Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Chroust a Chroustek letní
Aktualizováno Předevčírem 16:04
názor odborníka máme se bát?

Češi se děsí kalamity chroustů! Entomolog řekl, jak lidem škodí

Češi posílají fotografie brouků, kteří k večeru zaplavují louky, lesy, pole a zahrady a otravují je při sportech nebo u posezení. Jestli je tento hmyz nebezpečný a jaké riziko představuje, TN.cz řekl entomolog Michal Hoskovec.

zdevastované stromy

Škůdci napadli české lesy! Tolik dřeva se vytěžilo jen 2x v historii

Situace v lesnictví je alarmující. Škůdci a sucho se podepsali na tom, že chřadnou statisíce stromů - a to hlavně na Moravě a ve Slezsku. Jen loni se muselo pokácet 17,6 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry - jde o třetí nejhorší statistiku v historii.

Komár
Aktualizováno 3.6. 2017 21:35
Invazivní druhy

Do Česka se stěhuje "cizí" hmyz. I komáři přenášející malárii

V Česku je čím dál více hmyzu, který se u nás dříve nevyskytoval. Je to prý oteplováním. Jedná se například o komáry, kteří v tropech běžně přenášejí vážné nemoci, jako třeba malárii.

Prásk.tv píše:

Včely
čtěte o tématu hmyz na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Letní festivaly lákají na hudbu i lepší zázemí

Letní hudební festivaly v sobě spojují stanování v přírodě, koncerty českých i zahraničních kapel a bohatý doprovodný program. V Česku se jich pravidelně koná asi tři sta a každý rok jich několik přibude.

návod pro všechny

Ohrožuje vás roj včel? Hasiče volejte, až když jde o život! TIPY

Pokud se na vaší zahradě usadil roj včel a nejste alergičtí, rozhodně není důvod k panice. Včely samy o sobě neútočí, navíc obvykle do několika hodin až dnů odletí. Co ale dělat, když se usadí? Pokud nejde o život, nevolejte na pomoc hasiče. Riskujete i pokutu.

Extrémní aktivita klíšťat

Skryté nebezpečí! Infikovaná klíšťata jsou i ve městech

Aktivita klíšťat je na maximu a s ní i riziko nakažení některou z nebezpečných nemocí, kterou přenáší. Štáb televize Nova se vypravil do jednoho z pražských parků, aby sám vyzkoušel, jak snadné je chytit klíště.

Už to nedělejte

Sníte jídlo, na které si sedla moucha? Riskujete zdraví!

Blíží se léto a s ním i otravný hmyz. Kromě komárů nás budou trápit také mouchy, které sednou na každé jídlo, co najdou. Většinou je jen odeženeme rukou a dál na to nemyslíme. Jenže tím riskujeme zdraví!

Poštípání od štěnic
Aktualizováno 27.4. 2017 09:53
krvežíznivý hmyz

Česko zamořily štěnice! Jak je poznat a účinně se jich zbavit?

Krvežíznivé štěnice zamořily některá místa České republiky. Nejhorší stav je v Mostě, kde se štěnicemi bojuje každá třetí domácnost. Štěnice řádí také v Libereckém a Plzeňském kraji a také na Brněnsku.

unikátní metoda

Dřevěný kostel napadli červotoči! Pro záchranu z něj udělali saunu

Do dřevěného kostelíku v Hradci Králové se pustil dřevokazný hmyz, odborníci z Česka proto vůbec poprvé vyzkoušeli unikátní metodu, kterou používají i v Německu. Jde o termosanaci, kdy zaměstnanci specializované firmy obalí celou stavbu igelitem a dovnitř pak vhání horký vzduch, který hmyz zahubí.

Skryté nebezpečí

Brzké jaro svědčí klíšťatům. Letos se objevila rekordně brzo!

V Česku padají teplotní rekordy. V Plzni v sobotu bylo skoro 24 stupňů. A to bohužel svědčí klíšťatům, která už útočí ve velkém. Hlavně psi jimi bývají po návratu z přírody doslova obsypaní a přisátá klíšťata si už vytahují i lidé.

KOŘENÍ: Lahodné kobylky

V Ugandě si obyvatelé v období dešťů dopřávají tamní specialitu – smažené kobylky.