Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Do vesmíru míří satelit TESS přezdívaný jako lovec planet
19.04.
Satelit TESS

Do vesmíru míří "lovec planet"! Má najít mimozemský život

Společnost Space X vypustila do vesmíru raketu, která nese nový satelit TESS. Vědci mu přezdívají lovec planet. Bude mít za úkol najít ještě neobjevené světy mimo Sluneční soustavu. Odborníci také doufají, že konečně objeví mimozemský život.

Observatoř Mauna Kea a kometa Hale-Bopp
aktualizováno 08.01.
astronomický kalendář

Meteorické roje, komety i zatmění: Tohle si letos nenechte ujít!

Letošní rok přinese celou řadu velmi zajímavých astronomických úkazů, které by si milovníci noční oblohy rozhodně neměli nechat ujít. Velmi zajímavý bude bezesporu 27. červenec, kdy bude viditelné úplné zatmění Měsíce, který bude procházet zemským stínem. To ale není zdaleka všechno, dočkáme se například modrého Měsíce a to hned dvakrát.

Saturn nad atmosférou svého nejvetšího měsíce Titanu
aktualizováno 05.05.
vesmírný výzkum

Co je slyšet u Saturnu? Sonda zachytila záhadné zvuky!

Americká vesmírná agentura zveřejnila nové poznatky z průzkumu planety Saturn. Vesmírná sonda Cassini se dostala do dosud nejkratší vzdálenosti od druhé největší planety sluneční soustavy. Vědcům poskytla nejen jedinečný pohled, zachytila také zvuky z okolí Saturnu.

Prásk.tv píše:

Slunce
čtěte o tématu planety na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Co dát dětem na svačinku? Bezlepkové křupky!

Doba dovolených a výletů se blíží a my pro vás máme tip, co dát dětem ke svačince nebo na mlsání. A pokud vás čeká delší cestování objevte s námi svět pana Křupky, který má pro vaše děti spoustu her a zábavy.

Noční obloha ozářená meteorickým rojem - dlouhý čas
aktualizováno 03.05.
noční obloha

Pozorujte prach z Halleyovy komety! Oblohu ozáří meteory

Pro ty, co nestihli poslední průlet Halleovy komety v roce 1986, nastává v květnu možnost spatřit alespoň její fragmenty v podobě meteorického roje Eta Aquarid. Na noční obloze lze ještě spatřit rychle slábnoucí československou kometu 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Maximální viditelnosti naopak dosáhne kometa C/2015 V2 Johnson, která je pozorovatelná větším dalekohledem.

Horoskop na jaro
20.03.
Jarní horoskop

JARO podle astrologa: Prozradil, co nás čeká v příštích měsících!

Jarní rovnodennost znamená pro astrology začátek nového roku. Měli byste se zbavit nepotřebných věcí a učinit zásadní rozhodnutí. Právě teď je podle horoskopu ten správný čas.

Mars (jasný objekt napravo) nad horou Rundle
aktualizováno 01.03.
astronomické události

PŘEHLED: Březen patří kometám. Kdy sledovat nebe a kam koukat

Během února jsme měli možnost sledovat dvě komety, ani březen nezklame pozorovatele noční oblohy. Slábnoucí "československou" kometu nahradí jasná Enckeova kometa, k jejímu pozorování stačí malý dalekohled. Během března začne zjasňovat také další z "československých" komet 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Tím ale výčet astronomických událostí na březen zdaleka nekončí.

Umělecké zobrazení povrchu jedné z planet obíhajících TRAPPIST-1
aktualizováno 22.02.
úžasný objev

NASA: Našli jsme další solární systém s planetami jako Země

Na konferenci NASA vědci oznámili úžasný objev solárního systému, který má celkem sedm planet podobných Zemi. Minimálně tři z nich jsou v obyvatelné zóně, při správných podmínkách může být tekutá voda na všech sedmi.

Meteorický roj
04.02.
astronomie

Dění na obloze: Únor přinese polostínové zatmění i průlet komet

Z hlediska pozorování noční oblohy nabízí únor celou řadu zajímavých úkazů, které by si milovníci noční oblohy neměli nechat ujít. Mezi nejdůležitější události patří polostínové zatmění Měsíce a také průlet "československé" komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková.

NASA: Exoplanety v systému Trappis-1 - 4
22.07.
zajímavý objev

UNIKÁTNÍ SNÍMKY: Tři slibné planety by mohly nést život

Zájem astronomů stále více přitahuje pozoruhodný planetární systém Trappis-1. Objevili v něm tři planety, na kterých by mohly být podmínky vhodné k životu blízkému tomu pozemskému. Teď zveřejnili unikátní fotografie dvou z těchto planet a také umělecké zpracování, jak by to mohlo na planetách vypadat.

Černá díra - 3
28.06.
Vesmírný objev

NASA varuje: Nebezpečné černé díry jsou mnohem blíže Zemi!

Černé díry jsou "nejhladovějšími obyvateli" vesmíru. Polykají hvězdy i celé galaxie. Donedávna jsme si mysleli, že jsme před nimi v relativním bezpečí. NASA však varuje: Černé díry jsou nám blíž!