Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Výprava na lov divokých prasat
Aktualizováno 16.7. 2017 21:57
Prasečí mor

Vyrazili jsme na lov kanců s expertem. Není to žádná legrace!

Od pátku platí v části republiky kvůli prasečímu moru nová pravidla pro lov divočáků. V zóně volného lovu je možné střílet divoká prasata dosud zakázanými technikami.

Divoké prase
Aktualizováno 14.7. 2017 13:48
Kde se vzal?

Africký prasečí mor děsí Česko. Někdo ho mohl rozšířit schválně!

V okolí Zlína už řadu dní jako černá ruka řádí africký mor prasat. Zákeřná nemoc kosí zatím divoká prasata, veterináři se všemi silami snaží zamezit tomu, aby se mor dostal do vepřínů. Jak se ale smrtící nemoc do ČR vlastně dostala?

Divoké prase
Aktualizováno 13.7. 2017 20:43
Mimořádná opatření

Vyhlášení války divočákům! Kvůli africkému moru povolili odstřel

Stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR. V nárazové oblasti kolem Zlínska se budou moci používat zatím zakázané techniky lovu. V okrese Zlín, kde se vyskytl africký mor prasat, se divoká prasata nadále nesmí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné, za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby.

Obchodní sdělení

Plánujete rekonstrukci a sháníte řemeslníka? Připravte se na něj

Co všechno byste měli u řemeslníků pohlídat

Prase - ilustrační foto
Aktualizováno 13.7. 2017 11:40
Musí porazit prasata

Africký mor prasat: Veterináři nařídili v celém okrese zabíjačky

Prasata určená na domácí porážku v okrese Zlín se budou muset do konce července porazit, pokud chovatelé nedodrží zásady bezpečnosti chovu, aby nemohl být kontaminován africkým morem prasat. Vyplývá to z textu opatření, které dnes Státní veterinární správa zveřejnila na webu. Maso z poražených prasat se bude moci zkonzumovat v domácnosti chovatele.

věděli jste to?

Krmíte prasata zbytky z kuchyně? Hrozí vám pokuta až 20 tisíc korun

Pokud doma krmíte prasata zbytky jídla z kuchyně, můžete mít problém. V České republice je to již téměř 15 let zakázané. Dodržování zákazu má zamezit tomu, aby se do chovu domácích prasat dostala smrtící nákaza - v současnosti především africký mor.

našli další

Africký mor se nedaří zastavit, divočáky možná opět budou střílet

Od prvního nálezu mrtvého divočáka uběhly tři týdny a hasiči ze Zlína opět museli vyjet k dalšímu uhynulému praseti. Africký mor se potvrdil už u 25 divočáků, nákazu na Zlínsku se nedaří zastavit.

Divoká prasata
Aktualizováno 10.7. 2017 21:45
Nebezpečná nemoc

Na Zlínsku uhynuli další divočáci, většina měla africký mor!

Na Zlínsku o víkendu našli další uhynulé divočáky. Celkem jich objevili 38. U většiny zvířat se potvrdila nákaza africkým morem prasat.

Prase
Aktualizováno 30.6. 2017 21:36
hrozí pokuty

Africký mor se nepotvrdil v dalším chovu! Mimořádná opatření platí

Kontrola veterinářů nepotvrdila výskyt afrického moru prasat u zvířat chovaných v největší farmě na Zlínsku. Přesto mimořádná opatření v oblasti, kde se začátkem tohoto týdne nákaza objevila, nadále pokračují. Myslivci mají pod vysokou pokutou zakázáno lovit divočáky. Malochovatelé měli povinnost do dnešního poledne nahlásit soupis chovaných prasat.

Prase
Aktualizováno 29.6. 2017 18:13
hrozí pokuta

Na Zlínsku řádí africký mor prasat! Lidé musejí nahlásit své chovy

Veterináři ve čtvrtek potvrdili třetí případ nákazy africkým prasečím morem. Opět jde o uhynulého divočáka nalezeného ve Zlíně. Veterináři rozšíří ochrannou zónu, ve které nemoc hrozí. Kromě samotného Zlína začne opatření platit v dalších padesáti čtyřech obcích. Chovatelé navíc musejí své chovy nahlásit na obecní úřad.

Divoké prase
Aktualizováno 28.6. 2017 14:53
Nebezpečná nákaza

Experti o africkém moru: Jak se šíří a co udělá s cenou masa

V úterý byl veterináři potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat v České republice ve Zlínském kraji, na který zemřela dvě zvířata. Případné šíření může ohrozit i prasata domácí. Pokud se tak stane, zvířata budou muset být okamžitě utracena, jako tomu bylo v případě ptačí chřipky.