Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Zdravé potraviny
aktualizováno 15.02.
Vědecká studie

Překvapivá studie: Vepřové sádlo patří mezi nejzdravější potraviny!

Snažíte se jíst zdravé potraviny? V tom případě zahrňte do jídelníčku i vepřové sádlo. Vědci z Koreji zveřejnili 100 zdravých potravin, které bychom měli pravidelně jíst, a v první desítce se nachází vepřové sádlo.

Zabavené maso - 2
14.02.
podezřelé produkty

Tohle maso mohli jíst Češi! Obří zásilku veterináři hned zlikvidovali

Více než tunu masa ve středu nechali zlikvidovat pracovníci Státní veterinární správy (SVS). Obří zásilka, kterou odhalili s policisty na dálnici D8, nebyla nijak označena a proto představovala hrozbu. Chyběly navíc i jakékoliv doklady o jejím původu.

Nákup cukru
12.02.
nákupy na mazance

Cukr je nejlevnější za 3 roky! Lidé berou obchody útokem a plní auta

Cukr je podle ekonomů nejlevnější za tři roky. Jeho cena šla v posledních měsících dolů zhruba o 30 procent. Ceny sladkostí a zákusků v obchodech přesto neklesají. Podle dodavatelů je to způsobeno nárůstem nákladů dalších produktů potřebných k výrobě. Zlevnění cukru tak zatím ocení jen lidé, kteří si sladkosti připravují sami doma.

Prásk.tv píše:

Krvavé vejce - 1
čtěte o tématu potraviny na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Jak udržet své finance zdravé?

Mějte řešení nečekaných výdajů, spoření, splátky a zůstatek na vašem bankovním účtu dokonale pod kontrolou. Je zde několik praktických rad, které vám bez ohledu na vaši aktuální situaci pomohou udržet finance v dobré kondici.

Český jídelníček už brzy obohatí hmyz
aktualizováno 10.02.
Obohacení jídelníčku

Na české stoly brzy zamíří červi, cvrčci či švábi. Schválila to EU

Vypadá to, že už brzy bychom si v restauracích mohli k jídlu objednávat cvrčky nebo šváby. Evropská unie totiž schválila nařízení, které bere hmyz jako potravinu nového typu. A Česko bude muset tento dokument zapracovat do svých zákonů.

Uzavřené bistro v centru Brna
09.02.
Tady připravovali jídlo

Švábi, omítka a mastnota. Bistro v Brně inspektoři hned uzavřeli

Pořádný šok čekal na inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), když přišli na kontrolu do bistra na brněnském náměstí Svobody. V místech, kde se připravovalo jídlo, objevili inspektoři mrtvý i živý hmyz a všudypřítomnou špínu.

Výroba sýru - ilustrační foto
aktualizováno 09.02.
Tradiční podnik

Výroba sýra v Sedlčanech skončí! O práci přijde skoro 300 lidí

V Sedlčanech na Příbramsku skončí tradiční výroba sýrů a v příštím roce se přesune na Vysočinu. O práci má kvůli tomu přijít skoro 300 zaměstnanců. Město se proto snaží s firmou ještě jednat.

Hmyz v jídle
09.02.
Hmyzí speciality

Cvrčci v chlebu? Možná součást budoucích evropských jídelníčků

Chléb s přídavkem cvrččí mouky nebo sýr s larvami mohou být již brzy součástí našich jídelníčků. Evropská unie nejspíš umožní používání hmyzu v potravinách a pokrmech. Podle potravinářské komory se chystá sjednocení evropských pravidel pro posuzování bezpečnosti hmyzu umožňující jejich použití v kuchyních.

Potraviny - med
05.02.
Šizený a falšovaný med

Kontroly odhalily nekvalitní medy. Výrobcům hrozí velké pokuty

Před nejakostním a falšovaným medem varuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V prodejně v Karlovarském kraji odhalila medy, které byly zahřáty na příliš vysokou teplotu. Tím med ztrácí kvalitu a stává se pouhým sladidlem.

Věra Jourová - nákup
aktualizováno 02.02.
česká eurokomisařka

Konec dvojí kvality potravin? Bude to nekalá praktika, chystá Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová navrhne v dubnu Evropské komisi, aby zařadila různou kvalitu potravin v podobných obalech na seznam nekalých obchodních praktik. V dubnu také představí metodiku kontrol v unii, podle které by se měly dozorové orgány řídit. Na metodice nyní pracují zástupci 15 členských států. Jourová to dnes řekla na tiskové konferenci.

Lyžaři ve frontě na horách
aktualizováno 02.02.
turistická sezóna

Inspekce kontroluje horská střediska. Na co si dát pozor?

Česká obchodní inspekce (ČOI) s příchodem zimní turistické sezóny průběžně kontroluje dodržování právních předpisů v horských střediscích. Inspektoři uskutečnili zatím 75 kontrol a porušení zákona zaznamenali ve 20 případech. Celkem uložili 13 pokut ve výši 22 000 korun. Kontroly pokračují.