Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Skladování jablek - 3
aktualizováno 22.09.
špatné vyhlídky

Úroda jablek i dalšího ovoce je kvůli mrazům nejnižší za šest let

Jablek je v Česku málo a jejich cena poroste. Úroda bude podle ovocnářů nižší oproti loňsku až o třetinu. Mohou za to hlavně jarní mrazy a kroupy, a pěstitelé tak přijdou o miliony korun.

Smutné vánoce - 1
aktualizováno 21.09.
Svátky v ohrožení

Další rána pro tradiční Vánoce! Tohle vše bude na stolech chybět

Vánoce bez cukroví a bramborového salátu? To není zrovna příjemná vyhlídka. Podle zemědělců se to ale klidně může stát. K problémům s máslem a vejci se totiž přidala bídná úroda brambor a varování Evropské komise před českým tuzemákem.

Smutné Vánoce
aktualizováno 07.09.
Ceny stoupají

České Vánoce v ohrožení! Nebude cukroví ani kapr, varují odborníci

Čechy čekají smutné Vánoce. V obchodech je nedostatek mléka i mléčných výrobků, ceny másla stoupají do závratných výšek. Už měsíc se také Evropa potýká s vaječným skandálem - miliony vajec obsahují jedovatou látku. Letní sucha navíc snižují kvalitu úrody.

Prásk.tv píše:

Sloni - 4
čtěte o tématu úroda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

NEUVĚŘITELNÉ: 1 SKLENIČKA UNESE TUNY !!!

Každý z nás má doma nápojové sklo, které používá na denní bázi jako něco zcela samozřejmého. Každému z nás se stalo, že taková sklenička praskla nebo spadla a rozbila se. Zejména z těchto osobních zkušeností vnímáme tento druh skla jako něco velmi křehkého a naše chování ke sklu je pak tímto ovlivněno. A je to tak správně !

Chmel
aktualizováno 27.08.
Špatný rok

Zdraží pivo i pálenka? Úroda ovoce i chmelu je letos mizerná!

Kvůli extrémní nepřízni počasí se urodilo o třetinu méně ovoce než vloni. A to nejen u nás, ale i ve většině evropských států. Proto nás pravděpodobně v nejbližších týdnech čeká zdražení ovoce a výrobků z něj, stejně jako se na černém trhu zvedne cena pálenky. Moravské slivovice totiž bude velmi málo už druhým rokem po sobě.

Kombajn
11.08.
sucho a požáry

Letošní úroda bude hodně slabá, stěžují si zoufalí zemědělci!

Letošní dožínky nejspíš nebudou nijak veselé. Podle odhadů bude obilí oproti loňsku o třináct procent méně a máku dokonce o dvacet. Úrodu totiž decimovala sucha a požáry. Jihomoravští zemědělci si stěžují, že zrna jsou poloviční.

Česnek
18.07.
je ho málo

Špatná zpráva! Český česnek kvůli suchu podraží. Kolik za něj dáme?

Český česnek zřejmě opět podraží, a to už tak ho v obchodech téměř neseženete. Letošní úroda je ještě menší než v loňském roce. Může za to nejen sucho, ale například krupobití.

Požár pole
aktualizováno 07.07.
nesklizená úroda

Oheň zničil pole u Havraně. Horko a vítr komplikovaly zásah hasičů

V obci Havraň nedaleko města Most v pátek odpoledně vznikl rozsáhlý požár pole, kde zasahovalo padesát hasičů. Oheň se sice rychle šířil, hasičům se ale poměrně rychle podařilo dostat ho pod kontrolu.

Řepka olejná
aktualizováno 04.07.
žlutá pole

Řepky se letos vysadilo víc než vloni. Výnosy ale budou nižší

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, a to o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun, i když se jí vysadilo více Oznámil to dnes Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin i řepky je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu.

Meruňky
27.06.
škody po mrazech

Českých meruněk bude letos extrémně málo! Kolik budou stát?

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115 031 tun z loňských 150 100 tun. Ztráty na tržbách ovocnáři již dříve odhadli za celou republiku téměř půl miliardy korun.

Sucho
aktualizováno 25.06.
Úroda bude slabá

Česko trápí sucho: Studny jsou prázdné, vesnice zakazují zalévání

Jedenáct okresů v České republice je silně postiženo suchem. Zemědělci odhadují, že místy bude jen poloviční úroda a některé obce už přistoupily k zákazům. Například v Moravském Krumlově nesmějí lidé čerpat vodu z řeky, na Blanensku dokonce platí zákaz plýtvání vodou z kohoutku.

Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme