Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Opalování
Aktualizováno 9.6. 2017 14:30
přelomové zjištění

Opalovací krémy mohou vážně poškodit DNA, zjistili čeští vědci

Látka obsažená v některých opalovacích krémech není pod vlivem ultrafialového záření stabilní a v přeměněné formě může poškozovat DNA, zjistili vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Ethylhexyl metoxycinamát (EHMC) je i v některých dalších výrobcích jako v pleťových krémech, lacích na vlasy a parfémech. Postupně se přestává používat.

Jasný bolid na Devonem
Aktualizováno 9.6. 2017 10:50
VIDEO

Tohle není Měsíc! Oblohu nad Británií ozářila ohromná koule

To, co vidíte, není Měsíc, ale jasný bolid, který minulý čtvrtek rozzářil oblohu nad britským hrabstvím Devon. Ohnivá koule byla natolik jasná, že ji spatřili lidé až z Francie. Britská agentura zaznamenávající podobné události přijala neobvykle mnoho hlášení o spatření tohoto meteoru.

potvrzení hypotézy

Tajuplné volání z vesmíru "Wow!" Vědci ho rozluštili po 40 letech

Záhadný signál z vesmíru zachycený před 40 lety mátl hlavy vědcům po celém světě a inspiroval lidi k vytvoření celé řady teorií, o co skutečně jde. Podle některých šlo o zprávu od mimozemšťanů, jiní připisovali zvukovou stopu zatím neznámému elementu. Zdá se, že jeden z vědců nyní konečně záhadu vyřešil, celou dobu šlo o kometu.

Prásk.tv píše:

Hasičák
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Letní festivaly lákají na hudbu i lepší zázemí

Letní hudební festivaly v sobě spojují stanování v přírodě, koncerty českých i zahraničních kapel a bohatý doprovodný program. V Česku se jich pravidelně koná asi tři sta a každý rok jich několik přibude.

Mamuti
Aktualizováno 6.6. 2017 18:55
neskutečné! vzácný objev

Kopal na zahradě a našel mamuta starého 400 tisíc let! FOTO UVNITŘ

Na neskutečně vzácný objev narazil muž nedaleko města Jakutsk při sázení brambor. Při kopání objevil téměř tři metry dlouhé kly mamuta, podle odborníků jsou staré asi 400 tisíc let.

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
Aktualizováno 6.6. 2017 15:18
meteorický roj

Smrtelné nebezpečí: Planetky v Tauridech mohou ničit kontinenty!

Čeští astronomové objevili v meteorickém roji Taurid zcela novou větev, která vysvětluje zvýšenou aktivitu v roce 2015. Kromě intenzivnější frekvence průletů přináší nová větev také nebezpečí. Roj obsahuje nejméně dvě tělesa o velikosti 200 - 300 metrů, tak velké objekty už pro Zemi představují nebezpečí. I když astronomové znají jejich dráhu, je velmi pravděpodobné, že je v roji takových těles více, dosud se je ale nepovedlo identifikovat. Nebezpečí srážky je tak vždy jednou za několik let výrazně větší.

Zásobovací loď Dragon se blíží k ISS
Aktualizováno 5.6. 2017 16:00
druhý let

Historický okamžik: U ISS poprvé zakotvila použitá loď Dragon

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zamířilo další vybavení a celé množství důležitých experimentů Ty se týkají například výzkumu kostních tkání a srdce. Po úspěšném sobotním startu rakety Falcon 9 společnosti Space X je k ISS přivezla loď Dragon. Vůbec poprvé v historii se k vesmírné stanici vrátil již jednou použitý modul.

Terminator: Genisys
Aktualizováno 3.6. 2017 16:26
Nadvláda strojů?

Experti: Do 45 let roboti VŠECHNO zvládnou lépe než lidé!

Autoři nového výzkumu provedli rozsáhlou anketu mezi 352 odborníky na učení a zlepšování umělých inteligencí. A dozvěděli se, že je poměrně pravděpodobné, že za 45 let stroje všechny činnosti zvládnou lépe než lidé.

Solární erupce

Historická mise: NASA se chce "dotknout" Slunce. Už za rok

Americká NASA oznámila ambiciózní plán mise ke Slunci. Vesmírné plavidlo hodlá už příští rok poslat k naší hvězde sedmkrát blíž než v minulosti. Sonda má pomoct s předpovídáním ničivých solárních erupcí a bouří.

Kočka v zimě
Aktualizováno 22.5. 2017 19:02
ekologická hrozba

Kočky nejsou jen mazlíčci, podle studie jsou ekologickou pohromou

Domácí mazlíčci dělají lidem radost již dlouhou dobu. Domestikovaná zvířata ale nejsou jen radostí, podle výzkumu zveřejněném v časopise Proceeding of the National Academies of Science, jsou jen kočky zodpovědné za vyhubení více než 63 druhů obratlovců. Na výzkum upozornil portál ČT24.

opravy ve vesmíru

Hrozí ochromení vesmírné stanice, na ISS selhal řídící systém

Po selhání systému na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), přes který chodí důležitá data pro provoz stanice, byl urychleně schválen výstup do vesmíru, při kterém Peggy Whitsonová a Jack Fischer vadnou součástku vymění. Funkčnost zajišťuje záložní systém, k opravě se ale musí přistoupit neprodleně, jinak hrozí, že funkčnost ISS bude částečně ochromena.