Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
reklama

Od listopadu už by měly být zimní pneu povinné všude

Zimní pneumatika
Od příští zimy by měla být povinná zimní výbava.
Foto: Oficiální zdroj

Podle návrhu ministerstva dopravy by měly být od listopadu do března povinné zimní pneumatiky na celém území Česka.

Ministerstvo dopravy dokončilo návrh zákona, který by od příští zimy uložil řidičům povinnost mít zimní pneumatiky v případě špatného počasí po celé zimní období na celém území republiky.

 

Zákon by měla v dohledné době projednat vláda. Informaci zveřejnil server Lidovky.cz. Dosud byly zimní pneumatiky povinné pouze na úsecích označených dopravní značkou zimní výbava.

 

"Ano, ten zákon jsme skutečně dokončili. Chceme, aby se příští zimu jezdilo už podle nových pravidel," uvedl serveru mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Pokud řidiči nařízení o pneumatikách nebudou respektovat, hrozí jim jeden trestný bod a pokuta až dva tisíce korun.

 

Řidiči budou muset mít zimní gumy vždy, když bude silnice pokryta sněhem či ledem, nebo když bude před sněhovými přeháňkami či námrazou varovat předpověď počasí. Při suché vozovce a slunečném počasí by je za letní pneumatiky policisté pokutovat neměli.

 

Automobily do 3,5 tuny budou muset mít zimní pneumatiky na všech kolech, těžší vozy jen na kolech u poháněných náprav. U osobních vozidel bude požadovaná hloubka vzorku pneumatiky 4 milimetry, u nákladních vozů 6 milimetrů.

http://www.facebook.com/tn.nova
Přidat názor (25)
Poslat e-mailem
Tisk
0 hlasů
reklama
reklama
reklama
hithec
Pro jistotu bych nařídil zimní pneumatiky po celý rok co kdyby?
17:03 5.2.2010
peklo1
Žádný zákon nezabrání bouračkám. V zimě bývá sníh a klouže to. Jsou tací, že by chtěli jezdit i v zimě 140 (i více) a zákony fyziky je nezajímají. Jen změna pneu to nevyřeší. Chce to spíše vyměnit mozek. Kdo jezdí bezohledně, nepřizpůsobí rychlost stavu a povaze vozovky, ten je nebezpečný i se zimními pneu. Když se blb na špatných pneu vybourá už v 60, tak je to pořád lepší než když to udělá na zimních ve 120 a více. Spousta lidí jezdí ve městě, kde sníh na silnici nebývá a zimní pneu nepotřebuje, obzvláště když bývá v únoru i 15 stupňů tepla. Je to individální. Bylo by k zamyšlení - pokud by někdo boural na nevhodných pneu (ojeté, na sněhu-letní) přihlížet postihem jak finančním, tak bodovým a méně krytím škody z pojištění. Plošné nařízení spoustě lidí udělá problémy, spousta to nebude stejně přezouvat (soc.slabší a pod). Dle vyjádření technika "Barum", na nákladní vozy zimní pneu ani nexistují (?!). Pokud by přesto někdo toto prosadil, neumím si představit, jak by se s tím vypořádali třeba v Dopravním podniku města Prahy. Tisíce autobusů x6 pneu (u kloubů x8 pneu) to je několik desítek tisíc pneu disků, kam to vše dát (schovat). Ale největší sranda bude, až to začnou přezouvat. Kdy, kde a za jak dlouho. Viděl někdo z vás, jak se taková práce dělá ? Jak to dlouho trvá ? Pokud by začali koncem léta, tak by to snad do zimy stihli. -Zatím se mi to jeví jako miliardový "kšeft" pro pneu-lobi.
01:26 2.2.2010
mojebrno
Poslanci vymysleli universální lék,to si asi myslí.Neví o dopravě a autech nic víc,že mají kola a volant.Na autě může být namontován a nainstalován jakýkoli system zabezpečení,trakční,ABS atd,jakékoli pneumatiky,vždy vše záleží na tom kdo to auto řídí,jaký je stav silnice po které jede.Nic se nevyřeší nařízeni-my a zákazy.Dobrý řidič vždy bude jezdit bezpečněji(přizpůsobí se stavu a povaze provozu)Špatný pojede vždy jak jezdí(není schopen se přizpůsobit)špatně.Proto je dřív na místě naučit tyhle řidiče jezdit,předvídat,přizpůsobovat se podmínkám.Postihovat konkrétní viníky a ne vydávat nesmyslná nařízení a nové zákony.
10:23 1.2.2010
pravdaalaska
Od kdy budou povinné výše příjmů jako v západní Evropě? Pracujeme snad méně?
08:42 1.2.2010
optimas
monterjirka: Pane kolego nejdříve si něco zjisti o gumách ať tady nevypadáš jako debil. NA NÁKLAĎAKY ZIMNÍ GUMY NEEXISTUJÍ!!! Na náklaďáky jsou pouze gumy záběrové a i kdyby byly zimní tak by to stejně nepomohlo ,protože jedna náprava nemůže do kopce utáhnout 40 tun na neudržované silnici to by musel někdo vymyslet kamion aby měl všechny hnací nápravy tudíž i na návěsu (pro některé to je ta dlouhá skříň za autem se třemi nápravami vzadu)
07:15 1.2.2010
roman-cb
to monterjirka :nevím asi víš o tom vše a máš přehled o gumách.rad bych se tě zeptal a když tak jestli doporučíš zimní gumy mě na nákladák když ve předu jsou kola (gumy) vodící a v zadu kola (gumy) záběrový.zimní gumi v naši zeměpisné šířce sem nějak nenašel.čili jestli o něčem víš sem s tím.budu rád a zase budu chytřejší.díky.
05:46 1.2.2010
jirkaob
Chce se mi blejt,pořád nadáváte jak je na silnici sních a led a že silničáři jsou paka ,ale jakmile máte udělat něco pro zvíšení bezpečnosti vy tak je to hned buzerace. O co je dražší mít dvě sady pneumatik ,když jednu používám v létě a druhou v zimě ? Kdy už pochopíte že zimní gumy nejsou o sněhu ale o schopnosti trakce i při nízkých teplotách ? A minimálně 4 mm je v pořádku,už jsem sjel mnoho zimních pneu a při 4mm se na ně nedá spolehnout. Nevidím žádnej problém v této novele,kdo na to nemá ať nejezdí a neohrožuje ostatní.
00:49 1.2.2010
kevin2
peklo1....ale máš svobodu v tom, že nemusíš pracovat, v obchodě je dostatek banánů a můžeš jet kam jen se ti bude chtít, nikdo tě neomezuje akorát musíš mít dostatek peněz - maličkost.
00:45 1.2.2010
monterjirka
Dobrý nápad! Já zimní gumy mám! Ale doufám, že každý kamion, který zablokuje silnici, protože mu to do kopce nepojede, nebo dostane smyk, přijde okamžiotě na místě o techničák a provozovatel zaplatí komplet náklady na uvedení silnice do "normálního stavu"!!!!!!!!!!!!!
23:58 31.1.2010
peklo1
Povinné zimní pneumatiky, povinné očkování proti prasečí chřipce, povinná daň z komínů, odpadů, vodného, stočného, z hrobů, nemovitostí, povinné koncesionářské poplatky, lékařské, lékárnické, za psy, povinná silniční daň, povinná dálniční známka...........................ach ta demokracie (?!) Komouši - to byli břídilové. A co se teprve chystá ?!......................
23:25 31.1.2010
Související články
Jurásková na očkování

Vláda projedná návrh na povinné očkování 200 tisíc ...

více
Píchlá pneumatika

Každý třetí motorista v Evropské unii běžně jezdí na ...

více
Pneumatika značení

Stejně jako u ledniček či praček, i výrobci pneumatik ...

více
další videa »Krátké zprávy
90 sekund
reklama
reklama
Header Spacer
Ankety
Mají ministři odstupovat, když nesouhlasí s politikou premiéra?
Bar
69%
Bar
30%
reklama
Tn.cz - Horoskop na dnešní den

Kozoroh

22.12. - 20.1.

Vy i váš partner jste zavaleni prací. Pokud toho máte už příliš a cítíte, že se vám vaše milovaná polovička vzdaluje, vezměte si volno ... více »