Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Koncentrační tábor - ilustrační foto
17.07.
Trest za krádež

Hyeny! Turisté chtěli "suvenýr" z Osvětimi, udělali hroznou věc

Dva turisté z Maďarska si uřízli pořádnou ostudu a za hyenismus byli také potrestáni. Z koncentračního tábora v polské Osvětimi si chtěli odnést nějaký suvenýr - a sáhli po cihlách z krematoria, kde nacisté zabili více než milion lidí.

Koncentrační tábor - ilustrační foto
aktualizováno 01.02.
Pozor na pusu!

Nový přísný zákon, za "polský koncentrák" hrozí 3 roky vězení

Polský senát schválil kontroverzní zákon, který přísně trestá jakékoliv spojování Poláků s holocaustem. Tomu, kdo by třeba koncentrační tábor Osvětim označil za "polský koncentrační tábor", hrozí až tříleté vězení. Proti zákonu protestovaly USA a Izrael.

Vzpomínky na oběti holocaustu
28.01.
osvobození Osvětimi

Den památky obětí holocaustu: Příběhy přeživších nahánějí hrůzu

Od osvobození nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi uplynulo v sobotu 73 let a celý svět proto uctil památku obětí holocaustu - tedy systematického pronásledování a hromadného vyvražďování Židů. Německá kancléřka Angela Merklová při této příležitosti varovala před nárůstem antisemitismu.

Prásk.tv píše:

Eva Kor and Oskar Groening - 5
čtěte o tématu Osvětim na Prásk.tv
Polská premiérka měla nehodu
10.02.
Musela do nemocnice

Polská premiérka měla nehodu! Do jejího auta vrazil 20letý řidič

Polská premiérka Beata Szydlová utrpěla při nehodě u Osvětimi lehká zranění. Do jejího vozu, který popojížděl v koloně, zboku narazil mladý řidič. Předsedkyni vlády převezli do nemocnice, má ale údajně jen pohmožděniny.

Koncetrační tábor v Osvětimi
aktualizováno 27.01.
Den obětí holokaustu

Osvobození Osvětimi: Svět s hrůzou poznal, co znamená peklo

Byly tři hodiny odpoledne, když se z lesa za ostnatým drátem vynořili obezřetní sovětští vojáci se samopaly v rukou. Psal se 27. leden 1945 a Rudá armáda se právě probojovala ke koncentračnímu táboru Osvětim v Polsku. Svět spatřil hrůzy, jaké dosud nepoznal. Právě tento den si proto připomíná jako památku obětí holokaustu.

Hrneček z Osvětimi
19.05.
nečekaný objev

Hrneček z Osvětimi vydal po 70 letech své smutné tajemství

I po více než sedmdesáti letech se mohou objevit tajemství z války. Dokládá to smutný nález z Osvětimi, který ilustruje děsivý osud Židů...

V Přelouči exhumovali ostatky slavného vězně z Osvětimi
aktualizováno 16.05.
podivuhodný příběh

V Přelouči exhumovali ostatky slavného vězně z Osvětimi

Na hřbitově v Přelouči dopoledne proběhla exhumace těla francouzského skladatele Kasimira Obrfelda. Zemřel v roce 1945 při transportu z koncentračního tábora v Osvětimi.

1783046
aktualizováno 01.09.
skandál v polsku

V Osvětimi chtěli osvěžit turisty sprchami jako z plynových komor

Vedení bývalého koncentračního tábora v Osvětimi čelí v posledních dnech obrovské kritice. Zaměstnanci muzea totiž ve snaze ulevit návštěvníkům od nesnesitelných veder instalovali přímo před vstupem do areálu sprchy, ze kterých vystřikovala ochlazující mlha. Podobné sprchy se smrtícím cyklonem B přitom kdysi v plynových komorách zabily statisíce židů.

Eva Kor objala Oskara Gröninga - 2
aktualizováno 25.04.
galerie Foto, které obletělo svět

Přežila Mengeleho pokusy, teď objala "Účetního" z Osvětimi!

Tohle nikdo nečekal. Eva Korová vypovídala u soudu s "Účetním" z Osvětimi Oskarem Gröningem v německém Lüneburgu. Když dokončila popis zvěrstev, které se v německém koncentračním táboře děly, a na kterých se velkou měrou podílel i Gröning, udělala gesto, které nikdo nečekal. Došla ke Gröningovi a objala ho!

1722257
aktualizováno 27.01.
uctění miliónů

Nemůžu uvěřit, že tu jsem, říkali pamětníci a vězni z Osvětimi

Svět si dnes připomíná 70. výročí osvobození nacistického tábora Osvětim. Právě tam přímo u brány uctili památku milionů obětí někdejší vězni, ale také světoví státníci. Do Osvětimi, místa, kde museli prožívat těžko představitelná utrpení, se vrátily také tři stovky vězňů, kteří přežili...