Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Svědectví z havarovaného Sojuzu
aktualizováno 17.10.
svědectví z vesmíru

Svědectví z havarovaného Sojuzu: Astronaut popsal moment pádu

Kolem neúspěšného startu rakety Sojuz, která měla před týdnem vynést na stanici ISS dva astronauty, panuje stále hodně otázek. Američan Nick Hague teď o dramatickém zážitku veřejně promluvil.

Neil Armstrong
aktualizováno 11.10.

VÍKEND: Téměř 50 let od výstupu prvního člověka na měsíci

Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo! Legendární věta, která zazněla z úst astronauta Neila Armstronga. Zanedlouho to bude už padesát let od chvíle, kdy stanul jako první na Měsíci.

Saturn
aktualizováno 09.09.
zvuky z vesmíru

NASA zveřejnila zvuky ze Saturnu: Komunikace alienů, nebo vlny?

Vesmírná organizace NASA zveřejnila nahrávku, kterou pořídila sonda u Saturnu. Na audiozáznamu jsou slyšet podivné zvuky a lidé se teď dohadují, jestli se nepodařilo nahrát komunikaci mimozemského života.

Prásk.tv píše:

NASA - 1
čtěte o tématu NASA na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Fast Food Film zvou pod pokličku rychlého občerstvení

Rychlé občerstvení nejsou jen cheeseburgery a káva u McDrive, ale i tisíce lidských příběhů.

Mapa aerosolů - NASA
26.08.
Aerosoly v atmosféře

Unikátní snímek! NASA ukázala mapu toho, co dýcháme

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil unikátní snímek. Lidem ukázal, co vlastně dýchají. Tedy to, jak je naše atmosféra plná různých směsí malých pevných nebo kapalných částic v plynu, tzv. aerosolů.

asteroid
22.08.
Hrozba z vesmíru

K Zemi se blíží obří asteroid, má průměr 160 metrů, varuje NASA

Asteroid 2016 NF23 s odhadovaným průměrem 160 metrů se podle NASA blíží k Zemi a je potenciálně nebezpečný. Kdyby zasáhl Zemi, dokázal by zničit město a zabít miliony lidí.

Superměsíc očima čtenářů - 21
aktualizováno 22.08.
dobývání vesmíru

Přelomový objev na Měsíci: Po tomhle lidstvo pátralo desítky let!

Vědci oznámili velmi významný objev, v měsíčních kráterech poblíž pólu objevili led. Jedná se tak o oficiální potvrzení přítomnosti vody na naší přirozené družici. Vznik lunární báze je opět o něco reálnější.

Parkerova sluneční sonda u Slunce - Ilustrační foto
aktualizováno 11.08.
start v 9:53

Start unikátní sluneční sondy byl odložen o 24 hodin

Už v 9:53 se otevřelo startovací okno pro velmi ambiciózní misi, ve které se chce lidstvo "dotknout" Slunce. K naší hvězdě se v případě dobrých podmínek měla vydat Parkerova solární sonda, kterou ale cestou čeká skutečně náročná cesta. Start musel být o 24 hodin odložen.

Donald Trump
aktualizováno 18.06.
Hvězdné války

Naše armáda bude mít "vesmírné síly", slíbil prezident USA Trump

Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude rovnocenná s ostatními armádními složkami. Oznámil to dnes prezident Donald Trump, podle něhož Spojené státy oživí svůj vesmírný program, aby hrály v konkurenci Ruska nebo Číny vedoucí roli. Jedním z cílů je návrat amerických astronautů na Měsíc či dosažení Marsu, uvedl Trump.

Astronaut Alan Bean
26.05.
americký astronaut

Zemřel čtvrtý muž na Měsíci. Alan Bean byl i úspěšný malíř

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v sobotu informoval, že ve věku 86 let zemřel bývalý astronaut Alan Bean. Jako člen posádky mise Apollo 12 byl Bean čtvrtým člověkem, který stanul na povrchu měsíce. O čtyři roky později strávil dva měsíce na americké vesmírné stanici Skylab.

Drew Feustel při výstupu mimo ISS
aktualizováno 16.05.
výstup do vesmíru

Astronauti měnili na ISS část chladícího systému a kamery

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici vyrazili na další výstup do vesmíru kvůli výměně důležité součástky, která ovládá část chladícího systému. Inženýři Drew Feustel a Ricky Arnold součástku přesunuli k robotickým rukám, následně ji vyměnili za vadnou součástku. Čekala je také výměna kamerového systému a komunikačního přijímače v laboratoři Destiny. Astronauti do vesmíru vyrazili ve 14:10.