Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Poštípání od štěnic
aktualizováno 27.04.
krvežíznivý hmyz

Česko zamořily štěnice! Jak je poznat a účinně se jich zbavit?

Krvežíznivé štěnice zamořily některá místa České republiky. Nejhorší stav je v Mostě, kde se štěnicemi bojuje každá třetí domácnost. Štěnice řádí také v Libereckém a Plzeňském kraji a také na Brněnsku.

Škůdci v lese
aktualizováno 18.12.
rizika z přírody

Globální oteplení do ČR přitáhlo škůdce, ničí lesy i keře! PŘEHLED

Klimatické změny se podle odborníků výrazně projevují i na fauně a floře v České republice. Objevují se tu třeba subtropické či asijské druhy invazivních rostlin a živočichů, o nichž odborníci dosud věděli jen z odborné literatury.

Krtek
aktualizováno 02.11.
galerie krtčí hnízdo

Takhle bydlí krtci! Podívejte do jejich labyrintu pod zemí

Krtek je milovaná dětská kreslená postavička, ale taky občas nenáviděný "škůdce" trávníků či úrody. Brit, který se jejich odchytem živí, zdokumentoval, jak vypadá labyrint krtčích chodbiček hned pod vaším trávníkem...

Obchodní sdělení

Harrachov – manšestr už na osmou

Sportovní Harrachov hlásí v únoru bezvadné lyžařské podmínky, o čemž svědčí i provoz černé sjezdovky na Rýžovišti. Nám se tentokrát v Harrachově nejvíc líbil ranní manšestr na rýžovišťské červené pistě a z pochoutek nás zaujala belgická wafle s karamelem.

Motýl parazit
aktualizováno 06.09.
superodolní škůdci

Housenky z ciziny pustoší keře na Zlínsku! Zoufalí lidé si neví rady

Na východě Moravy řádí škůdce, který likviduje porosty buxusu. Larvy zavíječe zimostrázového zvládnou sežrat celý keř během několika dnů. Motýl, který se do Evropy dostal z Asie teprve před několika lety, u nás nemá přirozeného nepřítele.

Kaprogeddon v Austrálii
aktualizováno 04.05.
invazivní škůdce

"Kaprogeddon": Austrálie bude hubit kapry pomocí herpesviru

Evropskému kaprovi v Austrálii odzvonilo. Australská vláda ohlásila plán na vyčištění řek od ryby, která byla do australského povodí přivezena koncem 19. století a od té doby z říčního systému Murray-Darling stihla vytlačit 80% místních ryb. Kapry by měl usmrtit herpetický vir, který je upraven, aby se šířil jen mezi kapry.

Šumava kůrovec
aktualizováno 30.03.
kůrovcová kalamita

Kůrovec se z lesů dostal už i do měst! K zemi jdou stovky stromů

Kůrovec ohrožuje celé Česko a situace už je tak špatná, že se kvůli tomuto broukovi musejí kácet stromy nejen v lesích, ale také ve městech. Třeba v Jihlavě jde už o stovky stromů.

Kuna na policejním parkovišti
aktualizováno 23.06.
To je ale potvora

Kuna opakovaně leze na policejní parkoviště! Policistům ničí auta!

Nezvaná návštěvnice znepříjemňuje život policistům na Královéhradecku. Kuna tam opakovaně chodí na policejní parkoviště, kde poškozuje zaparkovaná auta.