Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Školka
13.06.
novela školského zákona

Budou mít dvouleté děti místo ve školkách? Poslanci jsou proti!

Poslanci pravděpodobně zruší povinnost mateřských škol přijímat děti mladší tří let s tím, že by to nadále záleželo na samotných školách. Novelu předloženou poslanci ODS v úterý poslala Sněmovna do závěrečného kola schvalování. K tomu by se mohla dostat na konci června.

Nejlepší univerzity v České republice
aktualizováno 27.04.
Žebříček univerzit

Tři české univerzity patří mezi 10 nejlepších v "nové" Evropě!

Hned tři české univerzity se podle nového žebříčku, který hodnotí školy v "nové" EU, řadí mezi první desítku. Ze 13 evropských zemí, které se postupně připojily k Evropské unii od roku 2004, bylo hodnoceno 53 vysokých škol.

Stres
14.03.
Test i řešení

Prošli byste na střední školu? Otestujte se z matematiky!

Přijímačky na střední školy se kvapem blíží, konají se už za pár týdnů. A nastávající středoškoláci se při nich musejí povinně poprat i s často nepopulární "matikou", která řadě dětí dělá potíže.

Školní dílny a pracovní činnosti
aktualizováno 22.02.
Praktické dovednosti

Pilka, brousek, 3D tiskárna. Do škol se mají vrátit dílny!

Už za dva roky by se žáci v českých a moravských školách mohli opět učit, jak pracovat rukama. Takzvané dílny ze škol zmizely už před lety, nyní to ovšem vypadá, že se praktické hodiny brzy vrátí.

Sex pro děti
aktualizováno 24.10.
galerie výchova dětí

Kolibřík nebo hluboká jeskyně. Sex pro děti pohoršuje rodiče

Kontroverzní belgická stránka se sexuální výchovou pro mladistvé budí u lidí různé reakce. To především proto, že je určená dětem už od sedmi let. Stránka totiž nezahrnuje jen informace o antikoncepci nebo pohlavních chorobách, ale také rozsáhlou galerii a návod se sexuálními polohami. Právě to někteří považují za perverzní.

Zoufalá učitelka
12.10.
zpověď učitelky

Rodiče nemusí platit dětem sešity. Učitelé se dostávají do pasti

Stále více rodičů si stěžuje, že musí dětem platit pracovní sešity na základních školách. Rodiče mnohdy ani nevědí, že nákup sešitu pro dítě mohou odmítnout a škola nesmí dítě znevýhodnit. Na tuto možnost však negativně reagují učitelé, kterým se pak stíží podmínky pro výuku. Ti tvrdí, že na vině nejsou školy, ale ministerstvo školství.

Dítě s brýlemi ve škole
07.10.
školní pomůcky

Pracovní sešity do školy rodiče platit nemusí. Většinou to ale neví

Čtenář z České Třebové upozornil, že po něm škola požaduje zaplacení pracovních sešitů pro výuku. To je sice běžný případ, ale ne každý rodič ví, že pracovní sešity patří do stejné kategorie jako učebnice. Ty mají tedy školy poskytovat bezplatně. Rodiče často ani nevědí, že proplacení pracovních sešitů mohou odmítnout.

Školka
02.10.
školský zákon

Úřady i školky postrádají stovky dětí, rodičům hrozí pokuta

Nový školský zákon, který platí od začátku září, přinesl problémy obecním a městským úřadům a také školkám. Celý měsíc musely hledat stovky dětí, jejichž rodiče je nepřihlásili k povinnému předškolnímu vzdělávání. V pátrání po pětiletých dětech teď po celé republice pokračují úředníci školských odborů radnic.

Stavbaři
24.06.
Nepěkná vyhlídka

Sehnat řemeslníka bude ještě těžší, učňů ubývá obřím tempem

Už dnes je velmi těžké, ne-li nemožné sehnat kvalitního truhláře, čalouníka nebo řezbáře. Statistiky přitom ukazují, že již brzy budou Češi rádi, pokud seženou jakéhokoli řemeslníka.

Školka
30.05.
Anketa Bouřlivá debata

Patří malé děti do školky? Co mají rodiče dělat, říká budoucí ministr

Dvouleté děti do školky nepatří, zaznělo v pondělí na konferenci Budoucnost předškolního vzdělávání na půdě Poslanecké sněmovny. Náměstek ministryně školství Stanislav Štěch, který má Kateřinu Valachovou ve funkci nahradit, se proti tomu ohradil. Co mají rodiče malých dětí dělat, ptá se Štěch.