Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Plastový odpad - ilustrační foto
16.01.
Nová strategie

Evropská komise chystá válku s plasty. Změny se dotknou všech

Evropská komise v úterý přijala vůbec první celoevropskou strategii týkající se plastů. Cílem je zlepšit ochranu životního prostředí a změnit způsob, jakým v Evropě nakládáme s plasty. Komise totiž varuje, že pokud se něco nezmění, za chvíli bude v moři více plastů než ryb.

Platba kartou - ilustrační foto
12.01.
Konec poplatků

Revoluce v platbách! V celé EU se mění pravidla pro platbu kartou

V sobotu vstupuje v platnost nová směrnice Evropské unie, která zakazuje obchodníkům účtovat si poplatek navíc, pokud zákazník platí běžnou platební kartou. Skončí tak praxe, kterou využívaly zejména některé menší eshopy, které na konci daly zákazníkovi na výběr několik způsobů platby, když si vybral platební kartu, naúčtovaly mu extra poplatek.

Památky UNESCO
12.01.
Galerie Dědictví UNESCO

Toto jsou nejvyhledávanější památky na světě! Uspěla i Praha

Historické centrum Prahy je jednou z nejvyhledávanějších památek, o které se čtenáři chtějí dočíst v internetové encyklopedii Wikipedie. České hlavní město se z památek zapsaných mezi světové dědictví UNESCO v roce 2015 umístila na 12. místě, uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Obchodní sdělení

Bez lesů není života

Lesy jsou naším přirozeným prostředím. Jak pole, tak města přišla později. Jakákoli „znásilněná“ krajina je člověku jako živočišnému druhu svým způsobem cizí. Proto se do lesů vracíme, proto je milujeme. Nacházíme v nich život, sebe sama. Nabíráme dech, revitalizujeme tělo a duši. Les je naše ARO, posilovna, prameniště živé vody.

Evropský parlament - Čapí hnízdo
29.12.
Zpráva OLAF

Čapí hnízdo řeší už i europoslanci! Chtějí zveřejnit závěry vyšetřování

Po českých poslancích, kteří požádali ministerstvo financí o zpřístupnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), se s výsledky vyšetřování chtějí seznámit i poslanci Evropského parlamentu. Podle nich zpráva má být zveřejněna, hrozí proto, že pokud tak Úřad neučiní, budou se vyšetřováním zabývat na plenární schůzi.

Vánoce - ilustrační foto
24.12.
Dárky nosí i čarodějnice

Vánoční tradice v Evropě: Kapr není jen česká specialita

Vánoce jsou pro celou Evropu nejdůležitější náboženské svátky v roce. Jsou spojené s celou řadou tradic, které se podle států liší. Nechybí mezi nimi ale tradiční večeře nebo předávání dárků, různí se ale, kdo dárky nosí a kdy si je lidé dávají.

Vlajka EU
22.12.
Eurobarometr

Češi jsou největšími skeptiky v Evropské unii. Toto jim nejvíc vadí

Aktuální průzkum Eurobarometr, který mapuje nálady a veřejné mínění v členských státech Evropské unie, potvrdil, že Češi patří mezi největší euroskeptiky. Pozitivní obraz má Evropská unie jen u 58 % obyvatel, stejně jsou na tom Řekové. Naopak podpoře okolo 90 % se EU těší v Litvě, Dánsku nebo Nizozemsku.

Vstup do Schengenu - Merkelová a Topolánek řežou závoru
aktualizováno 21.12.
Významné výročí

Před 10 lety skončily hraniční kontroly. Je to tak dobře? ANKETA

Přesně před 10 lety, 21. prosince 2017, padly kolem České republiky hranice. Česko se společně s dalšími státy, které do EU vstoupily v roce 2004, stalo součástí Schengenského prostoru. Politici slavili vstup do Schengenu řezáním závor a stříháním plotů.

Demonstrace nacionalistů ve Varšavě
aktualizováno 20.12.
Porušení vlády práva

Polsko v problémech! Evropská komise aktivovala článek 7

Evropská komise dnes došla k závěru, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva. Novinářům v Bruselu to dnes řekl první místopředseda komise Frans Timmermans. Poláci se brání, že rozhodnutí komise je politicky motivované.

Jednání v Bruselu
18.12.
Jak to funguje

Je to opravdu "o nás bez nás"? Takhle se rozhoduje v Bruselu

Nařízení přijatá orgány Evropské unie ovlivňují životy nás všech. Jak ale vznikají, a jakou možnost je ovlivnit Češi mají, většina lidí netuší. O nařízeních přitom hlasují námi volení poslanci Evropského parlamentu i zástupci české vlády.

Sociální odvody na děti
12.12.
Sociální podpora

Téměř třetina HDP v Evropě jde na dávky, takhle je na tom Česko

Skoro třetinu HDP dávají evropské státy každoročně na sociální systém. Nejvíce vynakládají na sociální dávky Francie, Dánsko a Finsko. Na opačném konci jsou pak Rumunsko a pobaltské státy. Největší díl připadá na penze a nemocenské.