Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Sucho
Aktualizováno Včera 20:25
Úroda bude slabá

Česko trápí sucho: Studny jsou prázdné, vesnice zakazují zalévání

Jedenáct okresů v České republice je silně postiženo suchem. Zemědělci odhadují, že místy bude jen poloviční úroda a některé obce už přistoupily k zákazům. Například v Moravském Krumlově nesmějí lidé čerpat vodu z řeky, na Blanensku dokonce platí zákaz plýtvání vodou z kohoutku.

Víno a ovoce
Aktualizováno 20.5. 2017 21:15
Pěstitelská pohroma

Víno a ovoce letos pořádně zdraží. Kvůli řádění mrazů!

Škody, které na letošní úrodě napáchaly mrazy, nepocítí jen sadaři nebo vinaři, ale i zákazníci obchodů. Nedostatek ovoce nebo hroznů se totiž odrazí na jejich ceně.

Ovoce
Aktualizováno 19.5. 2017 14:36
mrazy zničily úrodu

Ovoce bude letos málo! Odborník řekl, jak se to odrazí na jeho ceně

Meruňky a broskve letos skoro nebudou, letošní mrazy zničily českým ovocnářům velkou část úrody. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku. Méně bude ale i ostatního ovoce. Škody ovocnáři vyčíslují na téměř půl miliardy.

Prásk.tv píše:

Sloni - 4
čtěte o tématu úroda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Od června na STK se stočeným tachometrem neprojdete!

Jak stát bojuje proti přetáčení tachometrů? Odpovědnost přenáší na nové majitele. Pokud jste si koupili stočené auto, na STK vás teď vyhodí.

Zmrzlý květ
Aktualizováno 3.5. 2017 18:11
Špatné počasí

Vinaři hlásí škody za půl miliardy! Mrazy se možná ještě vrátí

Moravští vinaři přišli kvůli mrazu o velkou část úrody a to už druhý rok po sobě. Ztráty vyčíslili na půl miliardy korun. Přibývá i pěstitelů ovoce, kteří hlásí škody. Mrazy se přitom možná ještě vrátí.

Pranostiky
Aktualizováno 21.4. 2017 20:39
jaký bude zbytek roku

Sníh v dubnu je jen začátek. Podle pranostik nás čeká šílený rok!

Ze všech měsíců v roce je duben tím nejnepředvídatelnějším. Ne nadarmo se počasí v dubnu přezdívá aprílové. Někdy to totiž vypadá, že si z nás snad dělá legraci. V jedné chvíli svítí sluníčko, v druhé hustě chumelí. Co současné bláznivé počasí napovídá o zbytku roku podle pranostik?

Slivovice
Aktualizováno 24.9. 2016 21:36
Chudá sezóna

Milovníci pálenek pláčou, chybí švestky i meruňky! Zničil je mráz

Slivovice, ale i meruňkovice bude letos méně. Dubnové mrazy na jihu a východě Moravy způsobily, že na mnoha místech vůbec není co pálit. Meruňky se neurodily skoro žádné a švestek je méně než jindy. Podobná situace je také u třešní a jablek.

začíná sklizeň

Jaké bude letošní víno? Kvalita nadprůměrná, ale bude ho méně

Září a začátek října jsou nejdůležitějším obdobím pro révu a víno. Počasí slibuje nadprůměrnou kvalitu, oproti loňskému roku bude ale vína méně.

Motýl parazit
Aktualizováno 6.9. 2016 18:44
superodolní škůdci

Housenky z ciziny pustoší keře na Zlínsku! Zoufalí lidé si neví rady

Na východě Moravy řádí škůdce, který likviduje porosty buxusu. Larvy zavíječe zimostrázového zvládnou sežrat celý keř během několika dnů. Motýl, který se do Evropy dostal z Asie teprve před několika lety, u nás nemá přirozeného nepřítele.

Kombajn na poli
Aktualizováno 12.8. 2016 20:40
zemědělci se zlobí

Sklizeň obilí bude horší než loni! Poroste cena potravin?

Sklizeň obilovin bude letos o 6,7 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 7,2 milionu tun obilí. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad.

Jak nahradit vitamín C

Kilo citrónů stojí i stokorunu! Víme, čím drahé ovoce nahradíte

Nejkyselejší na citronech je v současnosti jejich cena. Kilogram citrónů se v českých obchodech prodává až za 100 Kč! Důvodů je několik, například růst nákladů na kvalitu. Jak nahradit tento zdroj vitamínů?