Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
14:06 26.12.2012
Varování meteorologů

Na jihu a západě Čech pozor, zvednou se hladiny řek! Přijdou záplavy?

Počasí - lokální záplavy
Ilustrační foto
Foto: Mediafax
Sdílet Přidat názor

V Česku se od čtvrtka začnou zvedat hladiny řek. Na některých místech může být překročen i druhý stupeň povodňové aktivity. Nejhorší situace bude podle meteorologů na jihozápadě Čech.

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výstrahu před vzestupem hladin. Na jihu a západě Čech mohou na některých místech překročit i druhý stupeň povodňové aktivity. Výstraha platí pro Plzeňský kraj a okresy Český Krumlov, Prachatice a Strakonice v Jihočeském kraji od čtvrtka 21:00 do soboty 11:00.
 

reklama

Ve středu a téměř po celý čtvrtek budou ještě hladiny řek podle meteorologů setrvávat na dosavadní úrovni nebo jen mírně kolísat. Během čtvrtka už ovšem zřejmě zasáhnou postupně celé území republiky dešťové srážky. "Nejvydatnější by měly být na jihozápadě Čech, kde by mohlo opět dojít k výraznějším vzestupům hladin, podobným jako při odtokové vlně ze srážek a tání v předchozích dnech," sdělili pracovníci ČHMÚ.
 

Na povodí Berounky dokonce může hladina stoupnout až nad hranici druhého stupně povodňové aktivity. "Nástupy vln lze očekávat v noci z 27. na 28. prosince na horních tocích. Níže po toku se vzestupy projeví později," uvedli meteorologové.
 

Počasí - Hrad - teploměr Teplé počasí vydrží, teploty pod nulu klesnou nejdříve o víkendu


Na povodí horní části Vltavy bude situace pravděpodobně klidnější. Hladiny by se měly dostat jen pod hranici prvního stupně povodňové aktivity. Ve středu se podle meteorologů mírně zvednou hladiny na horní Otavě, jinde budou mírně klesat nebo kolísat. V noci na čtvrtek a během čtvrtka se už zřejmě objeví vydatnější srážky, takže by hladiny mohly stoupnout až o desítky centimetrů. Nejvíce se prý zvednou v povodí horní Otavy a Vltavy po nádrž Lipno.
 

"Maximální hladiny, kterých šumavské řeky dosáhnou v noci ze čtvrtka na pátek, by měly být menší než během předchozího víkendu, těsně pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. V povodích Lomnice, Skalice a Lužnice budou vzestupy hladin řek mírnější," doplnili meteorologové.
 

Kry na Berounce - 3 VÝSTRAHA: Meteorologové vyhlásili povodňovou bdělost! Hrozí i ledovka


Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu doporučují především sledovat vývoj situace a předpovědi počasí. Lidé by se také podle nich měli řekám ve zmíněných oblastech vyhýbat.

tn.cz / ČTK / hmr

Související články

27,40
27,45
19,87
19,90
33,33
33,39
22,46
22,50
další měny

Hlavní zprávy

Chutně a levně

Velikonoční RECEPT LÁDI HRUŠKY: Upečte si jednoduchý tvarohový MAZANEC

Hruška dělá mazanec

NOVÝ RECEPT: Velikonoce jsou končně tady a pro tuto příležitost inspektor TV Nova Láďa Hruška připravil speciální mazanec z tvarohového ...

 Celý článek

Hlavní zprávy

Hruška dělá mazanec
Chutně a levně

Velikonoční RECEPT LÁDI HRUŠKY: Upečte si jednoduchý tvarohový MAZANEC

NOVÝ RECEPT: Velikonoce jsou končně tady a pro tuto příležitost inspektor TV Nova Láďa Hruška připravil speciální mazanec z tvarohového ...

 Celý článek
Gross na premiéře
VELKÝ DEN

Ochrnutý Gross se pokusil s vypětím všech sil ZATLESKAT DCEŘI

V pražském Divadle Brodway se uskutečnila premiéra nové muzikálové komedie Adam a Eva. Ve hře hraje dcera expremiéra Grosse Natálka. ...

 Celý článek
RAKOVINA
Unikátní výzkum

NOVÁ STUDIE: Rakovina u žen souvisí s věkem otce při jejich početí, tvrdí vědci

Američtí vědci přišli s novou studií, v níž tvrdí, že stáří otce v době početí jeho dcery může zásadně ovlivnit, zda žena v dospělosti ...

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

reklama