Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Kůrovec
11.02.
Velká kalamita

Sucho a kůrovec pustoší české lesy, škody jdou do miliard!

Sucho a kůrovec za loňský rok způsobili lesníkům miliardové ztráty. Napadeného dříví je v Česku nadbytek a jeho cena klesla až o polovinu. Pro majitele lesů je to pohroma, proto někteří nabízejí pozemky k prodeji i hluboko pod cenou.

Les Ilustrační foto
24.01.
Lesy ČR

Ve státních lesích můžete těžit víc dřeva! Bude se navíc zlevňovat

Lesy České republiky od února letošního roku výrazně zvýší množství dříví, které si lidé mohou v lesích sami vytěžit. Důvodem je podle společnosti potřeba zbavit se kalamitního dřeva.

Kůrovec
aktualizováno 23.11.
kácení lesů

Nejhorší kůrovcová kalamita v historii! Příští rok má být ještě hůř

Kůrovcová kalamita, která trápí lesníky napříč Českou republikou, bude pokračovat i v příštím roce. Podle ministerstva zemědělství má být množství vykácených stromů až dvojnásobné.

Obchodní sdělení

Nové vozy zdražují, do cen ojetin se to zatím nepromítá

Autobazary hlásí za měsíc leden rekordní prodeje. V povánočním období to nebývá zrovna obvyklé, protože lidé se většinou „zotavují“ z finančně náročného prosince a nákup vozu odkládají až na první jarní měsíce.

Les - ilustrační - 2
06.11.
Tendr

Obří lesní zakázku za osm miliard vyhrála firma ze Sušice

Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023 je společnost Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku.

Lesní plody rostou
16.06.
Vzhůru do lesa

Jahody i houby rostou. Ale zatím bohužel jen někde

Houby rostou. Podle odborníků zatím nejvíc v Brdech, Beskydech nebo v Krušných horách. Marně byste je ale hledali ve východních Čechách.

Zoufalý orangutan bojuje o zbytky svého domova
09.06.
dopady odlesňování

VIDEO: Zoufalý orangutan zaútočil na bagr, aby ochránil svůj domov

Dramatické záběry, na kterých zoufalý orangutan brání svůj domov před těžaři a snaží se zabránit bagru, aby zničil to poslední, co z jeho domova zbylo, ukazuje, jaký strašlivý dopad má odlesňování v Borneu.

Suchý strom
01.06.
Klimatické změny

Sucho ohrožuje české lesy! Hrozí, že z nich zmizí jehličnany

Na osmnácti měřících stanicích byl ve čtvrtek překonán teplotní rekord. Nejtepleji bylo v České Lípě, a to bezmála 32 stupňů Celsia. Přestože někde občas zaprší, dlouhodobě Česko sužuje sucho, které komplikuje plány například lesníkům. Po polomech a kůrovcové kalamitě by měli obnovovat lesy, jenže mladé stromky usychají. V ohrožení jsou jich desítky tisíc a pokud bude sucho trvat, hrozí, že jehličnany z českých lesů vymizí.

Houbaření na jaře
aktualizováno 06.05.
Vaše úlovky

Mykologové slibovali málo hub, Češi nosí z lesů tyto poklady

Čtenáři TN.cz vyvracejí předpovědi mykologů, že letošní houbařská sezóna bude bídná. Z lesů nosí závojenky nebo čirůvky. Když víte, kam na ně vyrazit, můžete přinést i plný košík, chlubí se zkušení houbaři.

Les - ilustrační - 3
26.04.
Trpí hlavně smrky

Sucho ničí stromy v Česku, varují odborníci! Odumírají celé lesy

Lesy v České republice jsou extrémně vysušené. Varují před tím odborníci a lesní hospodáři. Někde jsou suché i více než tři čtvrtiny lesů. Obrovské problémy jsou například v jižní části Vysočiny.

Záchranáři u lesa, kde padající strom zabil ženu
aktualizováno 29.03.
následky vichřice

Pozor! V lesích není bezpečno. Někde zakázali vstup až do června

V lesích Olomouckého kraje stále není bezpečno, a to ani dva týdny po ničivé vichřici, která se tu prohnala v polovině března. Stále sem platí zákaz vstupu. Za jeho porušení hrozí lidem pokuty. Ve šternberských lesích budou dělníci kácet a odklízet stromy až do dvacátého druhého června.