Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Katalánci čekají na projev předsedy regionální vlády o nezávislosti
aktualizováno 11.10.
Historický moment

Katalánsko vyhlásí nezávislost! Premiér chce domluvit podmínky

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý řekl, že "chce následovat přání obyvatel ohledně nezávislosti Katalánska". Výsledky referenda podle něho opravňují k vyhlášení nezávislosti.

Demonstrace v Barceloně proti nezávislosti Katalánska
aktualizováno 09.10.
nezávislé katalánsko

Samostatnost Katalánska neuznáme, hrozí premiér Rajoy

Katalánský premiér počítá s uplatněním zákona o referendu, který by regionu zajistil nezávislost na Španělsku. Ten samostatnost umožňuje v případě, že by se pro odtržení byla většina lidí. Španělský premiér ho ale varoval, že pokud k vyhlášení nezávislosti dojde, centrální vláda ji neuzná.

Katalánsko ochromila stávka
aktualizováno 03.10.
Výbušné referendum

Katalánsko ochromila stávka, nefungují úřady ani banky

Katalánsko ochromila stávka. Problémy jsou s dopravou a nefungují ani některé úřady a banky. Zavřená je i řada muzeí nebo památek. Aktivistům vystupujícím za odtržení od Španělska se ale nakonec nepovedlo zorganizovat generální stávku.

Prásk.tv píše:

Referendum a dveře
čtěte o tématu referendum na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Lesy chrání, lesy ozdravují

Pryč jsou časy, kdy bylo na lesy pohlíženo především jako na zdroje dřeva. I když je tato funkce stále významná, do popředí se dostávají jiné úlohy hájů a hvozdů a zeleně vůbec. Je stále jistější, že nás čeká stejný osud jako praprapředky na úsvitu lidstva. Směřovali do lesů, aby se skryli před drsným podnebím a šelmami. My do nich utíkáme, abychom se spasili před klimatickými extrémy, nedostatkem kyslíku, vlhkosti, stínu...

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
aktualizováno 03.10.
odtržení od španělska

V Katalánsku stávkují i fotbalisté. Sázkaři mají o nezávislosti jasno

Obyvatelé Katalánsku zuří kvůli drsnému zásahu policie proti voličům, kteří se účastnili víkendového referenda o nezávislosti území na Španělsku. Dnes hodlají vstoupit do generální stávky. Kromě desítek politických organizací a odborů se jí zúčastní také fotbalový klub FC Barcelona.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
aktualizováno 02.10.
velké referendum

Pro nezávislost Katalánska bylo 90 procent hlasů, tvrdí úřady

Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na dnešek mluvčí katalánské vlády. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
01.10.
reakce politiků

Zahraniční politici odsoudili násilí při katalánském referendu

Skotská premiérka Nicole Sturgeonová dnes pod dojmem násilí, které provázelo katalánské referendum o nezávislosti, vyzvala ještě před jeho ukončením Španělsko, aby "změnilo kurz" a aby nechalo lidi v klidu hlasovat. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyjádřil znepokojení nad násilím v Katalánsku, ale dodal, že referendum bylo neústavní.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
aktualizováno 01.10.
Referendum o nezávislosti

Policie střílí na voliče gumové projektily: Stovky zraněných

Násilné potyčky Katalánců s policisty a napjatá atmosféra dnes provázely pokus katalánské vlády o uspořádání referenda o nezávislosti regionu na Španělsku. Regionální vláda hlásí 337 zraněných, v několika případech vážně. Hlasování, které zakázal španělský ústavní soud, bránili policisté blokováním volebních místností i zabavováním hlasovacích uren a lístků. Mnoho Katalánců přesto svůj hlas odevzdalo.

Demonstrace proti odtržení Katalánska
30.09.
boj o nezávislost

Katalánský premiér chce před referendem dialog s Madridem

Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont požádal dnes večer, jen několik hodin před kontroverzním referendem o nezávislosti Katalánska, o zprostředkování dialogu s ústřední vládou v Madridu. Podle agentury AFP by od uspořádání nedělního hlasování ustoupil jen v případě, že by se dohodl se španělskou vládou na jiném termínu. Premiér Mariano Rajoy ovšem dosud dával najevo, že referendum, které španělský ústavní soud zakázal, odmítá za všech okolností.

Demonstrující Katalánci žádají nezávislost
aktualizováno 30.09.
katalánsko

Španělská policie uzavřela školy určené k referendu. Napětí roste

Španělská policie uzavřela většinu z 2315 škol, které měly v neděli posloužit jako hlasovací místnosti při referendu o nezávislosti Katalánska. Plán katalánské regionální vlády uspořádat hlasování, které zakázal španělský ústavní soud, dnes španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis označil za "výsměch demokracii".

Katalánští separatisté vyhráli volby
30.09.
hlasování o nezávislosti

Španělská policie provedla razii. Snaží se zastavit referendum

Španělská policie dnes provedla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády. Informoval o tom španělský deník La Vanguardia. Policie ani španělské ministerstvo vnitra zásah nepotvrdily. Podle listu se překvapivá akce v telekomunikačním a technologickém středisku (CTTI) odehrála ráno a cílem bylo vynutit rozhodnutí katalánského nejvyššího soudu odstavit informační služby, které by mohly být použity při pořádání nedělního referenda o katalánské nezávislosti.