Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Digitální mozek
aktualizováno 09.12.
Budoucnost je tu?

Neuvěřitelné! Vědci "vpíchli" informace přímo do mozku!

Asi každý si někdy přál, aby mohl přeskočit proces učení a ušetřit čas. Zvláště vysokoškolští studenti by klidně prodali duše za to, pokud by to v reálném světě fungovalo jako ve filmu Matrix, kde se do mozku dalo nahrát cokoliv pouhým stiskem tlačítka.

Historik Josef Petráň
04.12.
Bylo mu 87 let

Velká rána pro českou vědu, zemřel oceňovaný historik Petráň

Ve věku 87 let zemřel v neděli profesor Josef Petráň, oceňovaný historik a bývalý prorektor Univerzity Karlovy. Zaměřoval se především na české dějiny pozdního středověku a raného novověku. Byl autorem řady odborných textů a učebnic.

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
03.12.
projekt Lyra

Vesmírný závod? Vědci chtějí dohnat mezihvězdný asteroid

Není tomu tak dávno, co vědci ohlásili objev prvního mezihvězdného objektu, který navštívil naší soustavu. Asteroid s názvem Oumuamua se od nás vzdaluje neuvěřitelnou rychlostí 44 kilometrů v hodině, vědci nyní navrhují, abychom se ho pokusili dohnat.

Prásk.tv píše:

Kondom
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Lesy chrání, lesy ozdravují

Pryč jsou časy, kdy bylo na lesy pohlíženo především jako na zdroje dřeva. I když je tato funkce stále významná, do popředí se dostávají jiné úlohy hájů a hvozdů a zeleně vůbec. Je stále jistější, že nás čeká stejný osud jako praprapředky na úsvitu lidstva. Směřovali do lesů, aby se skryli před drsným podnebím a šelmami. My do nich utíkáme, abychom se spasili před klimatickými extrémy, nedostatkem kyslíku, vlhkosti, stínu...

Bakterie na ISS
aktualizováno 28.11.
extrémní podmínky

Cizí život z vesmíru na stanici ISS? Na plášti našli bakterie!

Na kosmonauty čekalo velké překvapení, podle agentury TASS se na ruském segmentu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) objevila dosud neidentifikovaná bakterie. To by nebylo úplně neobyčejné, bakterie ale byly zvenku ISS, při startu ale na modulu nebyly. To by mohlo znamenat, že se tam uchytily až přímo ve vesmíru.

Ohnivá koule v japonsku
23.11.
padající hvězda

VIDEO: Zelená ohnivá koule ozářila nebe nad Japonskem

Nebe nad Japonskem rozzářilo záhadné světlo. Zdroj zatím ještě nebyl určen, s velkou pravděpodobností se ale jednalo o úlomek asteroidu, který při průletu na nebi vykouzlil ohromnou ohnivou kouli.

Světlý meteor a polární záře - Ilustrační foto
aktualizováno 21.11.
galerie průlet meteoru

To je něco! Nebe nad Finskem prořízla ohromná ohnivá koule

Země se otřásla jako při zemětřesení, když se okolím rozlehl ohromný výbuch. Světlo se šířilo najednou ze všech směrů. Tak popisují svědci průlet ohromného meteoru, který změnil ve finském Laponsku noc v den. Navíc ho zachytily kamery.

Konec světa
18.11.
Apokalyptická předpověď

Lidstvo ničí a mrzačí Zemi, varuje 15 tisíc vědců v mrazivém dopise!

Patnáct tisíc vědců z celého světa podepsalo otevřený dopis, v němž experti varují, že lidstvo má mírně řečeno neblahý vliv na kondici naší planety. Myslitelé varují, že ničení životního prostředí člověkem povede k "nevratně zmrzačené planetě".

Cestování časem Ilustrační snímek
17.11.
Ze sci-fi realita?

Cestování časem je možné, tvrdí fyzik. Ale jen jedním směrem!

Momentálně známe cestování časem maximálně z knih nebo hollywoodských bijáků. Astrofyzik Ethan Siegel ovšem tvrdí, že fantazie spisovatelů a scénáristů se mohou změnit ve skutečnost.

Kateřina Falk
17.11.

VÍKEND: Říká se jí Paní Laser

Kateřina Falk je světovou autoritou přes fyziku plazmatu.

Simulace průletu asteroidu 2012 TC4
12.11.
mezinárodní cvičení

Vědci po celém světě spojili síly před nebezpečím z vesmíru

Nebezpečí z vesmíru by se nemělo podceňovat a vědci jsou si toho dobře vědomi. Při nedávném průletu menšího asteroidu proto uspořádali mezinárodní cvičení, které mělo ukázat, jak jsme na identifikaci hrozby připraveni. Během cvičení se vědci dozvěděli skutečně mnoho.