španělska. Snaha o nezávislost Katalánska rozdělila jak Španělsko, tak i samotné Katalánsko. Předčasné volby před několika měsíci vyhlásila madridská vláda.

Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez
16.11.
Volby se blíží

Do voleb jdu, vzkázal z vězení katalánský lídr Sánchez!

Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez, který je za svolání zářijové demonstrace nyní přesně měsíc ve vazbě, bude dvojkou na kandidátce strany Společně pro Katalánsko.

Lidé protestují proti uvěznění katalánských politiků
aktualizováno 12.11.
masivní demonstrace

Na podporu katalánských politiků vyšlo do ulic 750 000 lidí

V ulicích Barcelony demonstrovalo tři čtvrtě milionu Katalánců. Požadovali ukončení trestního stíhání sesazených lídrů katalánské samosprávy. Španělská prokuratura je viní z toho, že uspořádáním říjnového referenda o nezávislosti porušili ústavu. Část katalánské vlády proto skončila ve vazbě a někteří, včetně bývalého katalánského premiéra, jsou v exilu v Belgii.

Jedna z obviněných političek přijíždí k soudu v Madridu
aktualizováno 10.11.
separatismus

Katalánští politici jsou obviněni ze vzpoury, hrozí jim až 25 let

Soudce španělského nejvyššího soudu dnes poslal bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou do vazby, ze které se dostane, když zaplatí kauci 150.000 eur (3,8 milionu korun). Do vazby, jejíž uvalení požadovala španělská prokuratura, naopak nemusí další členové sesazeného parlamentního vedení, informoval list La Vanguardia.

Lidé protestují proti uvěznění katalánských politiků
08.11.
masivní protest

Tisíce lidí v Barceloně vyšly do ulic, zablokovaly vlaky i silnice

Hlavní vlakové nádraží v Barceloně bylo dnes večer kvůli velkému množství demonstrantů uzavřeno. Protestující zablokovali nástupiště i koleje a nesli transparenty s nápisem "Svobodu pro politické vězně". Za propuštění katalánských exministrů, kteří jsou kvůli snahám o nezávislé Katalánsko od minulého týdne ve vazbě, se v podvečer sešlo několik tisíc lidí i před barcelonskou katedrálou. Tisíce lidí demonstrovaly za propuštění exministrů i ve městech Terrasa a Girona. Také v Gironě okupovali demonstranti koleje španělských vysokorychlostních vlaků AVE.

Stávka za propuštění katalánských politiků
aktualizováno 08.11.
spor o nezávislost

Katalánská nezávislost se nekoná, soud deklaraci anuloval

Španělský ústavní soud dnes anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou 27. října schválil regionální parlament této autonomní oblasti. Deklarace, jejíž platnost týž soud už minulý týden dočasně pozastavil, podle verdiktu soudu odporuje španělské ústavě.