Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Lesníci varují před vstupem do horských lesů
18.01.
Turisté pozor

Na horách jde o život! Vstup do některých lesů už úplně zakázali

Velké nebezpečí hrozí všem, kteří se rozhodnou vydat v těchto dnech do hor. Na větvích a stromech tam totiž leží vysoká vrstva mokrého a těžkého sněhu. Lesníci a horská služba proto doporučují turistům, běžkařům a skialpinistům, aby vůbec do horských lesů nevstupovali.

Kůrovec
14.12.
napadené dřevo

Lesy ČR budou kvůli kůrovci šetřit, chtějí i zrychlit aukce

Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba miliardu korun. Peníze dá na těžbu kůrovcového dřeva a obnovu lesních porostů, řekl dnes na tiskové konferenci generální ředitel podniku Josef Vojáček. Letos klesne zisk podniku před zdaněním a tvorbou rezerv na zhruba 800 milionů korun z loňských 3,74 miliardy Kč, dodal.

Les - ilustrační - 2
06.11.
Tendr

Obří lesní zakázku za osm miliard vyhrála firma ze Sušice

Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023 je společnost Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku.

Obchodní sdělení

Odhodlejte se a začněte zdravěji každý den

Rozhodli jste se začátkem roku pro změnu životního stylu? Odstartujte zdravěji každý den s Albertem.

Škody po vichřici Fabienne
aktualizováno 25.09.
Bouře Fabienne

Bouře Fabienne poničila Česko. Škody jdou do stovek milionů

Už druhý den se lidé potýkají s následky po bouři Fabienne. Pojišťovny, energetici a lesníci už také sčítají škody. Ty půjdou, podle prvních odhadů, až do stovek miliónů korun.

Sběr bukvic a žaludů
20.08.
výzva pro veřejnost

Je málo bukvic a žaludů. Jejich sběrem si můžete přivydělat i vy!

Extrémní letní teploty přitěžují nejen lidem, ale také stromům. Dřeviny dozrávají téměř o měsíc dřív a poškozuje to i listnáče. Právě jejich osivo ale potřebují české a moravské lesy v době klimatické změny nejvíce. Za pomoc při sběru bukvic proto nyní lesníci nabízejí za kilogram až 200 korun.

Značení stromů v lese - 4
16.07.
Jak je číst

Značky na stromech nejsou jen pro turisty! Toto z nich zjistíte

Turistické značení, tedy jeden barevný pruh mezi dvěma bílými pruhy, zná asi každý. Také jste ale byli zvědaví, co znamenají ostatní symboly na stromech? Ne za všechny mohou lesníci!

Šumava - 9
aktualizováno 31.05.
Obří ekologická katastrofa

Kůrovec decimuje lesy. Premiér Babiš řekl, jak chce kalamitu řešit

Premiér v demisi Andrej Babiš svolal kvůli kůrovcové kalamitě krizový štáb. Do akce povolává ministerstva, kraje i těžařské firmy. O kůrovci, který likviduje české lesy, se mluví jako o největší ekologické katastrofě od dob Marie Terezie. Nejhorší situace je na Jesenicku. Pokácet tam museli už desetitisíce kubíků dřeva. Šíření kůrovce prý napomáhá hlavně sucho, ale podle některých odborníků můžou za jeho šíření i dřevaři.

Daniel Szórád
11.05.
odvolání ředitele

Šéf Lesů ČR končí. Szóráda kritizovali za kůrovce i menší zisky

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Vyplývá to z pozvánky na odpolední tiskovou konferenci, na které ministr zveřejní podrobnosti.

Les - ilustrační - 2
06.05.
Státní podnik

Kvůli kalamitám bylo moc dřeva. Lesům ČR klesl zisk o čtvrtinu.

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva. "Důvodem je přebytek dříví na trhu v důsledku živelných kalamit. Prodává se dříví v nižší kvalitě," řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Hrozící sesuv Barevné skály v Českém Krumlově
24.04.
velké komplikace

Pohroma pro vodáky: Hrozící sesuv skály uzavřel část Vltavy!

Vodáky, kteří se chystají splout Vltavu u Českého Krumlova, čekají pořádné komplikace. Kvůli nebezpečí sesuvu Barevné skály byl totiž s okamžitou platností uzavřen splavný úsek mezi Větřním a Novým Spolím. Nebezpečí hrozí i turistům a cyklistům, kteří pod skálou chodí.