Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

opravy ve vesmíru

Hrozí ochromení vesmírné stanice, na ISS selhal řídící systém

Po selhání systému na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), přes který chodí důležitá data pro provoz stanice, byl urychleně schválen výstup do vesmíru, při kterém Peggy Whitsonová a Jack Fischer vadnou součástku vymění. Funkčnost zajišťuje záložní systém, k opravě se ale musí přistoupit neprodleně, jinak hrozí, že funkčnost ISS bude částečně ochromena.

KOŘENÍ: Teleskop budoucnosti

Nahlédnout do hlubin vesmíru a poodhalit alespoň některá z jeho tajemství – to můžeme jen díky nejmodernějším technologiím.

Cihla z měsíce
Aktualizováno 9.5. 2017 06:36
kolonizace Měsíce

Další úspěch kosmonautiky. Vědci ukázali, jak na Měsíci vyrobí cihly

Evropská vesmírná agentura pracuje na projektu, který bude v budoucnu zásadní pro výstavbu domů na Měsíci. Vědci zkoumají, zda by se dal měsíční prach použít jako stavební materiál a zkoušejí z něj vyrábět cihly.

Prásk.tv píše:

Asteroid
čtěte o tématu vesmír na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Bydlicí gramotnost: Chystáte se kupovat nemovitost? Finance plánujte s předstihem

Bydlet ve svém a dostatečně zabezpečit do budoucna sebe a své děti je takovým životním evergreenem.

1995678
Aktualizováno 7.5. 2017 13:50

KOŘENÍ: Záběry polární záře z oběžné dráhy

Polární záře nás nepřestává fascinovat. Pohled na pestrobarevně zbarvenou noční oblohu je strhující za každé situace.

Saturn nad atmosférou svého nejvetšího měsíce Titanu
Aktualizováno 5.5. 2017 21:13
vesmírný výzkum

Co je slyšet u Saturnu? Sonda zachytila záhadné zvuky!

Americká vesmírná agentura zveřejnila nové poznatky z průzkumu planety Saturn. Vesmírná sonda Cassini se dostala do dosud nejkratší vzdálenosti od druhé největší planety sluneční soustavy. Vědcům poskytla nejen jedinečný pohled, zachytila také zvuky z okolí Saturnu.

Noční obloha ozářená meteorickým rojem - dlouhý čas
Aktualizováno 3.5. 2017 12:19
noční obloha

Pozorujte prach z Halleyovy komety! Oblohu ozáří meteory

Pro ty, co nestihli poslední průlet Halleovy komety v roce 1986, nastává v květnu možnost spatřit alespoň její fragmenty v podobě meteorického roje Eta Aquarid. Na noční obloze lze ještě spatřit rychle slábnoucí československou kometu 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Maximální viditelnosti naopak dosáhne kometa C/2015 V2 Johnson, která je pozorovatelná větším dalekohledem.

Saturn
Aktualizováno 27.4. 2017 11:23
galerie grand finale

UNIKÁTNÍ FOTO: Cassini posílá záběry z těsné blízkosti Saturnu

NASA spustila finální část mise sondy Cassini, která v rámci "Grand Finale" prolétá mezi prstenci a planetou Saturn, až nakonec vletí do atmosféry, kde zanikne. Po prvním průletu se sonda úspěšně spojila s řídícím centrem a odesílá informace, které při unikátním počinu pořídila.

Američanka Peggy Whitsonová na ISS
Aktualizováno 24.4. 2017 12:57
prezidentská gratulace

Nový rekord: Z Američanů byla ve vesmíru nejdéle žena

Americká astronautka Peggy Whitsonová přepisuje historii, od pondělí je rekordmankou Spojených států v celkovém počtu dní strávených ve vesmíru. Překonala rekord Jeffa Williamse, který ve vesmíru strávil 534 dní. Mimo Zemi byl nejdéle ruský kosmonaut Gennadij Ivanovič Padalka, který byl ve vesmíru dlouhých 878 dní.

tajemné příběhy

Temná svědectví, ze kterých mrazí! Lidé popsali SETKÁNÍ S UFONY

Ačkoli se najde mnoho odpůrců, kteří vždy budou tvrdit, že jiný svět mimo ten náš neexistuje, stále častěji se objevují tajemné příběhy a "důkazy" o mimozemském životě. Dokonce existují lidé, kteří tvrdí, že se s ufony setkali tváří v tvář, z jejich příběhů naskakuje husí kůže.

KOŘENÍ: Vesmírný gin s měsíčním kamenem
Aktualizováno 16.4. 2017 17:45

KOŘENÍ: Vesmírný gin s měsíčním kamenem

Chcete ochutnat něco opravdu nadpozemského? Máme pro vás tip! Právě teď začala jedna britská firma prodávat unikátní edici vesmírného ginu. Ingredience tradičního britského alkoholu se podívaly do výšky, ke které většina lidí celý život jen vzhlíží.