Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Pesticidy
24.3. 2018 05:45
ničí nám zdraví

Pesticidy jsou téměř ve všem! V kterých potravinách je jíme nejvíc?

Zda nejsou potraviny kontaminovány cizorodými látkami, zjišťovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). V loňském roce prověřila bezmála 2000 vzorků. U 12 potravin zjistili nadlimitní množství cizorodých látek, nejčastěji se jednalo o pesticidy.

Med s falešnými údaji - 1
23.03.
Podvodník v akci

Na český trh se dostal med s falešnými údaji! Můžete ho mít i vy

Podvodník se snažil uspět na českém trhu s medem, který prodával pod falešnými údaji. Nevyhovující zásilku medu se podařilo odhalit inspektorům Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Policií ČR.

Ovoce Goji - ilustrační foto
19.03.
Nejezte to

Pozor! V exotickém ovoci se našel silný jed, prodávali ho v Lidlu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Lidl Česká republika, aby neprodleně stáhl ze všech prodejen závadnou šarži ovoce Goji od společnosti Vemondo. Italské kontrolní orgány v něm totiž našly jed karbofuran, který byl navíc na území EU už před deseti lety zakázán.

Obchodní sdělení

ZNÁME VÝHERCE: Jak si užít Dubaj: Krátké zastavení ve městě přepychu

Je krásná, je bohatá a velmi mladá. Novodobá Dubaj je výkladní skříní luxusu, kterým oplývají šejkové ze Spojených arabských emirátů. A mohla by určitě být atraktivní arabskou princeznou. Ucházet se o její ruku sice nemůžete, prožít s ní pár nádherných dní ale určitě ano. Na co před cestou myslet? A co v Dubaji určitě nevynechat?

Rozinky z Alberta obsahovaly ochratoxin - 1
15.03.
Kontrola SZPI

Albert prodával jedovaté rozinky! Mohly způsobit i rakovinu

Inspektoři odhalili rozinky, které obsahovaly jedovatý ochratoxin. Povolené množství překročila toxická látka trojnásobně. Do Česka se dostaly z Íránu přes slovenskou firmu. Prodávaly se v Albertu.

UZAVŘENÉ PROVOZOVNY ZA ÚNOR 2018
aktualizováno 04.03.
velký přehled uzavřené provozovny

Švábi v bistru, myši v pekárně! Inspektoři zavřeli i známé podniky

Hned 21 provozoven museli v únoru částečně nebo zcela uzavřít kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Hygienické podmínky, ve kterých se připravovalo jídlo, byly totiž na katastrofální úrovni.

Potraviny - med
aktualizováno 27.02.
škodlivá potravina

Inspekce zabavila 31 tun vadného medu. Obsahoval antibiotika

V rámci mimořádné kontrolní akce na Olomoucku inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili a zadrželi 31 449 kg nelegálního medu. Med obsahoval antibiotika a je proto nevhodný k lidské spotřebě.

Žena na nákupu
aktualizováno 24.02.
Med, olej, maso

Tyto potraviny se nejčastěji falšují! Dávejte pozor, varují inspektoři

Med, olej a také maso. To jsou podle inspektorů nejčastěji falšované potraviny. Med se míchá s cukrem, olej se například vydává za extra panenský a do masa se píchá voda nebo se prodává zmrzlé i s ledem. Právě takové mořské ryby objevila inspekce v Novém Jičíně.

Úroda jablek
aktualizováno 23.02.
Škodlivé množství

Kontrola znovu odhalila pesticidy v jablkách z Polska! Už počtvrté

Za poslední tři měsíce odhalila kontrola už počtvrté jablka z Polska, která byla plná pesticidů. I tentokrát vzorek odebrali v prodejně Makro, dodavatelem byla společnost z Turnova.

Bolest břicha
23.02.
Znepokojivá statistika

Kontroly: Pesticidy jsou ve většině jídel mířících na naše stoly!

Letos v lednu to byla jablka z Polska, loni vejce ze západní Evropy. V obou se objevily pesticidy, které k sobě tak poutají pozornost. A kontroly potravin ukazují, že tyto dva případy jsou pouhou špičkou ledovce.

Nakupování - 1
14.02.
Kontroly SZPI

Letáky i reklamy klamou! Inspekce odhalila 50 porušení zákona

Inspektoři v minulém roce kontrolovali asi stovku reklamních sdělení. Prověřovali pravdivost letáků, informací na internetu i inzerce v tisku. Porušení zákona zjistili v téměř polovině případů. Nejčastěji řešili doplňky stravy.