Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Brambory - ilustrační foto - 3
aktualizováno včera 20:31
Zdražování

Brambory jsou čím dál tím dražší! Kilo stojí přes 20 Kč a bude hůř

Cena brambor vyletěla v posledních měsících prudce vzhůru. V obchodech teď stojí v průměru jeden kilogram přes dvacet korun, což je o polovinu více než před rokem. A lepší to nebude ani v budoucnu. Podle pěstitelů budou brambory nejspíš dál zdražovat.

Brambory
16.01.
nová zjištění

Bramborami se dá otrávit! Stačí menší množství, než vědci mysleli

Není žádným tajemstvím, že zelené a naklíčené brambory bychom jíst neměli. Takové hlízy totiž obsahují vyšší množství toxinů a mohou v krajním případě vést až k otravě. Stačí na to dokonce menší množství závadných brambor, než se doposud myslelo.

Kapr se salátem
19.10.
Sucho a neúroda

Vánoce nás letos vyjdou draho! Tyto potraviny zdraží! PŘEHLED

Vánoce se pomalu blíží a sváteční pokrmy se nám letos pořádně prodraží. Brambory na salát, mouka na cukroví či kapři - za to vše si oproti loňskému roku připlatíme.

Prásk.tv píše:

Růže v bramborách - 1
čtěte o tématu brambory na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Buďte v teple a šik i v třeskuté zimě

Leden je tu a s ním konečně i ta pravá mrazivá zima. S klesajícími teplotami ale vyvstává otázka: Co na sebe, abych neumrzla, a nevypadala přitom jako jedna velká sněhová koule? My v Lunzo víme, jak na to.

Chléb - ilustrační
aktualizováno 15.10.
Nižší sklizeň

Další zdražení potravin! Připlatíme si za pečivo či brambory

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který v pondělí podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor o 19,1 procenta a cukrovky o čtvrtinu. Mlynáři podle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů ČR Jaromíra Dřízala již zdražili mouku o pětinu, tedy o 1000 korun na tunu. Malé pekárny již podle něj zdražily, velké vyjednávají s obchodními řetězci o cenách na příští rok.

Brambory
15.10.
úroda v ČR

Brambor, obilí a cukrovky se sklidilo méně! Naopak řepky je víc

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad. Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor o 19,1 procenta a cukrovky o čtvrtinu. Pokles odhadují také u slunečnice, máku a hrachu. Úroda řepky se naopak meziročně zvýší o 20,7 procenta na 1,383 milionu tun.

Brambory
aktualizováno 03.09.
Další zdražování

České brambory budou nejspíš zdražovat. Může za to sucho

České brambory budou zřejmě brzy zdražovat. Kvůli letošnímu suchu bude podle zemědělců úroda nižší a tím vzrostou i ceny. Dražší budou prý i brambory z dovozu, protože extrémní sucho postihlo velkou část Evropy.

Sklizeň brambor ilustrační
31.07.
Mohou stát i dvojnásobek

Brambor bude málo, varují pěstitelé. Připravte se na zdražení

Brambor bude málo a budou podstatně dražší - přesně to v úterý oznámili pěstitelé brambor na svém celorepublikovém sjezdu v Havlíčkově Borové. Podle nejčernějších odhadů může jejich cena stoupnout na podzim a v zimě až dvojnásobně. Za malou úrodu prý může hlavně sucho, a to nejen u nás, ale v celé Evropě.

Brambory
aktualizováno 24.05.
rychle se šíří

Do Evropy se dostala nová nemoc brambor z Egypta. Našli ji v Polsku

Polské ministerstvo zemědělství varovalo, že se v zemi podruhé během dvou let objevila hnědá hniloba brambor. Bakterie, která ji způsobuje, se podle Poláků dostala do země přes jiný evropský stát v dodávce z Egypta. Varšava teď žádá Evropskou komisi, aby alespoň dočasně dovoz egyptských brambor do Evropy zakázala.

Brambory
04.03.

VÍKEND: Bramborářský ústav v Havlíčkově Brodě

Podávaly se na dvoře Ludvíka XIII. coby vybraná pochoutka. Samotné brambory si přitom na luxus nepotrpí. Jde o skromnou rostlinu, které se daří skoro všude. Z tohoto důvodu je dnes jednou z celosvětově nejdůležitějších zemědělských plodin.

Chlapec přišel při orání brambor o část nohy
aktualizováno 30.11.
Vybírání brambor

Chlapci při sklizni amputoval stroj nohu! Policie stíhá jeho dědečka

Policie začala stíhat 76letého muže, který je podle vyšetřovatelů zodpovědný za těžký úraz svého vnuka. Nehoda se stala v září na poli u Jablonného nad Orlicí. Chlapec stál na vyorávači brambor a uklouzl. Spadl dovnitř stroje a přišel o nohu.