Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
12.12.
noční obloha

Připravte se na nebeské divadlo, meteorický roj Geminidy je tu!

Meteorický roj Geminidy se rychle blíží, s až 50 průlety meteorů na noční obloze se jedná o vyhledávanou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník pozorování noční oblohy. Letos vrchol roje připadá na noc ze čtvrtka na pátek.

Kometa
aktualizováno 06.12.
nebeské divadlo

Vánoční kometa letí k Zemi! Když tu byla naposledy, narodil se Ježíš

K Zemi se blíží "vánoční kometa", která už je dokonce vidět očima. Má zelenou barvu a při dobrém počasí je to skutečně podívaná. K zemi se dostane nejblíže 16. prosince a učiní 10. nejbližší dokumentovaný průlet Země v historii lidstva. Kometa patří ke klasickým atributům křesťanských Vánoc.

Drakonidy
aktualizováno 08.10.
meteorický roj

Drakonidy jsou tu, oblohou se budou míhat kusy zelené komety

Čeká nás pořádná nebeská podívaná, právě v noci na úterý vrcholí meteorický roj Drakonidy, nejvyšší frekvence průletů by měla nastat krátce po západu Slunce, navíc pozorování nebude narušovat svit Měsíce, je tak na co se těšit.

Prásk.tv píše:

Sněžný měsíc
čtěte o tématu noční obloha na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Sportka letos vytvořila už 200 nových milionářů

Nejoblíbenější česká loterie udělala v tomto roce milionáře už ze dvou stovek sázejících. Celkem si tito výherci rozdělili přes miliardu korun, největší částku si odnesl muž ze Zlínska, který je díky Sportce bohatší o 92 milionů korun.

Velmi jasný bolid z Persea
30.08.
video neuvěřitelná podívaná

Oblohu při Perseidách ozářil jasný bolid, stopa byla vidět hodinu!

Perseidy byly letos skutečně chuťovkou. Díky skvělým podmínkám mohli pozorovatelé noční oblohy vidět za celou noc i několik stovek "padajících hvězd". Proletělo i několik velmi jasných bolidů. Jeden z nejzajímavějších se objevil krátce před půlnocí 12. srpna, po jeho průletu byla déle než hodinu zaznamenatelná měnící se světelná stopa.

Perseidy
aktualizováno 12.08.
Meteorický roj vrcholí

Noční oblohu rozzáří Perseidy! Budou vidět i ve vaší obci? MAPA

Už tento víkend vyvrcholí meteorický roj Perseidy. Astronomické podmínky budou podle odborníků ideální na pozorování. Podívejte se, jestli budou Perseidy viditelné i ve vaší obci.

Velmi jasný bolid nad Českou republikou
aktualizováno 20.06.
kousky meteoritu

Nad Českem přeletěl jasný bolid, pomozte s hledáním meteoritu!

V pátek mohli pozorovatelé zaznamenat velmi výrazný bolid, který téměř šest sekund svítil na noční obloze a uletěl při tom 77 kilometrů. Během průletu atmosférou dosáhl jasnosti srovnatelné s Měsícem v první čtvrti. Jeho úlomky dost možná dopadly až na Zem, lidé mohou úlomky najít na Karlovarsku.

Meteorický roj Geminidy nad Bombají
19.04.
noční obloha

Podívaná na nebi: Oblohu prozáří meteorický roj Lyridy!

Možná vás na nočním nebi překvapilo větší množství padajících hvězd, nemusíte mít strach, že vás šálí smysly, jedná se o meteorický roj Lyridy, který je každoročně aktivní během dubna. Roj můžeme pozorovat už od pondělí a jeho maximum pak připadá na neděli. Letos navíc podívanou neovlivní Měsíc, který teprve začal dorůstat a velmi brzy zapadá.

Čínská vesmírná stanice se řítí k zemi
31.03.
VIDEO poslední chvíle

Zkáza čínské stanice se blíží. Část ohnivých koulí dopadne až na zem

Čínská vesmírná stanice se velmi brzy zřítí na Zemi, Evropská vesmírná agentura upřesnila, že by měla do atmosféry vstoupit mezi sobotním polednem a nedělním brzkým odpolednem. Velká většina stanice by měla shořet v atmosféře, lidé se tak připravují na úžasnou nebeskou podívanou.

Čínská vesmírná stanice Tiangong - 1
aktualizováno 27.03.
nekontrolovaný sestup

Čínská vesmírná stanice půjde k Zemi, zkáza přijde do pár dnů

Čínská vesmírná stanice Tiangong-1 jde k Zemi. Neplánovaná zkáza by měla přijít s nejvyšší pravděpodobností mezi 30. březnem a 1. dubnem. Oblast, ze které bude pád stanice pozorovatelný, se každým dnem zpřesňuje. Jelikož většina stanice shoří při průchodu atmosférou, připravují se mnozí na úžasnou nebeskou podívanou.

Solární bouře
13.03.
polární záře

Blíží se silná sluneční bouře! Tohle všechno může na Zemi způsobit

S blížícím se slunečním větrem očekávají vědci solární bouři, která by se měla objevit během středy a čtvrtka. Centrum pro kontrolu vesmírného počasí kvůli tomu vydalo varování před kolísáním proudu a možným poškozením satelitů. Na událost se připravují i milovníci noční oblohy, solární bouři bude provázet výrazná polární záře.