Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Solární bouře
13.03.
polární záře

Blíží se silná sluneční bouře! Tohle všechno může na Zemi způsobit

S blížícím se slunečním větrem očekávají vědci solární bouři, která by se měla objevit během středy a čtvrtka. Centrum pro kontrolu vesmírného počasí kvůli tomu vydalo varování před kolísáním proudu a možným poškozením satelitů. Na událost se připravují i milovníci noční oblohy, solární bouři bude provázet výrazná polární záře.

Zatmění Měsíce
17.02.
noční obloha

Je tu vzácná série zatmění Měsíce u nás, další nastane až za 10 let!

I když se zdá, že se nám astronomické úkazy spíše vyhýbají, úplné zatmění Měsíce a částečné zatmění Slunce u nás vidět nebylo, podle České astronomické společnosti se rozhodně máme na co těšit. Čeká nás totiž poměrně vzácná série úplných zatmění Měsíce, další takzvaná triáda se odehraje až za 10 let.

Krvavý modrý superměsíc
aktualizováno 31.01.
astronomický úkaz

Neuvěřitelná podívaná: Krvavý superměsíc ozářil noční nebe

Měsíc ve středu nabídl neuvěřitelnou podívanou, spojily se hned tři různé úkazy. Na obloze se objevil "krvavý modrý superměsíc", což znamená, že během druhého lednového úplňku došlo k úplnému zatmění.

Prásk.tv píše:

Sněžný měsíc
čtěte o tématu noční obloha na Prásk.tv
Obchodní sdělení

SOUTĚŽ + matrace s 54% slevou od Matrace za hubičku.cz

Slevové akce a výprodeje už nejsou jen výsadou supermarketů a obchodů s oblečením.

Noční město
aktualizováno 26.01.

VÍKEND: Světelný smog je hrozbou pro zdraví lidí i zvířat

V posledních dnech vzbudil v okolí Prostějova pořádný rozruch nový skleník, který zářil do dálky desítek kilometrů. Lidé nemohli spát a tamní planetárium to vyřadilo z provozu. Kvůli takzvanému světelnému smogu přichází naše planeta o tmavou oblohu. Osvětlujeme památky i dálnice. Vidíme sice na cestu, ale tahle cesta vede do záhuby. Uměle rozzářené noci totiž škodí veškerému životu na zemi. Lidi nevyjímaje.

Modrý úplněk
aktualizováno 02.01.
noční pozorování

VIDEO: Na obloze vyšel novoroční superměsíc, blíží se další

V noci na dnešek rozzářil oblohu superměsíc, který se tak hned na začátku roku dostal nejblíže Zemi. Díky příznivému počasí jsme tento úkaz mohli sledovat téměř po celé republice. Na další se ale můžeme těšit už na konci měsíce.

Superměsíc očima čtenářů
aktualizováno 02.01.
pozoruhodné úplňky

Nebe ozářil novoroční superměsíc! Pak nás čeká "modrý" úplněk

Hned na začátek roku se mají milovníci noční oblohy na co těšit, dočkali jsme se totiž novoročního úplňku, který byl také superměsícem. A to zdaleka není vše, první měsíc letošního roku nabídne hned dva úplňky, ten druhý bude "modrý", s barvou to ale nemá nic společného.

Superměsíc očima čtenářů
aktualizováno 02.12.
pozorování noční oblohy

Oblohu ozáří superměsíc! Bude jediný v tomto roce! VIDEO

Pokud se vám zdá, že jsou jasné noci mnohem osvětlenější, než je tomu obvykle, nejste daleko od pravdy. Na obloze se totiž v noci z neděle na pondělí vyskytne jediný superměsíc letošního roku, Měsíc v úplňku je tedy nejblíže Zemi a zdá se, že září o 30 % jasněji, než je tomu ve chvíli, kdy je nejdále.

Záhadné světlo nad Sibiří
04.11.
test rakety

Záhadné světlo nad Sibiří vyděsilo desítky lidí, pak náhle zmizelo

Záhadné světlo ve tvaru koule minulý týden překvapilo desítky lidí na ruské Sibiři. Spoustu z nich se obrátilo na sociální sítě s žádostí o identifikaci překvapivého fenoménu. Objevili se spekulace o UFO nebo o trhlině v časoprostorovém kontinuu, vysvětlení je ale mnohem reálnější, než se může na první pohled zdát.

Noční obloha ozářená meteorickým rojem - dlouhý čas
20.10.
hlavu vzhůru

Noční obloze vládne meteorický roj Orionidy, teď jich létá nejvíc!

Pokud se vám zdá, že je na nebi neobvykle mnoho padajících hvězd, pak nejste daleko od pravdy, na noční obloze se právě teď objevují Orionidy. Nejvíce jich bude vidět v noci na sobotu, spatřit je ale lidé mohou až do začátku listopadu.

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
aktualizováno 30.09.
podzim na obloze

Potká se Jupiter s Venuší. Na co dalšího se můžete na nebi těšit

Noci se pomalu prodlužují a během podzimu nás na noční obloze čeká úžasná podívaná, ke které nebude ani potřeba teleskop. Dočkáme se několika meteorických rojů, konjunkce, ale také nás čeká jediný superměsíc letošního roku.