Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

2217773
aktualizováno 06.12.

VÍKEND: Zvukové království sběratele fonografů

V archivech bez většího zájmu leží neuvěřitelné množství pokladů - třeba první záznam Rusalky nebo pozdější československé hymny. Naštěstí jsou tu ale nadšenci, kteří se na vlastní pěst pustili do jejich objevování a digitalizace. Vše začalo před 160 lety, kdy se na trhu objevil první válečkový fonograf.

Křišťálová noc
aktualizováno 09.11.
Křišťálová noc

Smutné výročí. Nacisté udeřili na Židy přesně před 80 lety!

Dnes je tomu osmdesát let od Křišťálové noci, události, která změnila chod dějin. V noci z devátého na desátého listopadu roku 1938 vypálili nacisté 300 synagog, vyrabovali a zníčili na 7000 židovských obchodů a na 30 tisíc Židů odvlekli do koncentračních táborů.

Dobové oslavy vzniku Československa
aktualizováno 28.10.
Historické okamžiky

Co předcházelo 28. říjnu 1918? Mohli jsme být i království!

Vznik Československa není zdaleka spojen pouze s datem 28. října. Tomuto historickému mezníku Čechů a Slováků předcházela řada podstatných událostí. Psát dějiny úplně nového státu. Jejich souhra vyústila v den, kdy jsme se navždy odtrhli od monarchie a začaly se psát dějiny úplně nového státu.

Prásk.tv píše:

Vánoční stromeček
čtěte o tématu historie na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Víme, jak získat půjčku se sazbou hypotéky

Přijde vám, že spotřebitelské úvěry i hypotéky neustále zdražují? Uvažujete o půjčce na vybavení domácnosti, vzdělávání dětí nebo novou kuchyň, ale úroky se vám zdají příliš vysoké? Víme, jak najít výhodnou půjčku s úrokem hypotéky.

Česká vlajka
aktualizováno 26.10.
Sto let Československa

Český národ si zažil peklo. Neopakujme chyby, varují historici

Slavíme 100 let od založení Československa, a tak je ten správný čas na to připomenout si její přelomové události - od komplikovaných začátků přes chvíle, kdy Češi bojovali o přežití, až po dnešek, který historci popisují jako nejlepší období naší země.

Cenný objev historické lodi v centrálním Rusku
18.10.

VIDEO: Archeologové našli v centrálním Rusku zachovalou loď

Velmi cenný objev učinili archeologové v centrálním Rusku. Našli dobře zachovalou obří loď, kterou na přelomu 19. a 20. století používali voraři ke splavování dřeva. Historici si od nálezu slibují, že jim pomůže detailně nahlédnout do životů obyčejných lidí.

Starý telefon
10.10.
Neobvyklý úkaz

Cestování v čase? Na fotce z roku 1940 muž drží mobilní telefon!

Příznivci cestování v čase zbystřete. Na sociálních sítích koluje fotografie z roku 1943, na které muž údajně drží mobilní telefon. Fotografie byla focena na pláži v Cornwallu ve Velké Británii. Někteří lidé věří, že se opravdu jedná o mobilní telefon, jiní si myslí, že si chtěl muž pouze zapálit cigaretu. Podívejte se sami.

V této budově byla před 80 lety podepsána Mnichovská dohoda
aktualizováno 30.09.
Historická událost

Co vědí o Mnichovské dohodě Češi a Němci? Odpovědi šokují

Přesně před 80 lety přišlo osudové rozhodnutí, které znamenalo rozpad prvorepublikového Československa. Mnichovskou dohodu podepsali v sídle Adolfa Hitlera zástupci Německa, Británie, Francie a Itálie. Ptali jsme se, co si Češi a Němci o Mnichovské dohodě pamatují ze školy? Některé odpovědi byly opravdu šokující.

Mnichovská dohoda - představitelé západních mocností
29.09.
Osmičkové výročí

O nás bez nás. Připomínáme si 80 let od Mnichovské dohody

Pro většinu národa šlo o obrovskou zradu. Před 80 lety podepsaly v Mnichově západní mocnosti dohodu, která před druhou světovou válkou rozhodla o postoupení pohraničních území Československa Německu.

11. září
aktualizováno 11.09.
11. září 2001

Moment, který navždy změnil svět. Od útoků na USA uplynulo 17 let

Výročí nejhorších teroristických útoků v historii Spojených států si dnes Američané připomněli na několika vzpomínkových akcích. Do míst, kam se unesená letadla zřítila, dnes dorazili také prezident Donald Trump, viceprezident Mike Pence nebo ministr obrany James Mattis.

Pietní akt v Liberci
21.08.
smutné výročí

Česko i svět si připomněly srpen 1968. Od invaze uběhlo 50 let

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna roku 1968 vstoupily do Československa okupační armády pěti států Varšavské smlouvy. Byl tak násilně potlačen reformní proces v zemi a následky byly tragické. Počet obětí okupace a následné normalizace stoupl podle nejnovějších výzkumů na 425 mrtvých.