Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Modrotisk Ilustrační snímek
aktualizováno 28.11.
Modrotisk

UNESCO ochrání unikátní zdobení látek, české ozdoby ostrouhaly

Textilní tiskařská technika modrotisk je od nynějška na seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Při zasedání na Mauriciu o tom rozhodla mezivládní komise této instituce a UNESCO to oznámilo na svém twitterovém účtu.

Minaret v Lednici - 2
aktualizováno 07.11.
Silná slova

Místostarostovi vadí minaret v Lednici. Památku by boural

Minaret v Lednici z přelomu 18. a 19. století je nejstarší rozhlednou u nás. Zároveň je i památkou UNESCO, protože patří do Lednicko-valtického areálu a také je nejvyšší stavbou tohoto typu mimo islámské země. Nový místostarosta Lednice ale prohlásil, že by ho chtěl zbourat!

Hladina vody
19.10.
hladina moře stoupá

VELKÁ MAPA: Tyto památky a města budou za pár let pod vodou

Památky světového dědictví UNESCO, které jsou v blízkosti pobřeží, jsou v ohrožení. Upozornila na to nová studie vědců. Hladina moře totiž kvůli klimatickým změnám stoupá tak rychle, že do konce století by se mohlo až 40 historických památek ocitnout pod vodou.

Prásk.tv píše:

Světový den knihy
čtěte o tématu UNESCO na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Tradiční Vánoce propojte s moderními prvky

Jistě, Vánoce jsou spojeny s řadou tradic. Zpívání koled, krájení jablka, lodičky z ořechových skořápek nebo lití olova. To jsou činnosti, které děláme už několik desetiletí, mnohdy i staletí.

Dubrovnik
aktualizováno 19.10.
hladina stoupá

Dovolená u moře v ohrožení: Voda úplně zatopí oblíbená místa Čechů

Středomořské státy jsou v ohrožení. Podle vědců se do konce tohoto století změní k nepoznání. Na vině je stále stoupající hladina moře, která by mohla zatopit i některé významné historické památky.

Dubrovník - Chorvatsko
21.09.
Nezvládají nápor

Turisté ničí chorvatská města! Dubrovník se mění v zábavní park

Slavné chorvatské město Dubrovník nezvládá nápory turistů. Místní si stěžují, že se starobylé město s památkami, které jsou na seznamu UNESCO, mění v zábavní park. Kvůli přelidnění dokonce hrozí, že bude ze seznamu světového kulturního dědictví vyloučeno.

Pražský hrad - 3
aktualizováno 06.09.
Čeká ji kontrola

Zůstane Praha světovým kulturním dědictvím? UNESCO ji kritizuje

UNESCO vyjádřilo znepokojení ohledně množství stavebních projektů v Praze, která je světovým kulturním dědictvím. Vyzývá k přijetí přísnějších opatření při schvalování projektů. Primátorka Prahy má ale jiné plány.

Památky UNESCO
12.01.
Galerie Dědictví UNESCO

Toto jsou nejvyhledávanější památky na světě! Uspěla i Praha

Historické centrum Prahy je jednou z nejvyhledávanějších památek, o které se čtenáři chtějí dočíst v internetové encyklopedii Wikipedie. České hlavní město se z památek zapsaných mezi světové dědictví UNESCO v roce 2015 umístila na 12. místě, uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Budova UNESCO
aktualizováno 12.10.
problematické rezoluce

Spojené státy odejdou z UNESCO! Organizaci opouštejí už podruhé

Spojené státy opustí k 31. prosinci 2018 Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V prohlášení to dnes uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské. UNESCO vyjádřilo nad krokem hlubokou lítost.

Spejbl a Hurvínek
aktualizováno 01.12.
světové kulturní dědictví

ÚSPĚCH! České a slovenské loutkářství na seznamu UNESCO!

Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Přibylo tak k tradicím a zvykům, které na seznam nově zařadil speciální výbor UNESCO při svém nynějším zasedání v Addis Abebě.

Jeruzalem
14.10.
kontroverzní rozhodnutí

Muslimové se radují: Zeď nářků není židovská, hlasovalo UNESCO!

Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve čtvrtek schválila rezoluci, ve které ignoruje veškeré židovské vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě a pomocí které Izraelcům vyčítá, že omezují práva muslimů. Tento krok vyvolal obrovskou vlnu pobouření, palestinské ministerstvo zahraničí si ale mne spokojeně ruce.