Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Ivan Bartoš
14.02.
Anketa obecné referendum

Prezidenta by mělo být možné odvolat v referendu, navrhují Piráti

Poslední prezidentské volby podle odborníků ukázaly, že je česká společnost výrazně polarizovaná. Nyní Pirátská strana přišla s návrhem, podle kterého by například v případě nespokojenosti bylo možné odvolat hlavu státu pomocí "běžného" referenda.

Volby - 1
06.02.
ANO, SPD, KSČM a Piráti

Budeme hlasovat v referendech? Jednaly o tom čtyři strany

Zástupci hnutí ANO, komunistů, SPD a Pirátů se v úterý setkali, aby zahájili jednání o podobě zákona o obecném referendu. Chtějí se dohodnout například na tom, kolik by bylo potřeba podpisů na vyvolání všelidového hlasování, ale také, o čem by se takto hlasovat vůbec nemělo. Podle politologů by to mohlo být stěžejní pro budoucí spolupráci těchto čtyř stran.

Volby do Senátu - volební místnost - 3
12.01.
hlas lidu

Kromě voleb startují i referenda. Lidé rozhodnou třeba o koupališti

Spolu s prezidentskými volbami se v sedmi městech a obcích různě po republice konají také místní referenda - tedy hlasování o konkrétních potřebách regionu. Zjišťovali jsme proto, kde všude referenda budou a čeho se týkají.

Prásk.tv píše:

Referendum a dveře
čtěte o tématu referendum na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Většina Čechů šetří nesmyslně, pod rukama jim protečou tisíce ročně. Víme, kde!

V posledních měsících se rozmohl takový nešvar. Tištěná i online média pravidelně alespoň jednou týdnu slavnostně hlásají: „Ekonomika je na vzestupu, platy ve státních a soukromých sektorech raketově vzrostly, všechno je tu zkrátka boží.“

Katalánci čekají na projev předsedy regionální vlády o nezávislosti
aktualizováno 11.10.
Historický moment

Katalánsko vyhlásí nezávislost! Premiér chce domluvit podmínky

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý řekl, že "chce následovat přání obyvatel ohledně nezávislosti Katalánska". Výsledky referenda podle něho opravňují k vyhlášení nezávislosti.

Demonstrace v Barceloně proti nezávislosti Katalánska
aktualizováno 09.10.
nezávislé katalánsko

Samostatnost Katalánska neuznáme, hrozí premiér Rajoy

Katalánský premiér počítá s uplatněním zákona o referendu, který by regionu zajistil nezávislost na Španělsku. Ten samostatnost umožňuje v případě, že by se pro odtržení byla většina lidí. Španělský premiér ho ale varoval, že pokud k vyhlášení nezávislosti dojde, centrální vláda ji neuzná.

Katalánsko ochromila stávka
aktualizováno 03.10.
Výbušné referendum

Katalánsko ochromila stávka, nefungují úřady ani banky

Katalánsko ochromila stávka. Problémy jsou s dopravou a nefungují ani některé úřady a banky. Zavřená je i řada muzeí nebo památek. Aktivistům vystupujícím za odtržení od Španělska se ale nakonec nepovedlo zorganizovat generální stávku.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
aktualizováno 03.10.
odtržení od španělska

V Katalánsku stávkují i fotbalisté. Sázkaři mají o nezávislosti jasno

Obyvatelé Katalánsku zuří kvůli drsnému zásahu policie proti voličům, kteří se účastnili víkendového referenda o nezávislosti území na Španělsku. Dnes hodlají vstoupit do generální stávky. Kromě desítek politických organizací a odborů se jí zúčastní také fotbalový klub FC Barcelona.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
aktualizováno 02.10.
velké referendum

Pro nezávislost Katalánska bylo 90 procent hlasů, tvrdí úřady

Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na dnešek mluvčí katalánské vlády. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
01.10.
reakce politiků

Zahraniční politici odsoudili násilí při katalánském referendu

Skotská premiérka Nicole Sturgeonová dnes pod dojmem násilí, které provázelo katalánské referendum o nezávislosti, vyzvala ještě před jeho ukončením Španělsko, aby "změnilo kurz" a aby nechalo lidi v klidu hlasovat. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyjádřil znepokojení nad násilím v Katalánsku, ale dodal, že referendum bylo neústavní.

Španělská policie brání Kataláncům volit v referendu
aktualizováno 01.10.
Referendum o nezávislosti

Policie střílí na voliče gumové projektily: Stovky zraněných

Násilné potyčky Katalánců s policisty a napjatá atmosféra dnes provázely pokus katalánské vlády o uspořádání referenda o nezávislosti regionu na Španělsku. Regionální vláda hlásí 337 zraněných, v několika případech vážně. Hlasování, které zakázal španělský ústavní soud, bránili policisté blokováním volebních místností i zabavováním hlasovacích uren a lístků. Mnoho Katalánců přesto svůj hlas odevzdalo.