Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Homosexuálové
včera 10:31
návrh vlády

Konec registrovaných párů. Vláda chce pro homosexuály manželství

Návrh skupiny poslanců, podle kterého by manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví, vláda ANO v demisi na svém dnešním zasedání podpořila. Informoval o tom tiskový odbor úřadu vlády. Místo neutrálního stanoviska, které doporučovali vládní legislativci, tak půjde předloha do Sněmovny s podporou kabinetu. K novele občanského zákoníku měla podle podkladů pro dnešní schůzi vznést některé připomínky a téma manželství homosexuálů označit za citlivé a vhodné pro celospolečenskou diskusi.

Invalidní vozíky - ilustrační
10.06.
novela zákona

Skvělá zpráva pro pacienty, zdravotnické pomůcky mají zlevnit

Pacienti možná od Nového roku ušetří stovky miliónů korun za zdravotnické pomůcky. Plně hrazené by mohly být například ortézy, berle nebo mechanické vozíky. Počítá s tím novela zákona, kterou přijala vláda. Pojišťovnám by měly zvýšené náklady kompenzovat nižší ceny od výrobců.

Zákaz burek ve Švýcarsku
10.06.
Omezení

Další zákaz burek v Evropě! V Norsku je nesmí nosit ve školách

Norsko se přidalo k evropským zemím, které omezují zahalování na veřejnosti. Parlament tento týden odhlasoval zákon, podle kterého se nesmí nosit burky a nikáby ve školách, ale ani na různých kroužcích.

Prásk.tv píše:

Švédové
čtěte o tématu zákon na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Vybavte se správně na letní cestování

Sbalit si kufr na dovolenou, to je kolikrát věda. Bez některých věcí se ale neobejdete.

České bankovky v peněžence - Ilustrační foto
aktualizováno 04.06.
staré zákony

Cestujete a máte u sebe přes 500 Kč? Hrozí vězení, varují poslanci

ODS by chtěla udělat pořádek ve Sbírce zákonů ČR. Poslanci totiž našli 63 zákonů, které jsou z doby vládnutí prezidenta T. G. Masaryka, tedy 99 let staré, a v dnešní době znějí archaicky a úsměvně. Jenže stále platí a pokud by se našel opravdu pečlivý soudce, hrozilo by většině z nás vězení.

Kouření - ilustrační foto
31.05.
kouření na ústupu

Kuřáků za rok od zákazu ubylo 3,5 procenta! Více lidí chce i přestat

U příležitosti Světového dnu bez tabáku, který připadá na 31. květen, vstoupil přesně před rokem v účinnost tzv. protikuřácký zákon, který má za úkol chránit zdraví občanů před účinky tabákového kouře. Výsledky výzkumu Státního zdravotního ústavu (dále jen SZÚ) ukazují, že počet kuřáků za poslední rok prokazatelně klesl.

Mladí migranti. Ilustrační
30.05.
zpřísnění zákonů

Pomáháte migrantům? Můžete skončit ve vězení, rozhodli Maďaři

Maďarský premiér Viktor Orbán chce trestat organizace a jednotlivce za pomoc nelegálním migrantům. Těm, kteří by zákon porušili, by hrozil i rok ve vězení. Vláda doufá, že balíček projde parlamentem co nejdříve – Orbánova strana Fidész tam má dvoutřetinovou většinu.

Coloseum
30.05.
přísné předpisy

Nezaplatíte pokutu na místě? V Itálii vám zabaví auto. A je toho víc

Jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů je Itálie. Užijete si tady moře, hory i památky a ještě k tomu mají vynikající jídlo. Platí tam ale trochu jiná pravidla než u nás. Na co si dát pozor, abyste zbytečně neplatili pokuty?

Fekální vůz - ilustrační foto
aktualizováno 29.05.
Už jen do čističky

Nová pravidla: Budete muset dokládat, kam jste vyvezli žumpu

Požadavky na odvoz obsahu jímek u rodinných domů se zpřísní. Lidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod. Povinnost začne platit od roku 2021. Změnu přináší novela vodního zákona, kterou dnes Sněmovna znovu schválila. Přehlasovala tak veto Senátu, který kvůli řadě chyb a nepřesností novelu odmítl. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Pískající muž
24.05.
zákony ve francii

Pánové, pískáte na hezké ženy? Hrozí za to pokuta až 20 tisíc

Pokutu v přepočtu až dvacet tisíc korun by brzy mohly dostat muži, kteří v ulicích Francie pískají nebo pokřikují na ženy. Počítá s tím přísnější zákon proti sexuálnímu násilí, který schválili zákonodárci. Rozhodne o něm Senát.

Nový občanský průkaz
22.05.
Ochrana osobních údajů

Politici neschválili zákon k GDPR. Řadě lidí to komplikuje práci

Už v pátek začne platit Evropské nařízení o ochraně osobních údajů známé pod zkratkou GDPR. Jenže Česká republika nestačila přijmout adaptační zákon a schválit výjimky. V praxi to může přinést komplikace v řadě oborů například novinářům, akademikům nebo umělcům.