Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Falcon 9 se satelitem Paz
aktualizováno dnes 15:38
druhý pokus

Velké zklamání: Start Falconu 9 musel být kvůli větru odložen

Společnost SpaceX má od začátku roku pořádně napilno. Velkou pozornost vzbudil zejména start rakety Falcon Heavy, i tak se ale nesmí zapomínat na další mise. Ve středu nás měl čekat start Falconu 9 se satelitem PAZ, kvůli silnému větru byl ale odložen o 24 hodin. První stupeň, který již jednou letěl v rámci mise Formosat-5, se společnost tentokrát nepokusí zachránit.

Členové týmu stojícího za hybridem člověka a ovce
dnes 09:25
kmenové buňky

Vědci vytvořili křížence člověka a ovce, chějí pěstovat lidské orgány

Po úspěšném vytvoření hybrida člověka a prasete vědci opět hlásí úspěch. Stejnému týmu se podařilo vytvořit ovčí embryo s části lidských kmenových buněk. Vědci doufají, že se jim tímto způsobem povede v upravených zvířatech vypěstovat orgány vhodné k transplantacím pro lidi. Proti tomuto postupu vyvstává několik etických problémů.

Autismus. Ilustrační foto
aktualizováno 19.02.
vědecký pokrok

Revoluce v lékařství! Testy odhalí zákeřnou nemoc mnohem dříve

Britští vědci tvrdí, že vyvinuli nový způsob testování, díky kterému mohou odhalit autismus u dětí dříve než doposud a dokonce i odhalit jeho příčiny. Výzkum z univerzity ve Warwicku je první svého druhu a zkoumá vzorky moči a krve u zdravých i nemocných dětí. Díky této metodě by mohla být léčba u nemocných dětí zahájena dříve a dokonce zachránit životy.

Prásk.tv píše:

Chen Shiqu
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Plešivec – přehledné sjezdovky pro malé i velké

Krušnohorský Plešivec je moderní ski areál, který nabízí zábavu jak pro dospělé lyžaře, tak pro jejich malé ratolesti. Místní specialitou jsou bezesporu názvy sjezdovek. Všechny totiž nesou ženská jména. Momentálně je v provozu polovina sjezdových tratí i skvěle vybavený dětský park.

Zatmění Měsíce
17.02.
noční obloha

Je tu vzácná série zatmění Měsíce u nás, další nastane až za 10 let!

I když se zdá, že se nám astronomické úkazy spíše vyhýbají, úplné zatmění Měsíce a částečné zatmění Slunce u nás vidět nebylo, podle České astronomické společnosti se rozhodně máme na co těšit. Čeká nás totiž poměrně vzácná série úplných zatmění Měsíce, další takzvaná triáda se odehraje až za 10 let.

Mark Vande Hei při druhém říjnovém výstupu mimo ISS
aktualizováno 16.02.
Přímý přenos výstup v 13:10

Astronauti vystoupili z ISS do volného prostoru. Kvůli údržbě

Astronauti na ISS vyrazili do volného prostoru, aby provedli údržbu stanice. Přesouvali komponenty z robotické paže, které nahradily záložní díly. Američan Mark Vande Hei a jeho japonský kolega Norishige Kanai strávili mimo bezpečí ISS kolem šesti a půl hodiny.

Zásobovací loď Progress
aktualizováno 13.02.
úspěšný start

Vesmírná loď Progress letí k ISS, začíná dvoudenní pronásledování

Pokus o start rakety Sojuz se zásobovací lodí Progress byl kvůli závadě na motoru odložen, díky čemuž padla možnost velmi krátkého letu na Mezinárodní vesmírnou stanici. Pokus byl odložen na dnešní ráno, NASA celý start přenáší živě.

Vakcína
aktualizováno 04.02.
Testy na lidech

Nová studie: Vakcína dokáže zničit všechny nádory v těle

Vědci ze Stanfordské univerzity údajně nalezli vakcínu proti rakovině, která dokáže napadnout všechny tumory v lidském těle a nemoc zastavit. Podle vědců je nová léčba účinná a mohlo by se tak jednat o průlom v boji proti rakovině.

Ruský kosmonaut mimo ISS
aktualizováno 02.02.
přímý přenos údržba stanice

Kosmonauti vyrazili mimo ISS, ve vesmíru stráví 6,5 hodiny

Ruské kosmonauty čekal v pátek odpoledne výstup mimo bezpečí Mezinárodní vesmírné stanice. Ve vesmíru měli strávit přibližně šest a půl hodiny. Na servisním modulu Zvezda je čekala výměna elektroniky. Celý modul důkladně nafotili a vyzvedli z něj experimenty.

Výstava Mumie světa
aktualizováno 02.02.
foto+video unikátní výstava

POPRVÉ V ČESKU: V Praze vystavují skutečné mumie! VIDEO

Na výstavišti v pražských Holešovicích začala výstava, kterou Česko ještě nevidělo. Vystavují zde opravdové mumie!

Kosatka zakousla žraloka. V přímém přenosu!
31.01.
vědecký objev

Kosatka se naučila mluvit lidskou řečí. Poslechněte si první slova

Kosatka Wikie z francouzského Marinelandu se naučila mluvit lidským jazykem a zvládá už několik základních slov. Slova vytváří za pomocí nozdry, kterou kosatky vyfukují vzduch. Wikie můžete slyšet počítat do tří nebo zdravit svoji trenérku slovy "hello Amy".