Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Pes za mřížemi
14.11.
Novela zákona

Nekupujete psa z množírny? Veterináři vydali seznam chovatelů

Od začátku listopadu platí novela veterinárního zákona, která má mimo jiné zatočit s takzvanými množírnami psů, v nichž zvířata často žijí v naprosto otřesných podmínkách. Chovatelé, kteří mají více než pět fen nad rok věku, se nyní musejí povinně hlásit. Jejich seznam už visí na webu.

Ptačí chřipka Ilustrační snímek
aktualizováno 27.10.
Varování pro chovatele

Riziko ptačí chřipky výrazně roste, divocí ptáci nesou smrt

Riziko šíření ptačí chřipky se s příchodem podzimu opět výrazně zvyšuje, varuje Státní veterinární správa a nabádá chovatele k přijetí takových opatření, aby se drůbež nedostala do styku s divokými ptáky. Poslední velká vlna zasáhla Česko na začátku roku.

Vejce Ilustrační foto
aktualizováno 05.09.
nebezpečný fipronil

Do Česka zřejmě dorazila vejce s fipronilem, má jich být několik tun

Zásilka vajec kontaminovaných fipronilem měla dorazit z Německa. Vejce byla podle Státní veterinární správy určena k dalšímu zpracování. Veterináři nyní prověřují, jestli vejce byla skutečně kontaminována.

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Prozradíme Vám, jak to poznáte.

Trichinelóza
31.08.
výskyt potvrzen

U mrtvého divočáka našli parazita svalovce, může zabít i člověka!

V Česku se letos poprvé podařilo prokázat výskyt nebezpečného svalovce (trichinella) u uloveného divokého prasete v Libereckém kraji. Veterináři varují, že parazita mohou chytnout i lidé, nákaza v krajním případě může skončit i smrtí.

Vejce Ilustrační foto
aktualizováno 24.08.
Nákaza salmonelou

Veterináři vybíjejí 65 tisíc slepic! Vajíčka z chovu prodával Lidl

Veterináři potvrdili bakterie salmonely v chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku. Začali tam vybíjet zhruba 65.000 slepic. Vejce z tohoto chovu stahuje ze své sítě obchodní řetězec Lidl.

Vojáci bojují proti prasečímu moru
aktualizováno 21.08.
Divoká prasata

Africký mor prasat: Do boje s nákazou se zapojí i armáda

Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři. Čtyřčlenná zásahová jednotka bude ode dneška nasazena ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice, informovalo dnes tiskové oddělení ministerstva obrany. Nemoc, která zabíjí prasata, neohrožuje zdraví lidí, mohou ji však přenášet na svém oblečení.

králíci
aktualizováno 07.08.
nový typ moru

Králíci umírají v křečích. Chovatelé čekají na vakcínu už dva týdny

V Česku řádí nebezpečný králičí mor. V Žatci na Jihlavsku se nákaza králičího moru objevila hned ve třech chovech, uhynuly stovky zvířat. Vakcína přitom bude dostupná až příští týden.

Houbař
16.07.
rady a tipy zázračné účinky

Houbám můžete sami lehce přidat vitaminy! NÁVOD, jak to udělat

Zlepšuje imunitu a podporuje zdravý růst kostí - tyto zázračné vlastnosti má vitamin D obsažený v houbách. Podle expertů by měl být pro své funkce v organismu spíše považován za hormon a jak upozorňují, je možné jeho množství i navýšit.

Prase - ilustrační foto
aktualizováno 13.07.
Musí porazit prasata

Africký mor prasat: Veterináři nařídili v celém okrese zabíjačky

Prasata určená na domácí porážku v okrese Zlín se budou muset do konce července porazit, pokud chovatelé nedodrží zásady bezpečnosti chovu, aby nemohl být kontaminován africkým morem prasat. Vyplývá to z textu opatření, které dnes Státní veterinární správa zveřejnila na webu. Maso z poražených prasat se bude moci zkonzumovat v domácnosti chovatele.

Prase
12.07.
věděli jste to?

Krmíte prasata zbytky z kuchyně? Hrozí vám pokuta až 20 tisíc korun

Pokud doma krmíte prasata zbytky jídla z kuchyně, můžete mít problém. V České republice je to již téměř 15 let zakázané. Dodržování zákazu má zamezit tomu, aby se do chovu domácích prasat dostala smrtící nákaza - v současnosti především africký mor.