Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Fotografie po tureckém referendu
aktualizováno 18.04.
dovolená v turecku

Turecko po referendu: Pro turisty je bezpečno jen někde, říká expert

Vývoj v Turecku - tedy napětí po posílení pravomocí prezidenta i prodloužený výjimečný stav - hrozí ovlivnit i tamní turistiku. Bude ale letos v Turecku levněji nebo naopak dráž? A bude tam vůbec bezpečno? Stane se proto země letos cílem otrlých českých turistů? Dopady vývoje pro TN.cz hodnotil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Americký prezident Donald Trump
18.04.
USA a Turecko

Trump popřál Erdoganovi. Pochybnosti kolem referenda nevadí

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým tureckým protějškem blahopřál Recepu Tayyipu Erdoganovi k vítězství v nedělním ústavním referendu o posílení prezidentových pravomocí a poděkoval mu za podporu amerického úderu v Sýrii. Oznámil to Bílý dům.

Protestující v ulicích Istanbulu
aktualizováno 18.04.
Turecko po referendu

Tisíce lidí protestovaly v ulicích, vláda prodloužila výjimečný stav

Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoci prezidenta.

Prásk.tv píše:

Referendum a dveře
čtěte o tématu referendum na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Kouzelným kartáčkem si děti čistí zoubky samy

Se sonickým kartáčkem Philips Sonicare for Kids už nemusíte dětem připomínat čištění zoubků.

Turci oslavují výsledky referenda
aktualizováno 17.04.
neplatné hlasy?

Turci se hádají o referendum. Přibývá důkazů o podvodech

Ještě nebyly oznámeny oficiální výsledky referenda a Turecko se hádá o platnost hlasování. Změny ústavy ve prospěch prezidenta Recepa Erdogana patrně těsně prošly. Opozice ale hodlá výsledky soudně napadnout. Množí se i důkazy a videozáznamy o porušování volebních pravidel.

Recep Tayyip Erdogan
aktualizováno 17.04.
prezident kraluje

Erdogan slíbil další referendum. O obnovení trestu smrti v Turecku

Bylo sotva pár hodin po vyjasnění výsledků tureckého referenda, když prezident Recep Erdogan slíbil Turkům další. To se bude týkat obnovení trestu smrti, který země zrušila před třinácti lety. Autoritářský politik i tímto krokem vzbuzuje v Evropské unii a na Západě obavy.

Turci oslavují výsledky referenda
aktualizováno 16.04.
hlasování

Turecko se odklání od demokracie, míní politici

Čeští politici včetně prezidenta Miloše Zemana míní, že se Turecko pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem odklání od sekulárního státu a od demokracie. Reagovali tak na dnešní referendum o posílení pravomocí hlavy tureckého státu. Někteří politici soudí, že Evropská unie by měla ukončit přístupové rozhovory s Tureckem.

Sčítání hlasů v tureckém referendu
aktualizováno 16.04.
turecké volby

Turecko rozhodlo o ústavě. Lidé posílili pravomoci prezidenta

V nedělním tureckém referendu zvítězili zastánci ústavní reformy, která posílí pravomoce hlavy státu a přemění politický systém z parlamentního na prezidentský. Po sečtení téměř sta procent odevzdaných hlasů získali příznivci těchto změn 51,3 procenta. Výsledek přivítal turecký prezident, premiér i šéfové části opozice; dvě opoziční strany ale sčítání zpochybnily a budou žádat přepočítání části hlasů. Volební účast činila 84 procent.

Turci demonstrující před nizozemským velvyslanectvím v Istanbulu
16.04.
referendum

Turecko hlasuje o budoucnosti. Při násilnostech zemřeli tři lidé

Turecku, kde se hlasuje v referendu o zásadní ústavní změně, od sobotního večera zemřeli při násilnostech tři lidé.

Skotská vlajka
28.03.
Skotská nezávislost

Konec Velké Británie? Parlament ve Skotsku schválil referendum

Skotský parlament vyslovil souhlas s vypsáním nového referenda o nezávislosti Skotska na Británii. Výsledek hlasování regionálního parlamentu poskytl mandát první ministryni Nicole Sturgeonové, aby se s Londýnem dohodla na podmínkách a termínu nového plebiscitu, který by se podle návrhu Edinburghu měl konat mezi podzimem 2018 a jarem 2019.

Turci demonstrující před nizozemským velvyslanectvím v Istanbulu
14.03.
horká krev

Turci zuří a hrozí koncem Evropy. Vypustíme uprchlíky, vyhrožují

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem nabírá na obrátkách. Turecko hrozí celé Evropě, že vypoví klíčovou migrační dohodu, díky které se minulý rok podařilo zásadně snížit počet uprchlíků mířících do Evropy. Turecký prezident navíc Nizozemce obvinil z masakru Bosňanů ve Srebrenici. Nizozemský premiér jeho nařčení označil za falšování dějin.