Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 20:47 27.12.2011

Kondolenci Filipa diktátorovi bude řešit policie

Sdílet Přidat názor

Čeští komunisté zřejmě šlápli pořádně vedle. Jejich šéf Vojtěch Filip jménem KSČM odeslal KLDR soustrastnou kondolenci k úmrtí diktátora Kim Čong-ila. A text je to skutečně neuvěřitelný. Filip za něj už čelí prvnímu trestnímu oznámení.

Vojtěch Filip, předseda KSČM, v kondolenci zármutkem nad smrtí nejhoršího soudobého diktátora na světě opravdu nešetří. "Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu," píše Filip o člověku, který v severní Koreji dlouhá desetiletí provozoval síť koncentračních táborů. Aktuálně se rozkládá na území skoro sta kilometrů čtverečních a v otrockých podmínkách tam žije na 200 tisíc lidí.
 
PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:

914453
Video: TV Nova

 
ČTĚTE TAKÉ:
Přes tisíc severokorejců skončilo za mřížemi, sledovali jihokorejské filmy

 

reklama

Podle nemnoha známých svědectví se severokorejské koncentrační tábory od těch nacistických nijak neliší. Lidé jsou vězněni bez soudu i obvinění, v lágrech se popravuje nebo umírá na vyčerpání či hlad.

PSALI JSME:
KLDR = říše ZLA pro křesťany. Deportují je do koncentráků

 

Z kondolence českých komunistů je zřejmé, že takový stav považují dokonce za hodný obdivu: "Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi." (Celý text kondolence Vojtěcha Filipa najdete na konci článku.)
 

Podle některých právních názorů je taková kondolence už za hranou toho, co ještě připouštějí české zákony. Ke kauze se už vyjádřil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a i podle něj by úřady měly prověřit, zda Vojtěch Filip neporušil zákon, když tak vychválil a podpořil nejhorší diktaturu na planetě.

 

914415
Video: tn.cz

"Můj první dojem je, že se nejedná o trestný čin, spíše o nepřímé jednání. Vyjádření sympatií tam ale je," řekl Lidovým novinám Pospíšil. Zcela zjevně tak narazil na paragraf, který mohl Vojtěch Filip svým jednáním naplnit. Je jím "Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka" (§ 404).
 

Pokud by se případ dostal přes policii a státního zástupce až před soud, mohl by Vojtěch Filip strávit ve vězení šest měsíců až tři roky. To ale až poté, co by ho poslanecká sněmovna zbavila imunity.
 

Trestnímu stíhání Vojtěch Filip ovšem už čelí. Kondolence tak nadzdvihla českého blogera Františka Matějku, že na šéfa komunistů obratem podal trestní oznámení. A to právě pro jeho projev sympatií k režimu potlačujícímu lidská práva a svobody svých obyvatel, což je paragraf, na který narážel ministr Pospíšil.
 

ČTĚTE TAKÉ:
TO MUSÍTE VIDĚT: Absurdní život v komunistické Koreji

 

Vojtěch Filip ale na své kondolenci nic špatného nevidí. "Česká republika má s KLDR normální diplomatické styky. Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti a nevidím na tom nic divného. Stejně tak jsem držel minutu ticha za Václava Havla," řekl Lidovým novinám. Pro iDnes pak dodal: "Trestního oznámení se nebojím. Kondolence byla výrazem lidské slušnosti."
 

Ačkoli kondolence skutečně byla nechutnou podporou ještě nechutnějšího diktátorského režimu, podle některých právníků ještě vůbec není jisté, zda se Vojtěch Filip trestného činu dopustil. Tím se teď zabývá policie.
 

Kauza s kondolencí do KLDR přišla sotva pár týdnů poté, co se ministerstvo vnitra zcela vážně zabývalo otázkou, zda a jakým způsobem by bylo možné KSČM zrušit a zakázat. Nakonec však úředníci ministerstva došli k názoru, že na úspěšný soud a rozsudek jejich důkazy nestačí.CELÝ TEXT KONDOLENCE ŠÉFA KSČM VOJTĚCHA FILIPA K ÚMRTÍ SEVEROKOREJSKÉHO DIKTÁTORA:

Vážený soudruhu,

se zármutkem v srdci jsem přijal smutné zprávy, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zemřel. Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje. Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi.

Přijměte, prosím, můj soudružský pozdrav.

 

PARAGRAFY, KTERÉ MOHL VOJTĚCH FILIP PORUŠIT:

§ 403 Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka

(1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

§ 404 Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 403 odst. 1, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
 

tn.cz / gar

Související články

slunicko-111 29.12.2011 11:38
0
Oprava: Já melma nečtu, když je to sprostý příspěvek. Ale když je to slušný příspěvek, tak jej čtu. A podle mého zjištění, drtivá většina jeho příspěfků je slušných, má jen mírné, mizivé procento úletů směrem ke zdrobnělému dámskému přirození.
slunicko-111 29.12.2011 11:26
0
didinabobina ... trochu jsem ustoupilo, abych přepustilo vládu zimě a zimním radovánkám. Víš, muž je ve svém nitru něžný a citlivý. A od ženy očekává totéž, ba ještě i další cnosti. Ofšem pokud zrak muže místo na svůdné křifky těla ženy narazí na ...
melm 29.12.2011 11:23
0
didinabobina: Ano, ti lidé jsou tam pohodoví a nezávistiví. Museli si tam projít vším od začátku, nikdo je za ručičku nevodil, jak tady bylo zvykem za komiků. Ta paní, u které se vařilo včera řikala, že se stěhovala už 15 krát. Ta co bude vařit dnes ...
27,42
27,47
19,81
19,84
33,40
33,46
22,52
22,56
další měny

Hlavní zprávy

Námořní tragédie

Tři stovky lidí z potopeného trajektu se nenašlo! Studenti zemřeli v ledové vodě, děsí se svět

Jihokorejský trajekt

Záchranáři a potápěči pokračují od dnešního rána v pátrání po téměř třech stovkách pohřešovaných lidí z jihokorejského trajektu, který ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

Jihokorejský trajekt
Námořní tragédie

Tři stovky lidí z potopeného trajektu se nenašlo! Studenti zemřeli v ledové vodě, děsí se svět

Záchranáři a potápěči pokračují od dnešního rána v pátrání po téměř třech stovkách pohřešovaných lidí z jihokorejského trajektu, který ...

 Celý článek
Hlas - 2
Hlas živě

Sledovali jsme HLAS on-line: První kolo Soubojů bylo hodně napínavé! Podívejte se

V několika následujících týdnech se budou v Hlasu odehrávat takzvané Souboje. Dva soutěžící ze stejného týmu budou bojovat proti sobě.

... Celý článek
Děsivá nehoda - 1
fotogalerie

Děsivé foto! Auto po nehodě u Komárova totálně shořelo

Po nehodě mezi Komárovem a Kařízkem začalo vozidlo hořet a na místo byly přivolány hasičské jednotky.

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama