Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Mamuti
06.11.
vědecká teorie

Mamutí záhada vyřešena! Samci umírali dříve z jasného důvodu

Vědci si dlouhou dobu lámali hlavu nad tím, proč velké množství dochovaných mamutích fosílií je samčích. Nyní to vypadá, že konečně přišli celé záhadě na kloub!

Očkování
aktualizováno 05.11.
výsledky výzkumu

Češi a očkování proti chřipce: Zbytečnost, nebo dobrá prevence?

O očkování proti chřipce je mezi lidmi v Česku zájem především mezi seniory. Očkovat se občas nechá 27 procent obyvatel, kteří věří doporučení lékaře. Převážná část lidí však očkování nevěří (41 %) nebo ho považují za zbytečné vzhledem ke své osobě (36 %). Dokazují to údaje společnosti GfK, která průzkum provedla.

Milenci
30.10.
Průzkum vztahů

Víme, co muži chtějí slyšet při sexu: budete překvapeni!

Přemýšlíte často, co říkat a neříkat v posteli? Víte, co muži chtějí nejvíce slyšet? Odpověď na tuto otázku přinesla australská společnost Forktip. Možná se to týká i vás, možná budete překvapeni.

Prásk.tv píše:

Infarkt
čtěte o tématu výzkum na Prásk.tv
Obchodní sdělení

O prodlouženém víkendu vyrazte do plzeňské Techmanie

Víte, z čeho se skládá naše atmosféra? Nová zábavná science show s pokusy vám to ukáže.

Cukrovka útočí. Na prevenci upozorňují pochody
25.10.
chyby v diagnóze

Cukrovkou typu 3c trpí nejvíce pacientů. Většina to ani neví

Výzkum univerzity v Surrey se zabývá zkoumáním spisů pacientů s onemocněním slinivky břišní. Vědci zjistili, že většina pacientů byla chybně diagnostikována a ve skutečnosti trpí cukrovkou typu 3c, která se objevuje po poškození slinivky například infekcí, operativním zákrokem nebo rakovinou. Pacientům se tak nemusí dostávat správné léčby.

Za dyslexii mohou oči, tvrdí vědci
21.10.
revoluční objev

Za dyslexii mohou vaše oči, tvrdí vědci. Nemoc trápí stamiliony lidí

Francouzští vědci přišli s velmi významným objevem, přišli prý na to, co způsobuje dyslexii. Příčinou poruchy mozku, která způsobuje problémy při čtení, psaní a vyslovování, je anomálie v lidském oku. Objev by mohl výrazně zlepšit léčbu.

Základna na Měsíci
21.10.
rozsáhlé jeskyně

O krok blíž Měsíci: Vědci našli ideální místo pro lunární základnu

V poslední době se velmi často mluvilo o základně na Měsíci a japonští vědci teď přišli s úžasným objevem. Pod povrchem našli ohromnou jeskyni, která představuje ideální místo pro stavbu lunární báze, která by astronautům poskytovala ochranu před radiací a extrémními výkyvy teplot.

Klinická smrt
aktualizováno 20.10.
lidské podvědomí

Vědci řekli, jak se cítíme po smrti: Jsme uvězněni ve vlastním těle!

Nové průzkumy z newyorské univerzity Langone potvrdily, že si člověk může uvědomovat vlastní smrt. Mozek totiž nadále vykonává některé funkce i potom, co srdce přestane bít, a podvědomí nadále pracuje.

Montážní linka - ilustrační foto
20.10.
Programové priority

Které vědní obory a jaký průmysl podpoří? Toto strany slíbily

Chceme podporovat firmy, které vyrábějí produkty s přidanou hodnotou a přinášejí inovace, naopak pro sklady a montovny podporu ukončíme, slibuje před volbami většina stran. Redakce TN.cz srovnala jejich programové priority v oblasti vědy a průmyslu.

Tající led u Antarktidy
14.10.
neznámý původ

Záhadná díra uprostřed Antarktidy mate vědce, spolkla by celou ČR

Mysteriózní díra uprostřed antarktického ledu se zničehonic opět objevila a je ohromná, vešla by se do ní celá Česká republika. Vědci se jev zvaný polynie v tomto konrétním případě snaží důkladně vysvětlit, původ je totiž záhadou.

Rozvod
08.10.
překvapivé výsledky

Jak se starat o děti po rozvodu? Vědci přišli s nečekaným řešením!

Ačkoli se soudy po rozvodu manželů obvykle přiklánějí k tomu, aby svěřily dítě do péče výlučně jednomu z rodičů, švédští vědci přišli s tím, že lepší je péče střídavá. Děti podle nich mají méně problémů s chováním a po psychické stránce jsou na tom celkově mnohem lépe.