Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Kombajn
11.08.
sucho a požáry

Letošní úroda bude hodně slabá, stěžují si zoufalí zemědělci!

Letošní dožínky nejspíš nebudou nijak veselé. Podle odhadů bude obilí oproti loňsku o třináct procent méně a máku dokonce o dvacet. Úrodu totiž decimovala sucha a požáry. Jihomoravští zemědělci si stěžují, že zrna jsou poloviční.

Česnek
18.07.
je ho málo

Špatná zpráva! Český česnek kvůli suchu podraží. Kolik za něj dáme?

Český česnek zřejmě opět podraží, a to už tak ho v obchodech téměř neseženete. Letošní úroda je ještě menší než v loňském roce. Může za to nejen sucho, ale například krupobití.

Požár pole
aktualizováno 07.07.
nesklizená úroda

Oheň zničil pole u Havraně. Horko a vítr komplikovaly zásah hasičů

V obci Havraň nedaleko města Most v pátek odpoledně vznikl rozsáhlý požár pole, kde zasahovalo padesát hasičů. Oheň se sice rychle šířil, hasičům se ale poměrně rychle podařilo dostat ho pod kontrolu.

Prásk.tv píše:

Sloni - 4
čtěte o tématu úroda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Kam v srpnu na dovolenou? Žhavým tipem je Bulharsko

Víte, která země je zaslíbená slunci, teplému moři, skvělému jídlu a je dlouhými lety prověřenou destinací českých turistů?

Řepka olejná
aktualizováno 04.07.
žlutá pole

Řepky se letos vysadilo víc než vloni. Výnosy ale budou nižší

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, a to o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun, i když se jí vysadilo více Oznámil to dnes Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin i řepky je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu.

Meruňky
27.06.
škody po mrazech

Českých meruněk bude letos extrémně málo! Kolik budou stát?

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115 031 tun z loňských 150 100 tun. Ztráty na tržbách ovocnáři již dříve odhadli za celou republiku téměř půl miliardy korun.

Sucho
aktualizováno 25.06.
Úroda bude slabá

Česko trápí sucho: Studny jsou prázdné, vesnice zakazují zalévání

Jedenáct okresů v České republice je silně postiženo suchem. Zemědělci odhadují, že místy bude jen poloviční úroda a některé obce už přistoupily k zákazům. Například v Moravském Krumlově nesmějí lidé čerpat vodu z řeky, na Blanensku dokonce platí zákaz plýtvání vodou z kohoutku.

Víno a ovoce
aktualizováno 20.05.
Pěstitelská pohroma

Víno a ovoce letos pořádně zdraží. Kvůli řádění mrazů!

Škody, které na letošní úrodě napáchaly mrazy, nepocítí jen sadaři nebo vinaři, ale i zákazníci obchodů. Nedostatek ovoce nebo hroznů se totiž odrazí na jejich ceně.

Ovoce
aktualizováno 19.05.
mrazy zničily úrodu

Ovoce bude letos málo! Odborník řekl, jak se to odrazí na jeho ceně

Meruňky a broskve letos skoro nebudou, letošní mrazy zničily českým ovocnářům velkou část úrody. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku. Méně bude ale i ostatního ovoce. Škody ovocnáři vyčíslují na téměř půl miliardy.

Zmrzlý květ
aktualizováno 03.05.
Špatné počasí

Vinaři hlásí škody za půl miliardy! Mrazy se možná ještě vrátí

Moravští vinaři přišli kvůli mrazu o velkou část úrody a to už druhý rok po sobě. Ztráty vyčíslili na půl miliardy korun. Přibývá i pěstitelů ovoce, kteří hlásí škody. Mrazy se přitom možná ještě vrátí.

Pranostiky
aktualizováno 21.04.
jaký bude zbytek roku

Sníh v dubnu je jen začátek. Podle pranostik nás čeká šílený rok!

Ze všech měsíců v roce je duben tím nejnepředvídatelnějším. Ne nadarmo se počasí v dubnu přezdívá aprílové. Někdy to totiž vypadá, že si z nás snad dělá legraci. V jedné chvíli svítí sluníčko, v druhé hustě chumelí. Co současné bláznivé počasí napovídá o zbytku roku podle pranostik?