Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Sonda InSight zachytila vítr na Marsu
08.12.
Sonda InSight

NASA má první zvukový záznam větru na Marsu! Poslechněte si ho

NASA poprvé zaznamenala zvuk větru na Marsu. Zachytilo ho zařízení InSight, které na Marsu přistálo teprve minulý týden. Poslechněte si, jak zní zvuk větru na rudé planetě.

Sonda Insight
aktualizováno 27.11.
InSight

Unikátní sonda přistála na Marsu, poslala zpět první snímek!

Americká sonda InSight, která je vůbec prvním aparátem určeným k seizmickému průzkumu Marsu, v pondělí večer středoevropského času po více než půlročním letu úspěšně přistála na rudé planetě.

Sonda Insight
22.11.
Klíčový moment

Sondu čeká na Marsu těžký test! Na přistání má jen pár minut

Už za pět dní přistane na Marsu sonda InSight, která bude mít za úkol dostat se co nejhlouběji pod povrch planety. Jenže aby mohla s pokusem začít, musí nejdříve zvládnout těžkou zkoušku.

Prásk.tv píše:

Alyssa Carson - 1
čtěte o tématu Mars na Prásk.tv
Obchodní sdělení

ZNÁME VÝHERCE SOUTĚŽE O luxusní šperkovnici Peruvian Lily v limitované edici s tělovou a koupelovou kosmetikou Winter in Venice.

Blíží se čas vánoc a tak hledáme inspiraci, jak udělat radost našim blízkým. Chceme, aby dárek byl originální, nezapomenutelný a praktický.

Vozítko Mars Rover se jménem Charlie
aktualizováno 01.11.
objevování vesmíru

Vědci testují zbrusu nové vozítko. Už brzy by mělo zkoumat Mars

Americké vesmírné agentuře se nepodařilo navázat spojení s jejím robotem na Marsu. Vozítko Oportunity od června kvůli prachové bouři na Marsu stále mlčí. Zatímco se bude NASA pokoušet obnovit spojení, Evropská vesmírná agentura ESA ve Španělsku testuje svůj prototyp, který má vyrazit k rudé planetě.

Mars - ilustrační foto
aktualizováno 25.07.
Průlom

Vědci na Marsu objevili obří jezero. Ukrývá v sobě život?

Vědci přišli s průlomovým zjištěním - pod povrchem Marsu objevili velké jezero, které podle měření obsahuje vodu v tekutém skupenství. Jde o první takový objev, který navíc podporuje možnost existence mimozemského života.

Zatmění Měsíce
24.07.
zatmění měsíce

Úkaz století je tady! Co nás v pátek čeká minutu po minutě?

Už v pátek večer se Měsíc v úplňku ponoří na 1 hodinu a 43 minut do zemského stínu a získá zvláštní oranžové až rudé zabarvení. Za příznivého počasí se tak můžete těšit na nejdelší zatmění Měsíce v tomto století. Přečtěte si, kdy přesně byste měli zvednout hlavu k obloze, aby vám nic neuteklo.

Krvavý měsíc
22.07.
Hlavy vzhůru

Tento jev nastane znovu až za 105 let! Rozzáří se rudý Měsíc i planety

Už v pátek se budeme moci pokochat pohledem na rudý Měsíc. Nastane jeho vůbec nejdelší úplné zatmění v tomto století, to další bude až za 105 let. Vzácný úkaz doplní další zvláštní jev - planeta Mars se ocitne v nejvýraznější opozici Slunce za posledních 15 let.

Rover Curiosity na Marsu pořídil selfie
aktualizováno 08.06.
laboratoř na Marsu

NASA na Marsu našla prastarý organický materiál!

NASA ve čtvrtek ohlásila další objev jejího marsovského vozítka. Rover Curiosity našel při vrtání a sbírání vzorků v horninách organické molekuly, které mohou být důkazem pro to, že Mars kdysi v minulosti hostil život.

Planeta Mars
03.06.

KOŘENÍ: Záhadná planeta Mars

Mars je druhou nejmenší planetou Sluneční soustavy a lidstvu nedávají jeho tajemství spát už po celá staletí.

NASA vyšle na Mars první vrtulník
aktualizováno 12.05.
rudá planeta

NASA chystá vylepšení: Pomalé vozíky na Marsu nahradí vrtulník!

Pomalé robotické vozíky na Marsu brzy nahradí moderní helikoptéry. Za dva roky plánuje americká NASA vyslat na Rudou planetu první malý vrtulník, který její konstruktéři vyvinuli speciálně pro let v marťanské atmosféře, která je stokrát řidší než na Zemi.