Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Pranostiky
Aktualizováno Předevčírem 20:39
jaký bude zbytek roku

Sníh v dubnu je jen začátek. Podle pranostik nás čeká šílený rok!

Ze všech měsíců v roce je duben tím nejnepředvídatelnějším. Ne nadarmo se počasí v dubnu přezdívá aprílové. Někdy to totiž vypadá, že si z nás snad dělá legraci. V jedné chvíli svítí sluníčko, v druhé hustě chumelí. Co současné bláznivé počasí napovídá o zbytku roku podle pranostik?

Slivovice
Aktualizováno 24.9. 2016 21:36
Chudá sezóna

Milovníci pálenek pláčou, chybí švestky i meruňky! Zničil je mráz

Slivovice, ale i meruňkovice bude letos méně. Dubnové mrazy na jihu a východě Moravy způsobily, že na mnoha místech vůbec není co pálit. Meruňky se neurodily skoro žádné a švestek je méně než jindy. Podobná situace je také u třešní a jablek.

začíná sklizeň

Jaké bude letošní víno? Kvalita nadprůměrná, ale bude ho méně

Září a začátek října jsou nejdůležitějším obdobím pro révu a víno. Počasí slibuje nadprůměrnou kvalitu, oproti loňskému roku bude ale vína méně.

Prásk.tv píše:

Sloni - 4
čtěte o tématu úroda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Sníte o lepším bydlení? Přijíždíme do regionů s nejnovějšími trendy

Chcete se dozvědět o nových a dostupných novinkách v bydlení? Přijďte na roadshow RSTS, kterou najdete v téměř 30 městech ČR.

Motýl parazit
Aktualizováno 6.9. 2016 18:44
superodolní škůdci

Housenky z ciziny pustoší keře na Zlínsku! Zoufalí lidé si neví rady

Na východě Moravy řádí škůdce, který likviduje porosty buxusu. Larvy zavíječe zimostrázového zvládnou sežrat celý keř během několika dnů. Motýl, který se do Evropy dostal z Asie teprve před několika lety, u nás nemá přirozeného nepřítele.

Kombajn na poli
Aktualizováno 12.8. 2016 20:40
zemědělci se zlobí

Sklizeň obilí bude horší než loni! Poroste cena potravin?

Sklizeň obilovin bude letos o 6,7 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 7,2 milionu tun obilí. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad.

Jak nahradit vitamín C

Kilo citrónů stojí i stokorunu! Víme, čím drahé ovoce nahradíte

Nejkyselejší na citronech je v současnosti jejich cena. Kilogram citrónů se v českých obchodech prodává až za 100 Kč! Důvodů je několik, například růst nákladů na kvalitu. Jak nahradit tento zdroj vitamínů?

Pohroma pro sadaře

Mráz zničil úrodu ovoce! Nebudou meruňky, jablka ani třešně

Vlna mrazů, která od neděle postupně zasáhla celou Českou republiku, zničila ovocnářům velkou část úrody. Pomrzlé jsou hlavně sady peckovin, české meruňky možná vůbec nebudou. U hlavního ovocného druhu jabloní se rozsah poškození teprve ukáže. Mrazy nezasáhly jen Česko, ale poškodily ovocné sady v celé střední Evropě. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Ledové víno - ilustrační foto
Aktualizováno 25.12. 2015 21:14
Příliš teplá zima

Vinaři si zoufají: Je moc teplo, na ledové víno letos zapomeňte!

Letošní teplá zima nepřeje milovníkům vína. Kvůli teplotám nad bodem mrazu musí zapomenout na to, že by letošní ročník proslul ledovým vínem. Naopak, pěstitelé nemohou hrozny sklízet, ty postupně na vinicích hnijí a hrozí, že se ledového vína vůbec nedočkáme.

Skladování úrody

Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby se nekazily? RADY

Skladování ovoce a zeleniny má svá pravidla, aby zůstaly potraviny co nejdéle čerstvé a zdravé. Špatné skladování způsobuje snížení výživových hodnot a rychlejší kažení. Jak tedy správně skladovat sklizené ovoce a zeleninu?

Zemědělci pláčou

Nepěkné vyhlídky: Brambor a kukuřice bude letos málo!

Obavy zemědělců, že kvůli horkému a suchému létu bude špatná úroda, se začínají plnit. A to dost výrazně. Dokazují to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).