Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 20:59 10.6.2013
Překvapivá statistika

Česko je zemí stalkerů! Pronásledování čelí tisíce lidí! PŘÍBĚHY OBĚTÍ

1514957
Video: Televizní noviny
Sdílet Přidat názor

Už třetím rokem je v Česku nebezpečné pronásledování, tedy takzvaný "stalking“, trestným činem. Dosud bylo za tuto formu teroru pravomocně odsouzeno 602 lidí, podle odborníků se však jedná jen o zlomek skutečného počtu takto pronásledovaných. V mnoha případech se totiž oběti bojí zavolat policii.

Posílají svým obětem i stovky sms a emailů denně, pronásledují je na ulici, čekají u jejich práce, neustále jim volají či obtěžují jejich známé. Stalkeři dokážou proměnit lidský život v utrpení. Mnohdy se navíc může jejich pronásledování zvrhnout a na řadu přijdou nejrůznější výhružky.

reklama

 

Za nebezpečné pronásledování přitom hrozí i vězení. "Za stalking bylo dosud odsouzeno celkem 602 osob, přičemž 77 z nich dostalo nepodmíněný trest odnětí svobody,“ přiblížila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

 

Statistiku přitom možná brzy rozšíří i pětapadesátiletý Jan Lupták z Chrudimi. Ten si už za nebezpečné pronásledování své exmanželky loni odseděl šestiměsíční trest. Nyní je ve vazbě znovu. Hned po propuštění se totiž k pronásledování své bývalé ženy vrátil. „V případě prokázání viny a odsouzení hrozí muži až jeden rok odnětí svobody,“ dodal policejní mluvčí Jiří Tesař.

 

Stalking Další příběh stalking čtěte zde

 

Mezi pronásledovatele však nepatří pouze muži. Naopak. Mezi stalkery je i řada žen. Příkladem může být případ devětadvacetiletého Tomáše z Mostu, kterého pronásledovaly na každém kroku dvě ženy celých deset let. A důvod? Jedné z nich se zastal na maturitním plese. Od té doby ji ale měl i s její matkou v patách.

 

"Chodily mi desítky sms denně, MMSky, maily. Už jsem nebral cizí telefony. Během pár dní zjistily, kde pracuju, takže začaly postávat u zaměstnání,“ popsal Tomáš.

 

Eva Kupková pronásledovala Tomáše Více o případu pronásledovaného Tomáše čtěte zde

 

Jedna z nich – Eva Kupková, však jeho tvrzení popírají. "To není vůbec pravda, on lže. To není pravda, opravdu,“ reagovala. Obě ženy přitom vězení unikly. Evě Kupkové i její dceři Barboře totiž soud nařídil psychiatrickou léčbu.

tn.cz

Související články

27,42
27,47
19,88
19,91
33,36
33,42
22,46
22,51
další měny

Hlavní zprávy

bláznivé počasí

Českem se žene vlna BOUŘEK A KRUPOBITÍ!

Počasí_srážky

Česko po Velikonocích sužují bouřky a krupobití. Voda vyplavila sklepy a zničila cesty a dnes to asi nebude o nic lepší. Přihnalo se ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

Počasí_srážky
bláznivé počasí

Českem se žene vlna BOUŘEK A KRUPOBITÍ!

Česko po Velikonocích sužují bouřky a krupobití. Voda vyplavila sklepy a zničila cesty a dnes to asi nebude o nic lepší. Přihnalo se ...

 Celý článek
Prodej nepotřebného majetku
vyberete si?

Auta a dodávky za pár tisícovek! Ministerstvo nabízí majetek

Ministerstvo vnitra se opět zbavuje majetku, o němž úředníci usoudili, že už ho resort nikdy nebude potřebovat. K mání jsou proto auta, ...

 Celý článek
galerie
Poolympijské Soči - město duchů
smutný pohled

OBRAZEM: Ze Soči je město duchů, popraskaného asfaltu a toulavých psů

Mladý ruský bloger a fotograf Alexander Valov poslal světu pohlednici z olympijského Soči. Pár týdnů po sportovním svátku pod pěti ...

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama