Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Srážka dvou neutronových hvězd
aktualizováno 16.10.
gravitační vlny

Historický objev: Vědci zachytili srážku dvou neutronových hvězd

Astronomie, jak ji známe, se podle vědců navždy mění. V pondělí se konala tisková konference, na které vědci projektů LIGO a VIRGO a dalších oznámili historický objev. Přístroje zachytily gravitační vlnu, která trvala kolem 100 sekund, zdrojem vlny a následného záření je kolize dvou neutronových hvězd.

KOŘENÍ: Závody o Měsíc
14.10.

KOŘENÍ: Závody o Měsíc

Otisk lidského chodila na povrchu Měsíce je stále největším triumfem v dějinách dobývání vesmíru.

Tauridy v noci ozáří oblohu
14.10.
nebezpečná větev

Tauridy jsou tu! Roj vykouzlí na nebi divadlo, může přinést zkázu

Na noční obloze se odehrává úžasná podívaná v podobě padajících hvězd, Země totiž prolétá meteorickým rojem Tauridy. I když roj nenabídne vysokou frekvenci průletů, ohnivé koule na obloze bývají velmi jasné a pomalé, díky tomu rozzáří celou noční oblohu. Vědci ale odhalili novou větev, ve které se mohou ukrývat ohromné objekty, jejichž náraz by měl katastrofické následky.

Prásk.tv píše:

Asteroid - 1
čtěte o tématu vesmír na Prásk.tv
Obchodní sdělení

NEUVĚŘITELNÉ: 1 SKLENIČKA UNESE TUNY !!!

Každý z nás má doma nápojové sklo, které používá na denní bázi jako něco zcela samozřejmého. Každému z nás se stalo, že taková sklenička praskla nebo spadla a rozbila se. Zejména z těchto osobních zkušeností vnímáme tento druh skla jako něco velmi křehkého a naše chování ke sklu je pak tímto ovlivněno. A je to tak správně !

Simulace průletu asteroidu 2012 TC4
aktualizováno 11.10.
ohromná rychlost

Oči výstražného systému se upírají na jediný asteroid, blíží se!

Ve čtvrtek ráno bude kolem země těsně prolétat relativně malý asteroid 2012 TC4, který na sebe strhává pozornost pozorovatelů z celého světa. Díky velmi blízkému průletu těsně nad komunikačními satelity umožní totiž sledovacím zařízením naplno otestovat své možnosti.

VÍKEND: Osudový den, kdy člověk poprvé pronikl do vesmíru
aktualizováno 11.10.
4. října 1957

VÍKEND: Osudový den, kdy člověk poprvé pronikl do vesmíru

4. října 1957 v 18 hodin a 28 minut středočeského času se přepisovaly dějiny. Do vesmíru se dostalo vůbec první těleso vyrobené lidskou rukou.

Astronauti při výstupu mimo ISS
aktualizováno 11.10.
sledujte on-line selhání součástky

Astronauti opustili bezpečí ISS, museli dokončit kritické opravy!

NASA na říjen naplánovala hned tři výstupy astronautů z ISS do volného prostoru. Všechny tři výstupy povede Randy Bresnik, poprvé ho mimo bezpečí ISS doprovodí letový inženýr Mark Vande Hei. V úterý odpoledne se astronauti vydali dokončit opravy robotické ruky Canadarm2, čekala je ale celá řada dalších úkonů.

Raketa BFR společnosti SpaceX u ISS
aktualizováno 29.09.
meziplanetární cestování

Musk představil novou raketu, už za 5 let s ní chce dobýt Mars!

Na Mezinárodním astronautickém kongresu v australském Adelaide představil Elon Musk změny, které se týkají plánu jeho firmy SpaceX na let k Marsu. Loď se dočkala velkých změn, je mnohem menší, ale také šikovnější. Musk představil celou řadu zajímavých změn.

Deep Space Gateway - vesmírná stanice u Měsíce
aktualizováno 27.09.
nová mezinárodní stanice

Rusko a USA začnou stavět novou vesmírnou stanici u Měsíce!

V posledních týdnech zahltily internet informace o nástupci Mezinárodní vesmírné stanice s označením Deep Space Gateway (DSG), to se dá přeložit jako Brána do hlubokého vesmíru a nyní přišlo skutečně potvrzení o spolupráci ruské a americké vesmírné agentury na budování vesmírné stanice na oběžné dráze Měsíce.

Binární systém asteroidů
aktualizováno 26.09.
binární systém

Asteroid nebo kometa? Vědci odhalili unikátní objekt ve vesmíru

Vesmírem putuje objekt, který dlouhou dobu mátl vědce. Ti se nemohli shodnout na tom, zda se jedná o kometu, nebo o asteroid, objekt má totiž vlastnosti obou. Poslední pozorování odhalilo, že se jedná o binární systém asteroidů, které se během své cesty soustavou vzájemně obíhají, i tak si drží vlastnosti komet.

Cassini
aktualizováno 15.09.
Sonda Cassini

Vesmírná sonda "zemřela" po 20 letech. Pohřbená je na Saturnu

Po dvaceti letech dnes ukončila svou úspěšnou misi vesmírná sonda Cassini. Ta přinesla dosud nevídané poznatky například ze zkoumání Saturnu a dala lidstvu naději, že by ve Sluneční soustavě mohl existovat život. Přesluhující sonda shořela v atmosféře kolem druhé hodiny odpoledne.