Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Kočka v zimě
Aktualizováno Předevčírem 19:02
ekologická hrozba

Kočky nejsou jen mazlíčci, podle studie jsou ekologickou pohromou

Domácí mazlíčci dělají lidem radost již dlouhou dobu. Domestikovaná zvířata ale nejsou jen radostí, podle výzkumu zveřejněném v časopise Proceeding of the National Academies of Science, jsou jen kočky zodpovědné za vyhubení více než 63 druhů obratlovců. Na výzkum upozornil portál ČT24.

opravy ve vesmíru

Hrozí ochromení vesmírné stanice, na ISS selhal řídící systém

Po selhání systému na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), přes který chodí důležitá data pro provoz stanice, byl urychleně schválen výstup do vesmíru, při kterém Peggy Whitsonová a Jack Fischer vadnou součástku vymění. Funkčnost zajišťuje záložní systém, k opravě se ale musí přistoupit neprodleně, jinak hrozí, že funkčnost ISS bude částečně ochromena.

nebezpečná těžba

Energetická revoluce je tu! Čína poprvé vytěžila "hořlavý led"

Čína a Japonsko jsou o krok blíž k těžbě takzvaného "hořlavého ledu", z mořského dna se jim podařilo vyzvednout první vzorky. Těžba tohoto paliva musí probíhat pod důsledným dozorem, pokud by se těžilo špatně, mohlo by zahltit atmosféru ohromné množství skleníkových plynů.

Prásk.tv píše:

Hasičák
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Bydlicí gramotnost: Chystáte se kupovat nemovitost? Finance plánujte s předstihem

Bydlet ve svém a dostatečně zabezpečit do budoucna sebe a své děti je takovým životním evergreenem.

Cihla z měsíce
Aktualizováno 9.5. 2017 06:36
kolonizace Měsíce

Další úspěch kosmonautiky. Vědci ukázali, jak na Měsíci vyrobí cihly

Evropská vesmírná agentura pracuje na projektu, který bude v budoucnu zásadní pro výstavbu domů na Měsíci. Vědci zkoumají, zda by se dal měsíční prach použít jako stavební materiál a zkoušejí z něj vyrábět cihly.

Saturn nad atmosférou svého nejvetšího měsíce Titanu
Aktualizováno 5.5. 2017 21:13
vesmírný výzkum

Co je slyšet u Saturnu? Sonda zachytila záhadné zvuky!

Americká vesmírná agentura zveřejnila nové poznatky z průzkumu planety Saturn. Vesmírná sonda Cassini se dostala do dosud nejkratší vzdálenosti od druhé největší planety sluneční soustavy. Vědcům poskytla nejen jedinečný pohled, zachytila také zvuky z okolí Saturnu.

Noční obloha ozářená meteorickým rojem - dlouhý čas
Aktualizováno 3.5. 2017 12:19
noční obloha

Pozorujte prach z Halleyovy komety! Oblohu ozáří meteory

Pro ty, co nestihli poslední průlet Halleovy komety v roce 1986, nastává v květnu možnost spatřit alespoň její fragmenty v podobě meteorického roje Eta Aquarid. Na noční obloze lze ještě spatřit rychle slábnoucí československou kometu 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Maximální viditelnosti naopak dosáhne kometa C/2015 V2 Johnson, která je pozorovatelná větším dalekohledem.

VÍKEND: Oceánolog Zdeněk Ďuriš

Objevil a popsal pětadvacet nových živočišných druhů. Potápí se pro ně od Arktidy po Austrálii. Představíme vám oceánologa Zdeňka Ďuriše.

Saturn
Aktualizováno 27.4. 2017 11:23
galerie grand finale

UNIKÁTNÍ FOTO: Cassini posílá záběry z těsné blízkosti Saturnu

NASA spustila finální část mise sondy Cassini, která v rámci "Grand Finale" prolétá mezi prstenci a planetou Saturn, až nakonec vletí do atmosféry, kde zanikne. Po prvním průletu se sonda úspěšně spojila s řídícím centrem a odesílá informace, které při unikátním počinu pořídila.

anketa překvapivé výzkumy

Šťourání v nose je zdravé, tvrdí vědci. Musíte to ale sníst!

Šťourání v nose patří sice ke zlozvykům, které se ve slušné společnosti zapovídají, ale přesto to dělá asi 90 procent lidí. Někteří z nich - zdaleka nejen děti - pak "suché z nosu" dokonce jedí. Nechutné? Ano, jistě. Ale ukazuje, se že je to také překvapivě zdravé.

Američanka Peggy Whitsonová na ISS
Aktualizováno 24.4. 2017 12:57
prezidentská gratulace

Nový rekord: Z Američanů byla ve vesmíru nejdéle žena

Americká astronautka Peggy Whitsonová přepisuje historii, od pondělí je rekordmankou Spojených států v celkovém počtu dní strávených ve vesmíru. Překonala rekord Jeffa Williamse, který ve vesmíru strávil 534 dní. Mimo Zemi byl nejdéle ruský kosmonaut Gennadij Ivanovič Padalka, který byl ve vesmíru dlouhých 878 dní.