Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
12.12.
noční obloha

Připravte se na nebeské divadlo, meteorický roj Geminidy je tu!

Meteorický roj Geminidy se rychle blíží, s až 50 průlety meteorů na noční obloze se jedná o vyhledávanou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník pozorování noční oblohy. Letos vrchol roje připadá na noc ze čtvrtka na pátek.

Voyager
aktualizováno 11.12.
výzkum vesmíru

Historický úspěch: Sonda Voyager 2 opustila sluneční soustavu

Americká vesmírná agentura slaví obrovský úspěch. Její sonda Voyager 2 se zapíše do historie jako druhý člověkem vyrobený objekt, který vstoupil do mezihvězdného prostoru. Tím prvním je sesterská sonda Voyager 1. Obě svou cestu zahájily v roce 1977. Nekonečným vesmírem by mohly putovat i tři miliardy let.

Kometa 46P/ Wirtanen - 5. prosince 2018
aktualizováno 13.12.
unikátní pozorování

Vánoční kometa je vidět i očima, takhle ji najdete. HVĚZDNÁ MAPA

Tento týden nabízí hned dvě velmi zajímavé možnosti pro pozorování noční oblohy. Kromě meteorického roje je také velmi dobře viditelná kometa 46P Wirtanen, která nabízí skutečný unikát. Půjde totiž o 10. nejbližší zdokumentovaný kometární průlet kolem Země v historii. Bát se ale nemusíme, srážka se Zemí nehrozí.

Prásk.tv píše:

Ideální věkový rozdíl sourozenců - 1
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Tradiční Vánoce propojte s moderními prvky

Jistě, Vánoce jsou spojeny s řadou tradic. Zpívání koled, krájení jablka, lodičky z ořechových skořápek nebo lití olova. To jsou činnosti, které děláme už několik desetiletí, mnohdy i staletí.

Sojuz
aktualizováno 11.12.
výstup do kosmu

Netradiční oprava: Kosmonauti na ISS kontrolují díru v Sojuzu

Ruští kosmonauti vyrazili mimo bezpečí Mezinárodní vesmírné stanice, aby zkontrolovali vesmírnou loď Sojuz, která 19. prosince přepraví trojici astronautů zpět na Zemi. Celá operace by měla zabrat kolem šesti hodin.

Čína vyslala sondu na odvrácenou stranu Měsíce
aktualizováno 08.12.
unikátní projekt

Čína vyslala sondu na odvrácenou stranu Měsíce, doletí za dva týdny

Čína vyslala do vesmíru sondu, která má prozkoumat odvrácenou stranu Měsíce. A to vůbec poprvé v historii letů do vesmíru. Misi může ale zkomplikovat spojení se zemí. Tu musí zajišťovat speciální satelit.

Sonda InSight zachytila vítr na Marsu
08.12.
Sonda InSight

NASA má první zvukový záznam větru na Marsu! Poslechněte si ho

NASA poprvé zaznamenala zvuk větru na Marsu. Zachytilo ho zařízení InSight, které na Marsu přistálo teprve minulý týden. Poslechněte si, jak zní zvuk větru na rudé planetě.

Kometa
aktualizováno 06.12.
nebeské divadlo

Vánoční kometa letí k Zemi! Když tu byla naposledy, narodil se Ježíš

K Zemi se blíží "vánoční kometa", která už je dokonce vidět očima. Má zelenou barvu a při dobrém počasí je to skutečně podívaná. K zemi se dostane nejblíže 16. prosince a učiní 10. nejbližší dokumentovaný průlet Země v historii lidstva. Kometa patří ke klasickým atributům křesťanských Vánoc.

Mimozemšťani - ilustrační foto
05.12.
Už přiletěli?

UFO je možná mezi námi. Nevíme, na co se dívat, tvrdí expert NASA

Mimozemšťané už zemi možná navštívili, ale my si toho nevšimli, tvrdí expert amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Silvano Colombano. Mimozemský život ale podle něj má úplně jinou podobu, než na co jsme ze země zvyklí. A lidé si tak návštěvníků z jiné planety zřejmě ani nevšimli.

Falcon 9 vzlétá na oběžnou dráhu
04.12.
vesmírný program

Třetí opakované použití! Space X opět slaví ohromný úspěch

Americká technologická společnost Space X vyslala na oběžnou dráhu loď s rekordním počtem šedesáti čtyř satelitů na palubě. Raketa odstartovala v pondělí z kalifornské základny Vanderberg. Vesmírný průmysl v posledních hodinách slavil i další úspěchy.

Spánek
03.12.
Překvapivé zjištění

Ženám, které chrápou, hrozí infarkt a mrtvice více než mužům!

Ženy, které chrápou, by měly zbystřit. Podle nové studie německých vědců jim totiž hrozí infarkt či mrtvice víc než mužům, kteří v noci také "řežou dříví".