Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Dinosauří DNA v jantaru
včera 05:45
prehistorické klíště

Vědci našli v jantaru dinosauří krev. Bude Jurský park realitou?

Spielbergův Jurský park je legendou světové kinematografie. Ve filmu díky dinosauřímu DNA ožívají prehistoričtí obři. Kdo by však řekl, že stejný objev učiní vědci i v reálu? V jantaru našli klíště staré 100 milionů let a to se podle vědců přiživovalo právě na dinosaurech.

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
12.12.
tajemství odhaleno?

Vesmírný "doutník" zmátl vědce. Věří, že je to mimozemská loď!

Co se na první pohled zdálo být kometou nebo planetkou, nyní vypadá jako mimozemská loď. Alespoň k tomuto závěru dospěli vědci zkoumající záhadné těleso Oumuamua, které před několika týdny minulo Zemi. Objekt ve tvaru doutníku je prvním tělesem cizího původu (do naší sluneční soustavy se dostal zvenčí).

Digitální mozek
aktualizováno 09.12.
Budoucnost je tu?

Neuvěřitelné! Vědci "vpíchli" informace přímo do mozku!

Asi každý si někdy přál, aby mohl přeskočit proces učení a ušetřit čas. Zvláště vysokoškolští studenti by klidně prodali duše za to, pokud by to v reálném světě fungovalo jako ve filmu Matrix, kde se do mozku dalo nahrát cokoliv pouhým stiskem tlačítka.

Prásk.tv píše:

Vědec tvrdí že je možné žít 140 let - 1
čtěte o tématu vědci na Prásk.tv
Obchodní sdělení

„Hmm, doba dřevěná je doba dřevěná...“

Takhle by asi pochvalně mručel člověk neandrtálský z Macha a Šebestové. Na rozdíl od doby ledové je ovšem doba dřevěná zdraví prospěšná. Za časů neandrtálců byly lesní porosty divočinou, o kterou nikdo nepečoval. Zato v dnešní době si můžeme vychutnávat lesy, které po několik generací zušlechťují lesáci, lesníci, vědci a tisíce dalších dobrovolníků. A stále víc, protože lesy se rozšiřují – ročně přibližně o 2000 ha.

John Moore
aktualizováno 06.12.
oživlá legenda

Vědci našli kost ze 4. století. Možná patří skutečnému Santovi!

Legendy o sv. Mikuláši (později Santa Clausovi), hlavní postavě amerických Vánoc, se tradují od 4. století našeho letopočtu. Právě z tohoto období pochází kost, kterou zkoumali vědci z oxfordské univerzity a zároveň předpokládají, že by se mohlo jednat o kost samotného Santy.

Osvětlení v noci z vesmíru
05.12.
odborníci varují

Světelný smog ročně narůstá! Je hrozbou pro zdraví lidí a zvířat

Odborníci upozornili na zvyšující se množství světelného smogu, které vede ke ztrátě noci na mnoha místech naší planety. Podle odborníků je situace "alarmující". Velké množství světla má podle nich negativní dopad na zvířata i lidi.

Pes a kočka
03.12.
Vědecká studie

Vědci spočítali, jestli jsou chytřejší psi, nebo kočky! Tady je výsledek

Na věčnou otázku rozdělující milovníky psů a koček, který z těchto dvou zvířecích druhů je chytřejší, hledá lidstvo odpověď už dlouho. A výzkumnící z univerzity v americkém Tennessee tvrdí, že odvěký spor rozsekli.

CT snímek nově popsané ryby - Mariana snailfish
03.12.
Mariánský příkop

Vědci popsali nehlouběji žijící rybu. Její podoba vás překvapí

Ryba žijící v největší hloubce vůbec nevypadá, že by měla být vystavena drsným podmínkám. Nemá ohromné zuby, ani neproniknutelnou schránku, místo toho je malá, průsvitná a bez šupin. Přesto žije tam, kde se uchytí jen málo organismů. Po další vědci stále pátrají.

Konec světa
18.11.
Apokalyptická předpověď

Lidstvo ničí a mrzačí Zemi, varuje 15 tisíc vědců v mrazivém dopise!

Patnáct tisíc vědců z celého světa podepsalo otevřený dopis, v němž experti varují, že lidstvo má mírně řečeno neblahý vliv na kondici naší planety. Myslitelé varují, že ničení životního prostředí člověkem povede k "nevratně zmrzačené planetě".

Živé sny
16.11.
týká se to i vás?

Míváte hodně živé sny? Možná trpíte vážnou nemocí, tvrdí vědci

Křičíte v noci ze spaní nebo sebou prudce házíte, protože se vám něco zdá? Pak se u vás možná v budoucnu objeví Parkinsonova nemoc. Tyto poznatky má ověřit a rozvinout nová vědecká studie, do níž se zapojili i čeští vědci. A hledají dobrovolníky.

Chlapec přežil klinickou smrt
14.11.
zázračné uzdravení

Mladík popsal klinickou smrt: Viděl jsem Ježíše, mluvil se mnou!

Zack Clements (17) z Texasu spadl v tělocvičně a vážně se zranil. Lékaři se ho snažili oživit, ale po 20 minutách byli nuceni prohlásit ho za mrtvého. Jeho srdeční impuls ale nečekaně naskočil. Mladík tvrdí, že ho zachránil sám Ježíš Kristus, který k němu promluvil.