Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Krev - ilustrační foto
20.01.
Rychlý záchyt nemoci

Vědci hlásí průlom: Z krve včas poznáme osm druhů rakoviny!

Tým vědců z univerzity Johna Hopkinse tvrdí, že se mu podařilo vyvinout jednoduchý krevní test, který s vysokou přesností upozorňuje na rakovinu. A to už v době, kdy se nemoc navenek ještě nijak neprojevuje!

Jeskynní potápěči
aktualizováno 18.01.
významný objev

V Mexiku objevili nejdelší jeskyni na světě. Skrývá tajemství Mayů

V Mexiku objevili nejdelší podmořský jeskynní systém na světě. Měří 347 kilometrů a zřejmě odhalí mnoho nových informací o historii Mayské civilizace.

Dieta
10.01.
Lehké hubnutí

Snažíte se shodit vánoční kila? Stačí více spát, tvrdí nová studie!

Jedním z nejčastějších předsevzetí bývá zhubnout. Jak ale vědci zjistili, nemusíte se zrovna trápit přísnými dietami, abyste pár kil shodili. Stačí více spát.

Prásk.tv píše:

Noemova archa
čtěte o tématu výzkum na Prásk.tv
Obchodní sdělení

AAA AUTO snížilo ceny ojetých aut před koncem roku až o 80 000 Kč

Český spotřebitel je již řadu let zvyklý, že hned po vánočních svátcích prodejci razantně snižují ceny svých produktů. Zákazník si může od dnešního dne pořídit s výraznou úsporou nejen elektroniku či oděvy, ale také lepší automobil. Největší prodejce ojetých automobilů u nás, AAA AUTO, zahajuje novoroční výprodejovou akci se snížením cen až o 80 000 Kč ještě před koncem roku. Důvodem poklesu cen poloviny modelů je, stejně jako v uplynulých letech, blížící se zestárnutí o rok, ke kterému dojde po prvním lednu.

Rakovina
08.01.
Zdraví v ohrožení

Překvapivá studie: Noční směny u žen zvyšují riziko rakoviny!

Ženy, které pracují v noci, mají vyšší riziko rakoviny až o 50 procent. Překvapivé výsledky odhalila studie čínských vědců, kteří využili data z celého světa. Vůbec nejhůř jsou na tom zdravotní sestry.

Fronta u pokladen - ilustrační foto
30.12.
Anketa Překvapivý závěr

Vyplatí se přejít do jiné fronty? Vědci z Harvardu řekli, jak to je!

Pokud se vám zdá, že fronta u pokladny, ve které stojíte, se pohybuje nejpomaleji, přesun k jiné kase byste si měli dvakrát rozmyslet. Podle výzkumu vědců ze slavné Harvardovy univerzity totiž lidé, kteří přeběhnou do jiné fronty, většinou na obsloužení nakonec čekají déle. Prozradili také, proč máme tendence frontu měnit.

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
21.12.
Oumuamua

Pravý tvar vesmírného doutníku možná kryje "organický obal"

Mezihvězdný návštěvník Oumuamua nepřestává mást a udivovat odborníky i širokou veřejnost. Není proto divu, že se na vesmírný objekt upírá pozornost mnoha vědeckých týmů. Mohlo by se zdát, že už nemůžeme objevit nic nového, vesmírný "doutník" ale opět překvapil. Jeho povrch může podle studie pokrývat organický obal, který ukrývá jeho skutečnou podobu. Do hry se tak opět dostává teorie o kometě.

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
19.12.
první výsledky

Vesmírný "doutník" dál mate vědce, hledají mimozemský signál

Podivný mezihvězdný návštěvník Oumuamua dál mate vědce. Podle nich může jít o sondu mimozemské civilizace, na výzkum záhadného objektu se tak soustředí celá řada observatoří a teleskopů. Program Breakthrough Listen zkoumá to, zda z objektu nevychází nějaký cizí signál.

Pes a kočka
03.12.
Vědecká studie

Vědci spočítali, jestli jsou chytřejší psi, nebo kočky! Tady je výsledek

Na věčnou otázku rozdělující milovníky psů a koček, který z těchto dvou zvířecích druhů je chytřejší, hledá lidstvo odpověď už dlouho. A výzkumnící z univerzity v americkém Tennessee tvrdí, že odvěký spor rozsekli.

Káva
03.12.
Zajímavá studie

Káva prodlouží život a pomůže hubnout. 10 důvodů, proč ji pít

O kávě se dlouho říká, že odvodňuje a i jinak škodí zdraví. Poslední dobou se ale stále častěji objevují výzkumy a studie, které naopak poukazují na to, že pití kávy je zdravé a nápoj prospívá našemu zdraví hned několika způsoby.

Muslimové v Evropě - ilustrační foto
03.12.
Nová studie

Kolik bude v Evropě v roce 2050 muslimů? Vědci to spočítali!

V Evropě žilo vloni necelých 26 milionů muslimů, což představovalo zhruba 5 % evropské populace. Za 33 let jich ale může být výrazně více. Vědci z Pewova výzkumného centra nastínili několik scénářů, jak se bude dál evropská populace vyvíjet. V závislosti na migraci může být v roce 2050 v Evropě až 75 milionů muslimů.