Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Tropy vystřídají bouřky
aktualizováno 10.08.
Varování meteorologů

Vysoké teploty, požáry či bouřky ohrozí většinu ČR, varuje ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek těsně po poledni vydal novou výstrahu před vysokými teplotami, bouřkami a výskytem požárů. Varování před alespoň jedním z jevů pokrývá většinu území republiky.

Bouřky v Česku
aktualizováno 08.08.
mapy srážek platné výstrahy

Silné bouřky udeřily na Česko! Vítr lámal stromy, padaly kroupy

Česko ve středu odpoledne zasáhly silné bouřky s prudkým deštěm. Postupovaly od západu k severovýchodu. Nejhorší byla situace ve středních Čechách včetně Prahy. Meteorologové před bouřkami nadále varují.

Horko
aktualizováno 07.08.
počasí v týdnu

Ničivá horka zasáhnou celou ČR! Bude i 38 °C, platí nové výstrahy

Vedra v Česku pokračují a meteorologové před nimi i nadále varují. Výstrahy před velmi vysokými teplotami platí prakticky po celé České republice. Teploty se v průběhu týdne mohou vyšplhat i na 38 °C.

Obchodní sdělení

NA LOVU ASTEROIDŮ: HVĚZDÁRNA KLEŤ

Hvězdárna Kleť leží ve výšce 1070 metrů nad mořem a je tak nejvýše položenou astronomickou observatoří v ČR. Do konce srpna zve k nahlédnutí do vesmíru.

Alergie
05.08.
jak se bránit?

Není ozon jako ozon. Ten letní může lidi dusit, varuje meteorolog

Na několika místech v republice se v posledních dnech potýkají s tzv. přízemním ozonem. Meteorologové před ním dokonce ve Středočeském a Ústeckém kraji vydali výstrahu. V čem je jiný než ten stratosferický a jak nám může škodit?

Teploměr - horko - 6
03.08.
Globální oteplování

Vlny veder nekončí! Zvykněte si, bude hůř, varují meteorologové

Meteorologové předvídají, že letošní léto bude nejteplejší v historii. Podobně extrémní teploty, které navíc trvají delší dobu, budou v letních měsících čím dál častější. Loni byla podle zprávy o stavu klimatu rekordní koncentrace skleníkových plynů.

Povodně 2013/ sucho 2018 - potok Brzina
aktualizováno 02.08.
srovnání

FOTO: Před pár lety povodně, teď mnoho řek téměř neteče!

V několika příštích dnech se vedra podle meteorologů jen tak nezbavíme. To ještě více zhorší již tak devastující situaci se suchem, které trápí velkou část našeho území. Napříč celou Českou republikou hlásí mnoho řek sucho nebo velmi nízký průtok, dlouhotrvající nedostatek vláhy se podepisuje také na výši hladin podzemních vod.

Tornáda z vedra
01.08.
Neobvyklý jev

Na jihu Čech kvůli vedrům řádili rarášci. Natočili je v pískovně

Extrémní vedra s sebou přinášejí také výjimečné meteorologické jevy, jako jsou třeba malé vzdušné víry, kterým se přezdívá rarášci. Při vysokých teplotách mohou dokonce dosáhnout takové síly, že odnesou i člověka.

Slunečné počasí
aktualizováno 31.07.
Extrémní počasí

Vlna veder nekončí! Výstraha před požáry a tropy platí pro víc krajů

Meteorologové znovu varují před velmi vysokými teplotami a požáry. Výstraha před vedry platí pro většinu Česka od úterního poledne až do odvolání. Odborníci upozorňují na vysoký stupeň nebezpečí.

Horko - 2
aktualizováno 31.07.
teplotní maxima

Teploty neustále rostou, stanice naměřily i přes 36 °C!

Pondělí bylo skutečně horké, teplota na mnoha místech v noci neklesla pod 20 stupňů a přes den vystoupala na mnoha místech nad 35 stupňů, nejtepleji bylo v Husinci, kde bylo dokonce 36,2 °C. Teplé počasí má navíc pokračovat, zejména nemocní lidé by proto měli pozorně sledovat svůj zdravotní stav.

Následky bouřek
aktualizováno 19.07.
Řádění živlů

Voda zaplavila domy, hladiny řek stouply! ČHMÚ upravil výstrahu

Na Moravě a ve Slezsku stále vydatně prší. Český hydrometeorologický ústav vydal upravenou výstrahu před silným deštěm. Platí pro východní část republiky nejméně do čtvrtka večer. Hladiny některých toků už začaly stoupat.