Student z Nového Bydžova chtěl postřílet spolužáky. Inspiroval se masakry
Detektivové studenta zatkli přímo ve škole. Podle spolužáků se v posledních dnech choval divně a zajímal se o masakry.
Sedmnáctiletý student gymnázia v Novém Bydžově chystal bombový útok na školu a spolužáky. Výhružky se údajně objevily na internetu. Policie studenta zatkla minulý čtvrtek. Je obviněn z obecného ohrožení ve fázi přípravy a hrozí mu až pět let vězení. S odvoláním na mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka to uvedl dnešní Deník.
Detektivové studenta zatkli přímo ve škole pri vyučování a budovu prohledali. Policie na případ uvalila informační embargo. "Vzhledem k tomu, že není plnoletý, nebudeme uvádět bližší informace," uvedl Hanták. Případ vyšetřuje specializovaný tým detektivů. Podle našich informací chodil žák na šestileleté gymnázium do 4.C.
Poslechněte si vyjádření Pavla Hantáka k celému případu.
Nechal se inspirovat německým masakrem ve Winnendenu?
Podle studentů se chlapec v poslední době choval divně a zajímal se o nedávné případy masakrů ve školách ve světě. "Údajně dokonce prohlašoval, že by nejradši vystřílel celou třídu a pak zabil sebe," řekla Deníku matka spolužačky mladíka.
Rodina se k celému případu nechce vyjadřovat. Sousedi, kteří byli svědky zásahu policistů v domě, kde student bydlí, nevěřili vlastním očím. Prý si připadali, jako kdyby sledovali americký film a nechtějí věřit, stejně jako většina spolužáků a profesorů gymnázia, že by masakr student skutečně zrealizoval.
"On má ještě bratra, který studuje vysokou školu v Praze. Sám měl maturovat až za dva roky. Dost se zajímal o počítače, jinak byli oba bezproblémoví, nechápu to," dodala sousedka, která bydlí blízko rodiny.
Psycholog Karel Humhal předpokládá, že se mladík nechal inspirovat světovými masakry, trpěl depresemi, nenáviděl se a byl velmi zoufalý.
Škola o plánovaném útoku nic neví
Ředitel gymnázia Jaroslav Šedivý o případu podle svých slov neměl téměř žádné informace. "Mohu potvrdit pouze to, že policie vyšetřuje od konce minulého týdne jednoho z našich studentů pro nějaký trestný čin. Publicita tohoto rázu nás vůbec netěší. Jako ředitel školy jsem ale rád, že zafungovala prevence a nikdo nebyl ohrožen na životě," řekl Šedivý. Jakým způsobem se ale policisté dozvěděli o mladíkovi ředitel odmítl komentovat. "To je věc policie, k tomu se nebudu vyjadřovat," dodal.
Otec zadrženého chlapce označil chování svého syna za klukovinu. Ředitel školy a kurátorka se proto společně s otcem před několika dny sešli a domluvili se na případném individuálním studiu.
Policie se pohybovala také v nedaleké jídelně Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově, kde se studenti gymnázia stravují. "Policie v naší jídelně vyšetřuje, a to je všechno, co k tomu mohu říct," řekl ředitel školy Vladimír Blažej. Ani jedna škola případ nenahlásila krajskému
úřadu, který je jejich zřizovatelem.
Útok na školu se zraněnými či mrtvými se v Česku zatím nestal. V zahraničí, zejména v USA, však takové případy nejsou výjimečné. V březnu v německém městečku Winnenden a jeho okolí sedmnáctiletý mladík zabil 15 lidí, z toho většinu na střední škole, kterou předtím navštěvoval. Nakonec spáchal sebevraždu.
Podívejte se na reportáž z březnového masakru ve Winnendenu

























