Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Kybernetický útok - Ilustrační
aktualizováno 17.10.
bezpečnostní hrozba

Hackeři prolomili sítě Wi-Fi, dostanou se k heslům i bankingu

Objevily se velmi zásadní bezpečnostní problémy v šifrování, které se velmi často používá na Wi-Fi sítích. Útočníci tak mohou získat všechny informace, které sdílíte, jako jsou čísla kreditních karet, fotky, emaily a podobně. Útok s označením KRACK umožňuje odposlech i podvržení informací. Detaily o útoku jsou zatím střeženy, aby mohly společnosti bezpečnostní chybu odstranit.

Srážka dvou neutronových hvězd
aktualizováno 16.10.
gravitační vlny

Historický objev: Vědci zachytili srážku dvou neutronových hvězd

Astronomie, jak ji známe, se podle vědců navždy mění. V pondělí se konala tisková konference, na které vědci projektů LIGO a VIRGO a dalších oznámili historický objev. Přístroje zachytily gravitační vlnu, která trvala kolem 100 sekund, zdrojem vlny a následného záření je kolize dvou neutronových hvězd.

Tající led u Antarktidy
14.10.
neznámý původ

Záhadná díra uprostřed Antarktidy mate vědce, spolkla by celou ČR

Mysteriózní díra uprostřed antarktického ledu se zničehonic opět objevila a je ohromná, vešla by se do ní celá Česká republika. Vědci se jev zvaný polynie v tomto konrétním případě snaží důkladně vysvětlit, původ je totiž záhadou.

Prásk.tv píše:

Kondom
čtěte o tématu věda na Prásk.tv
Obchodní sdělení

NEUVĚŘITELNÉ: 1 SKLENIČKA UNESE TUNY !!!

Každý z nás má doma nápojové sklo, které používá na denní bázi jako něco zcela samozřejmého. Každému z nás se stalo, že taková sklenička praskla nebo spadla a rozbila se. Zejména z těchto osobních zkušeností vnímáme tento druh skla jako něco velmi křehkého a naše chování ke sklu je pak tímto ovlivněno. A je to tak správně !

Tauridy v noci ozáří oblohu
14.10.
nebezpečná větev

Tauridy jsou tu! Roj vykouzlí na nebi divadlo, může přinést zkázu

Na noční obloze se odehrává úžasná podívaná v podobě padajících hvězd, Země totiž prolétá meteorickým rojem Tauridy. I když roj nenabídne vysokou frekvenci průletů, ohnivé koule na obloze bývají velmi jasné a pomalé, díky tomu rozzáří celou noční oblohu. Vědci ale odhalili novou větev, ve které se mohou ukrývat ohromné objekty, jejichž náraz by měl katastrofické následky.

Simulace průletu asteroidu 2012 TC4
aktualizováno 11.10.
ohromná rychlost

Oči výstražného systému se upírají na jediný asteroid, blíží se!

Ve čtvrtek ráno bude kolem země těsně prolétat relativně malý asteroid 2012 TC4, který na sebe strhává pozornost pozorovatelů z celého světa. Díky velmi blízkému průletu těsně nad komunikačními satelity umožní totiž sledovacím zařízením naplno otestovat své možnosti.

Astronauti při výstupu mimo ISS
aktualizováno 11.10.
sledujte on-line selhání součástky

Astronauti opustili bezpečí ISS, museli dokončit kritické opravy!

NASA na říjen naplánovala hned tři výstupy astronautů z ISS do volného prostoru. Všechny tři výstupy povede Randy Bresnik, poprvé ho mimo bezpečí ISS doprovodí letový inženýr Mark Vande Hei. V úterý odpoledne se astronauti vydali dokončit opravy robotické ruky Canadarm2, čekala je ale celá řada dalších úkonů.

Grafitová bomba BLU-114/B
10.10.
korejský poloostrov

Jižní Korea má proti KLDR novou bombu, dokáže "vypnout" města

Jižní Korea je schopná vyrobit zbraň, která neničí budovy a nebere lidské životy, během chvíle ale dokáže paralyzovat celá města. Jde o grafitovou bombu, která by byla schopná vyřadit elektrickou síť KLDR. V případě konfliktu neváhá Soul takové bomby použít, zveřejnila jihokorejská agentura Jonhap.

Mozková aktivita před a po terapii
30.09.
stimulace nervů

Zázrak medicíny: Muž po 15 letech ve vegetativním stavu reaguje!

Medicína opět slaví ohromný úspěch. Lékařům se podařilo částečně probudit pacienta, který strávil 15 let ve vegetativním stavu. Experimentální léčba umožnila už za jeden měsíc pacientovi reagovat na základní instrukce, hýbat hlavou a sledovat objekt očima. Lidé ve vegetativním stavu obvykle nereagují vůbec na nic.

Raketa BFR společnosti SpaceX u ISS
aktualizováno 29.09.
meziplanetární cestování

Musk představil novou raketu, už za 5 let s ní chce dobýt Mars!

Na Mezinárodním astronautickém kongresu v australském Adelaide představil Elon Musk změny, které se týkají plánu jeho firmy SpaceX na let k Marsu. Loď se dočkala velkých změn, je mnohem menší, ale také šikovnější. Musk představil celou řadu zajímavých změn.

Deep Space Gateway - vesmírná stanice u Měsíce
aktualizováno 27.09.
nová mezinárodní stanice

Rusko a USA začnou stavět novou vesmírnou stanici u Měsíce!

V posledních týdnech zahltily internet informace o nástupci Mezinárodní vesmírné stanice s označením Deep Space Gateway (DSG), to se dá přeložit jako Brána do hlubokého vesmíru a nyní přišlo skutečně potvrzení o spolupráci ruské a americké vesmírné agentury na budování vesmírné stanice na oběžné dráze Měsíce.