Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Josef Středula, předseda ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů)
aktualizováno 27.04.
největší sjezd

Odboráři zvolili staronové vedení. Středula obhájil post předsedy

Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se stal na příští čtyři roky znovu Josef Středula. Zvolili ho odboráři a odborářky na sjezdu této nejsilnější odborové centrály v Česku. Místopředsednické posty obhájili Vít Samek a Radka Sokolová.

Stávka ve Vítkovicích
aktualizováno 29.03.
insolvence

Od ledna nedostali mzdy, teď dostalo více než 550 lidí výpovědi

Více než 550 zaměstnanců ostravských Vítkovických strojíren dostalo výpověď. Velká část z nich na to reaguje tím, že podávají výpovědi kvůli nevyplacení mezd. ČTK to dnes řekl generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon. Firma, která má zhruba 600 zaměstnanců, na sebe tento měsíc podala insolvenční návrh.

Chřipka
aktualizováno 26.03.
tripartita

Placení nemocenské od prvního dne? ANO odmítá návrh ČSSD

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády jednají ve Strakově akademii o výši nemocenské v prvních třech dnech stonání. Vláda ANO v demisi minulý týden přistoupila na návrh ČSSD, aby byly první tři dny nemoci znovu propláceny, chce ale jednat se všemi stranami o výši náhrady. Zaměstnavatelé návrat k proplácení nemocenské nechtějí. ČSSD, kterou na jednání nestandardně zastupuje bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, trvá na tom, aby neklesla pod 60 procent průměrného denního výdělku. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové (za ANO) by mohla být 30procentní.

Prásk.tv píše:

Peníze
čtěte o tématu odbory na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Jak žije český výherce 2,5 miliard korun?

Tento týden jsou tomu přesně tři roky od chvíle, kdy v Sazce padla absolutně nejvyšší výhra v české loterní historii.

Stávka ve Vítkovicích
13.03.
Krize podniku

Krize Vítkovických strojíren: Firmu čeká insolvence, lidi výpověď

Vítkovické strojírny na sebe tento týden podají návrh na insolvenci. Většina z jejich zhruba 650 zaměstnanců dostane výpovědi. ČTK to dnes řekl předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun, podle kterého to odborářům oznámili zástupci vedení firmy. Vyjádření firmy ČTK shání.

Šťastný zaměstnanec
aktualizováno 12.03.
ANKETA 37,5 hodin týdně

Odbory chtějí o půl hodiny kratší pracovní dobu! Co vy na to?

Chtěli byste každý den chodit z práce o půl hodiny dřív? Právě to navrhují odboráři po vzoru západních evropských zemí. Zatímco ve Francii se pracuje 35 hodin týdně, v Česku je to o 5 hodin více. Odbory by chtěli dobu stlačit až na 37,5 hodiny.

Škoda Auto - továrna
20.02.
Průměrný plat přes 40 tisíc

Vedení Škody nabídlo odborářům růst mezd o 15 % za 27 měsíců

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dnes v kolektivním vyjednávání s odbory nabídla růst mezd o 15 procent během 27 měsíců. Zaměstnanci by také obdrželi prémie nad rámec pravidelného bonusového systému v celkové výši 25.000 korun. ČTK získala tyto informace od důvěryhodného zdroje. Reakci odborářů ČTK zjišťuje. Složitá kolektivní vyjednávání o mzdách se odehrávají od začátku roku.

Ředitelství OKD
06.02.
Dlouhé tahanice

OKD se může reorganizovat, potvrdil soud. Odbory jásají

Těžební společnost OKD, která je od předloňského května v úpadku, může začít uskutečňovat svůj reorganizační plán. Vrchní soud v Olomouci totiž odmítl odvolání Citibank proti tomuto plánu a potvrdil jeho schválení. Reorganizační plán tak nabyl právní moci.

Firmu Hard koupila Moravia Industry
23.12.
spor s firmou

Výpovědi podle firmy neplatí, lidé přesto nedostali výplaty

Bez výplaty a odstupného se ocitli zaměstnanci jesenické firmy Hard. Původní majitel ji poslal do konkurzu a lidem rozdal výpovědi. Firmu ale koupil nový vlastník, který tvrdí, že výpovědi jsou neplatné. Výroba přesto stojí.

Tramvaj v Brně
aktualizováno 08.12.
chtějí zvášit platy

Pojede v Brně o Vánocích MHD? Řidiči hrozí stávkou kvůli platům 

Odboráři brněnského dopravního podniku vyhlásí týden před Vánocemi stávkovou pohotovost, pokud se s vedením nedohodnou na navýšení mezd pro příští rok. Zatímco odbory požadují zvýšení platů o čtyři tisíce pět set korun, vedení podniku navrhlo navýšení jen o tři tisíce korun.

České dráhy
04.12.
Oblíbený benefit

Odbory a ministerstvo se dohodly. Režijní jízdenky všem podraží

Ministerstvo dopravy podepsalo v pondělí memorandum s železničními odboráři. Dohodli se na mírném zdražení cen režijního jízdného. To přestane platit v komerčních vlacích ČD a také ve vlacích, které v budoucnu Dráhy budou provozovat po výběrových řízeních. Tam ale zaměstnancům České dráhy a SŽDC cestování zdarma zřejmě umožní v rámci zaměstnaneckých benefitů.