Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Jan Palach a Miloš Zeman
aktualizováno 20.01.
výročí 50 let

Zeman zkritizoval Palacha. Za pravdu se musí žít, smrt je na nic

Kdo chce bojovat za svou pravdu, musí pro ni žít, smrtí ničeho nedosáhne. V souvislosti s 50. výročím upálení Jana Palacha to řekl prezident Miloš Zeman. Palachův čin ale podle něj přesto měl efekt, protože pomohl v roce 1989 ke svržení komunistického režimu.

Jan Zajíc
aktualizováno 16.01.
Živé pochodně

Palach nebyl jediný. Na protest proti režimu se upálili i další muži

Jan Palach nebyl jediný, kdo se na protest proti nastupující normalizaci a invazi sovětských vojsk upálil. Následovali jej další, kteří se rozhodli obětovat svůj život, aby vyjádřili svůj nesouhlas se společenskými poměry.

Kytice od Andreje Babiše
aktualizováno 16.01.
V koši neskončila

Babišova kytice opět terčem útoku. Je u ní nelichotivý vzkaz

Ještě to není tak dávno, co dvojice aktivistů vyhodila květiny politiků do odpadkového koše. Incident se stal při výročí 17. listopadu v Praze na Národní třídě. Ve středu došlo k podobné události u pamětní desky Jana Palacha. Někdo totiž na kytici od Andreje Babiše nalepil pro premiéra nelichotivý vzkaz.

Prásk.tv píše:

Dara Rolins
čtěte o tématu Jan Palach na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Vyhrajte balíček pro děti od pana Křupky!

Kukuřičné křupky bez soli pro kojence a spoustu ovocných křupek pro děti a dospělé Vám přináší pan Křupka a jeho kamarádi.

Hledá se skaut z fotky
aktualizováno 16.01.
Jmenuje se Vladimír

Malý skaut z pohřbu Palacha se našel! Pátraly po něm tisíce lidí

Výzva, kterou v neděli sdíleli skauti na sociálních sítích, dopadla úspěšně. Junáci v ní zveřejnili padesát let starou fotku chlapce, který na pohřbu Jana Palacha vzdává úctu zemřelému studentovi skautským pozdravem. Malého skauta se díky lidem podařilo po pár dnech najít.

Jan Palach
aktualizováno 16.01.
pietní akce

Česko si připomnělo Jana Palacha. Prahou prošel průvod

Česko si ve středu připomíná přesně 50 let od sebeupálení studenta Jana Palacha, který na následky zranění zemřel po třech dnech v nemocnici. Na mnoha místech se k uctění jeho památky konala řada pietních akcí. Hlavním městem prošel vzpomínkový průvod.

Hledá se chlapec z Palachova pohřbu
aktualizováno 14.01.
Prozradil ho pozdrav

Hledá se skaut z pohřbu Palacha. Poznáte ho na slavné fotce?

V souvislosti s výročím upálení Jana Palacha sdílel Junák fotku, na které chlapec Palachovi vzdává úctu skautským pozdravem. Právě tohoto člena teď česká skautská organizace hledá.

Plakát na koncert Jana Palacha
11.01.
Výročí úmrtí

Italští neofašisté plánují koncert pro Jana Palacha. Češi se bouří!

Výročí úmrtí Jana Palacha chtějí slavit také italští neofašisté. U jeho výročí připravují koncert na 19. ledna. Proti se postavili čeští studenti, politici i ministerstvo zahraničí. Letos je to padesát let od úmrtí studenta, který se upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Fotka dívek držících hladovku v srpnu 1968
16.08.
pátrání

Unikátní Palachova fotka ze srpna 1968. Hledají se dívky ze snímku

Fotografii ze srpna 1968, kterou pořídil student Jan Palach, zkoumají historici. Snaží se po 50 letech vypátrat dívky ze snímku a zjistit, jaký byl jejich osud. Fotografie bude součástí expozice Památníku Jana Palacha ve Všetatech.

Jan Palach
aktualizováno 16.01.
smutné výročí

VZPOMÍNKA: Před 46 lety se upálil Palach, bojoval za svobodu

Přesně před 46 lety se v horní části Václavského náměstí na protest proti okupaci tehdejšího Československa armádami států Varšavské smlouvy, upálil Jan Palach. Student historie a politické ekonomie zemřel o tři dny později, a jeho pohřeb se stal masovým vyjádřením nesouhlasu s tehdejším potlačováním svobody. Vzpomínkové akce se konají po celé České republice.

Věnce u rozhlasu
21.08.
21. srpen 1968

Česko si dnes připomíná výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy

Česko si dnes připomene 46. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Oběti okupace lidé a politici uctí například u Českého rozhlasu nebo u památníků Jana Palacha, na Václavském náměstí se uskuteční vzpomínkový koncert. Pietní akce se budou konat i v dalších českých městech, třeba v Brně nebo Liberci.