Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Jesle
10.01.
kde jsou ve vašem kraji

Skvělá zpráva: Vzniknou nové jesle za stovky milionů! PŘEHLED

Celkem 72 mikrojeslí vzniklo v uplynulých letech díky dotacím ministerstva práce a sociálních věcí. Ty se mezi rodiči nejmenších dětí těší velké oblibě, proto by i v nadcházejících letech měly vznikat další. Stát na ně vyčlenil 224 milionů korun.

Vláda chystá změny
02.01.
Plán na rok 2019

Vláda chce v novém roce plnit sliby. Opozice: "Dohání resty!"

Balíček změn zákonů pro rodiny s dětmi, digitalizace státní správy, vodní zákon nebo nákupy moderního vybavení pro armádu. To je jen část toho, co chtějí letos uvést v život členové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Podle opozice ale ministři a ministryně neřeší, co by měli, a často zahlazují své resty.

Srovnání platů
aktualizováno 15.12.
práce a sociální věci

Vyšší důchody i minimální mzda. Ministerstvo chystá velké změny

I v roce 2019 nás v oblasti práce a sociálních věcí čeká celá řada změn. Od ledna dojde k historicky druhému nejvyššímu navýšení minimální mzdy od roku 1991, kdy byla zavedena. Velkým úspěchem je navýšení příspěvku na péči pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti na pomoci jiné osoby. Schválené změny se pozitivně odrazí mimo jiné také na výši důchodů nebo na náhradách zaměstnancům za pracovní úrazy a nemoci z povolání.

Obchodní sdělení

Odhodlejte se a začněte zdravěji každý den

Rozhodli jste se začátkem roku pro změnu životního stylu? Odstartujte zdravěji každý den s Albertem.

Příspěvek na živobytí - úřad práce
aktualizováno 04.12.
Přehled změn

Vyplácení dávek se změní! Někdo dostane peníze místo poukázek

Poslanci v úterý podpořili novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi ve verzi, kterou odsouhlasil Senát. Někteří lidé, například senioři nad 70 let a invalidé, tak opět místo poukázek dostanou od Úřadu práce dávky v hotovosti. Původní opatření, kdy byly příspěvky vypláceny formou poukázek, totiž podle ministerstva práce a sociálních věcí poškozovalo ty nejzranitelnější.

Sociální odvody na děti
aktualizováno 28.11.
Víc peněz pro děti

Rodičovský příspěvek vzroste až o 120 tisíc. Návod, jak o něj nepřijít

Koalice se shodla na zvýšení rodičovského příspěvku, které se navíc týká nejen rodičů budoucích, ale i těch, kteří se už o špunta starají. Přinášíme návod, jak o desetitisíce navíc požádat.

Alena Schillerová, Jana Maláčová
aktualizováno 27.11.
Skřípění v koalici

Ministryně jsou hitem internetu! Smějí se jim kvůli zvýšení dávek

Vládní strany se nedohodly, o kolik by se mohlo v Česku zvýšit životní a existenční minimum. Jedenáctiprocentním navýšení požadují sociální demokraté. Hnutí ANO je zatím proti.

Alena Schillerová, Jana Maláčová
aktualizováno 26.11.
Dobrá zpráva

Vláda rozhodla! Rodičovský příspěvek se zvýší o desítky tisíc

Vládní strany začaly jednat o tom, o kolik a kdy by se případně mohlo v Česku zvýšit životní a existenční minimum. Ministerstvo práce pod vedením ČSSD se chystá tento týden předložit svůj návrh s přidáním asi o 11 procent, a to už od ledna. Ministerstvo financí pod správou hnutí ANO by částky případně zvedlo až od roku 2020. Jednání budou pokračovat v úterý. Vláda v pondělí schválila navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun. Nově bude 300 tisíc.

Minimální mzda
14.11.
dobrá zpráva

Minimální mzda se od ledna zvýší, dohodly se koaliční strany

Minimální mzda se od ledna 2019 zvýší o 1150 korun, tedy na 13 350. "Dohodly se na tom koaliční strany,“ potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Práce
aktualizováno 14.11.
dobrá zpráva

Vláda potvrdila růst platů! O tisíce korun si polepší celá řada profesí

Vláda dnes potvrdila valorizaci platů ve veřejné sféře od 1. ledna schválením změn tarifů. Novináře o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Přidáno dostanou podle dohody mezi hnutím ANO, ČSSD a odbory z konce léta zaměstnanci ve veřejném sektoru nerovnoměrně podle profese, například pedagogové o deset procent, zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách o sedm procent.

Školka
23.10.
Návrh ministerstva

Více peněz pro dětské skupiny! Nahrazují školky a jesle

Dětské skupiny, které slouží jako náhrada jeslí nebo školek pro děti do čtyř let, by mohly v roce 2020 dostávat vyšší příspěvek od státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím počítá s částkou 7500 korun měsíčně za každé místo pro dítě, jehož rodiče pracují, hledají si práci či studují.